هند گفت‌وگوها با پاکستان را به حالت تعلیق درآورد

پاكستان,هند

مقامات هند گفت‌وگوهای برنامه‌ریزی شده با دولت پاکستان را پس از ملاقات مقامات ارشد سیاسی پاکستانی با رهبران جدایی طلبان کشمیر لغو کردند. مقامات هند پیشتر در این باره هشدار داده بودند.

مقامات هند گفت‌وگوهای برنامه‌ریزی شده با دولت پاکستان را پس از ملاقات مقامات ارشد سیاسی پاکستانی با رهبران جدایی طلبان کشمیر لغو کردند. مقامات هند پیشتر در این باره هشدار داده بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اطلاعیه که با یکسری نقض آتش بس و درگیری لفظی همراه شده است، تمام توقعات درباره امکان از سرگیری مذاکرات صلح در دوره نخست وزیری جدید نارندرا مودی را از بین برد.

پیش از این دولت هند با اکراه دیدارهای مقامات پاکستان و جدایی طلبان کشمیر را تحمل می‌کرد اما مودی اکنون اعلام کرده که او تحمل نخواهد کرد.

سید اکبرالدین، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه هند گفت، دولت هند به کمیسیونر ارشد پاکستان در دهلی هشدار داده بود که گفت‌وگوهای بین وزرای خارجه دو کشور که برای 25 اوت برنامه‌ریزی شده در صورت دیدار آن‌ها با گروه جدایی طلب "کنفرانس حریت" به خطر می‌افتد. او پیام دولت هند به پاکستان را این چنین تشریح کرد: "یا با جدایی طلبان گفت‌وگو کنید یا با ما!"

اکبرالدین در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی گفت: ما آماده حرکت در جهت یک همکاری سیاسی سازنده بودیم، اما افسوس که تلاش‌هایی برای از بین بردن این گفت‌وگوها صورت گرفت و این اقدام دخالت در امور داخلی هند با گفت‌وگو با رهبران گروه حریت بود.

در اطلاعیه دولت هند آمده است: دیدار مقامات پاکستان و رهبران جدایی طلب پیش از آغاز گفت‌وگو یک "اقدام همیشگی" بوده و نواز شریف، رهبر پاکستان، با این اقدام به روشنی رویکردش به صلح را بیان کرده است.

مودی از زمان آغاز به کار به عنوان نخست وزیر هند، همکاری‌های منطقه‌ای را بخش مهمی از فعالیت‌های ابتدایی خود قرار داد و برای کوتاه کردن گفت‌وگوهای اجتناب ناپذیر با دولت پاکستان، نواز شریف را به دهلی دعوت کرد.

طی روزهای اخیر روزنامه‌های هندی گزارش دادند که عبدل بسیط، فرستاده پاکستان با رهبران کشمیری مخالف هند یک نشست مشورتی خواهد داشت. گروه "کنفرانس حریت" ائتلافی از رهبران جدایی طلبان در کشمیر تحت کنترل هند است.

دولت پاکستان سریعا به این اقدام دولت هند واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اظهارات مودی را به ویژه در زمانی که رهبری پاکستان خواهان آغاز روابط خوب با هند بود، بسیار "تاسف بار" خواند.

انتهای پیام

کد N453349