یک مقام مسئول در سازمان قضایی نیروهای مسلح:

برقراری عدالت کیفری در نیروهای مسلح دارای ظرافت‌های زیادی است

سازمان قضايي نيروهاي مسلح

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: از دلایل ظرافت رسیدگی به پرونده‌های قضایی نیروهای مسلح این است که علاوه بر رسیدگی به پرونده‌ها، اقتدار و غرور نظامی نیروهای مسلح نیز حفظ شود.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: از دلایل ظرافت رسیدگی به پرونده‌های قضایی نیروهای مسلح این است که علاوه بر رسیدگی به پرونده‌ها، اقتدار و غرور نظامی نیروهای مسلح نیز حفظ شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جعفر صادق‌منش در بیست و هشتمین دوره عالی قضایی ضابطان نیروهای مسلح با اشاره به نقش مهم ضابطان در تحقق عدالت کیفری، گفت: ضابطین و مدیران دوایر حقوقی و قضایی در طلایی‌ترین مرحله دادرسی یعنی کشف جرم و جمع‌آوری و حفظ دلایل آن نقش مؤثری دارند، در حدی که جریان دادرسی در مراحل بعدی را تحت تأثیر خود قرار می دهند.

وی افزود: ابتکار، دقت و سرعت ضابطین می‌تواند ارتباط مستقیمی با گام‌های بعدی دستگاه قضایی در دادسرا و دادگاه و نقش مهمی در پیشگیری از جرایم داشته باشد.

این مقام قضایی، برقراری عدالت کیفری در نیروهای مسلح را دارای ظرافت‌های زیادی برشمرد و تصریح کرد: رعایت این ظرافت‌ها به یک رسیدگی ویژه نیاز دارد و به همین خاطر دادسرا و دادگاه‌های نظامی، تنها مرجع اختصاصی پیش بینی شده در قانون اساسی برای رسیدگی به جرایم نیروهای مسلح است.

صادق‌منش افزود: از دلایل ظرافت رسیدگی به پرونده‌های قضایی نیروهای مسلح این است که علاوه بر رسیدگی به پرونده ها، اقتدار و غرور نظامی نیروهای مسلح نیز حفظ شود.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح بر لزوم بکارگیری آموخته‌های این دوره توسط ضابطین قضایی پس از پایان دوره تاکید کرد و گفت: امیدوارم که آثار مثبت این دوره ها در روند رسیدگی به پرونده‌ها منعکس شود.

وی در پایان بر اهتمام دفتر آموزش و پژوهش بر بهبود مستمر دوره‌ها از نظر شکلی و محتوایی با استفاده از پیشنهادهای شرکت کنندگان و تجربه جدید تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، دوره عالی قضایی ضابطان نیروهای مسلح همه ساله به مدت 9 ماه در سه مرحله علمی، کارورزی و بازدیدهای علمی از سوی دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی و با حضور ضابطان معرفی شده از سوی ارتش، سپاه، ناجا و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار می‌شود و تعداد واحدهای درسی آن در مرحله علمی، مشتمل بر 40 واحد است که با رویکرد کاربردی در دو ترم تدریس می شود سپس دانشجویان در مرحله کارورزی به مدت 300 ساعت در شعب قضایی دادسرا و دادگاه‌های نظامی از نزدیک روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی را ملاحظه می‌کنند.

انتهای پیام

کد N453241