ابطحی: استفاده شتاب‌زده از ابزار نظارتی، مجلس را وارد حاشیه می‌کند

استيضاح وزير علوم

محمدجواد ابطحی با بیان اینکه در مورد تثبیت مدیران یک اصل اساسی در حکومت داریم، گفت: باید به مدیریت تغییر بیندیشیم، نه تغییر مدیران.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه تغییر مدیران خواه‌ناخواه لطماتی به دنبال دارد پس در مورد وزیر علوم هم نمایندگان مجلس باید بررسی کنند محاسن و منافع تغییر وزیر بیشتر است و یا تثبیت ایشان.

وی با بیان اینکه طرح موضوع استیضاح وزیر علوم در آغاز سال تحصیلی تأثیر چندانی در فضای دانشگاه ندارد، افزود: مسأله استیضاح وزیر علوم از قبل مطرح شده بود و با میانجیگری آقای لاریجانی تا امروز رسیده است.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه به لحاظ حقوقی استیضاح را باید از باب روشنگری وظایف وزیر و زیرمجموعه‌هایش دنبال کنیم، تصریح کرد: متأسفانه در همه ادوار مجلس استیضاح سیاسی یا اقتصادی بوده است که کارکرد نظارتی مجلس را زیر سؤال می‌برد.

ابطحی با تأکید بر اینکه نمایندگان باید در زمان رأی اعتماد دادن به وزیر بیشتر دقت کنند، افزود: نمایندگان باید از ابتدا به وزیری که توانایی عمل به تعهدات را ندارد و یا از تیم شایسته‌ای برخوردار نیست رأی ندهند، پس متأسفانه رأی دادن ابتدایی است که کار را خراب می‌کند.

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید از ابزار نظارتیشان به درستی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: استفاده نابه‌جا و شتاب‌زده از ابزار نظارتی مجلس را وارد حاشیه خواهد کرد و مفید فایده نخواهد بود.

وی با بیان اینکه دولت نباید در مورد استیضاح وزیر علوم حساسیت نشان دهند، تصریح کرد: صرف‌نظر از شخص رئیس‌جمهور شاهدیم برخی از اعضای کابینه و مشاوران دولت مواضع جانبدارانه‌ای مطرح‌ کرده‌اند که خوب نیست چون همان‌طور که رئیس‌جمهور گفته‌اند طرح سؤال حق مجلس است.

این فعال سیاسی اضافه کرد: امید است زمانی فرا برسد که پارلمانی با سیستمی فعال، پویا و منسجم داشته باشیم و با حجم زیاد سؤالات استیضاح‌ها روبرو نشویم.

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صورت ماجرا در طرح استیضاح وزیر علوم این است که ایشان بر مبنای تعهداتی که به نمایندگان مجلس برای گرفتن رأی اعتماد داده‌، عمل نکرده‌ است، افزود: نمایندگانی که رأی اعتماد داده‌اند امروز به این نتیجه رسیده‌اند که وزیر علوم به تعهداتش عمل نکرده است و در نهایت با میانجیگری آقای لاریجانی یک ماه دیگر فرصت دادند اما اصلاحی در امور اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به عملکرد وزیر علوم در انتصاب رؤسای دانشگاه‌ها اظهار کرد: به نظر می‌رسد آقای وزیر علوم تنها تصمیم‌گیر در وزارتخانه نیستند و اگر از مشاوران امین برخوردار بود می‌توانست در حوزه کاری خود موفق‌تر باشد.

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در رابطه با نتیجه استیضاح وزیر علوم گفت: باید دید وزیر علوم در دفاع از خود و برنامه‌های کاری در مجلس چه خواهد گفت و آیا می‌تواند نمایندگان را اقناع کند یا خیر؟ و نتیجه بستگی به قدرت دفاع ایشان و شخص رئیس‌جمهور از وزیر علوم و لابی‌های معاون پارلمانی وزیر دارد.

ابطحی یکی از نقاط ضعف وزیر علوم را نداشتن معاون پارلمانی قوی دانست و افزود: وقتی معاونان پارلمانی وزرا قوی باشند و حضور فعالی در مجلس داشته باشند، وزرا کمتر با تذکر و سؤال و استیضاح روبرو می‌شوند چون ارتباط معاون پارلمانی وزرا با نمایندگان موجب می‌شود خیلی از شبهات برطرف شود اما متأسفانه در همه ادوار مجلس شاهد هستیم معاون پارلمانی وزرا تدبیر لازم و حضور به‌موقعی در مجلس ندارند.

انتهای پیام

کد N453223