کشته شدن 13 یمنی در درگیری‌ ارتش با حوثی‌ها/تظاهرات گسترده علیه دولت صنعاء

منابع امنیتی یمن از وقوع درگیری‌های شدید میان حوثی‌ها و ارتش و کشته شدن 13 تن در این درگیری‌ها خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، منابع امنیتی و محلی در استان "الجوف" واقع در شمال شرقی صنعا اعلام کردند که درگیری‌های شدیدی میان حوثی‌ها و ارتش یمن در منطقه "الغیل" واقع در استان مذکور رخ داد که موجب کشته شدن هشت تن از حوثی‌ها، سه تن از اعضای ارتش و دو تن از افراد مسلح و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد.

طرف‌های قبیله‌ای و حزبی حوثی‌ها را به تلاش برای در دست گرفتن کنترل استان نفت خیز الجوف متهم می‌کنند.

در همین راستا ده‌ها هزار تن از یمنی‌ها در صنعا و شهرهای دیگر در اعتراض به برداشتن یارانه‌ها از فرآورده‌های نفتی تظاهرات کرده و تهدید کردند که دست به تحصن‌های طولانی‌مدت و تلاش برای سرنگونی دولت می‌زنند.

تظاهرکنندگان در صنعا که به درخواست عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌ها تجمع کرده بودند، خواستار سرنگونی دولت یمن و لغو تصمیم بالا بردن قیمت سوخت شدند. تجمع‌کنندگان در حالی دست به تظاهرات زدند که دولت یمن تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده و نیروهای امنیتی در تمامی مناطق مستقر شدند.

عبدالملک الحوثی روز دوشنبه در سخنرانی تلویزیونی از طرفداران خود خواسته بود تا به خیابان‌ها آمده و برای سرنگونی دولت تلاش کنند. وی تا جمعه به دولت مهلت داد تا استعفا دهد.

در همین راستا، عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن در دیدار با اعضای پارلمان این کشور گفت: طرح شورای همکاری خلیج فارس و ابزارهای اجرایی آن بر حفظ امنیت و ثبات در یمن متمرکز است و این هدف والایی برای تمامی یمنی‌هاست.

وی گفت: آرمان‌های مردم یمن آرما‌ن‌هایی شناخته شده و خطوط قرمز هستند و به کسی اجازه نمی‌دهیم از آن‌ها تجاوز کند.

رئیس جمهور یمن همچنین بر لزوم خروج این کشور از بحران از طریق متحد شدن تمامی یمنی‌ها تاکید کرد و گفت: اوضاع یمن به جایی رسیده که دیگر دولت نمی‌تواند نیازهای اساسی غذایی را برای تمامی یمنی‌ها برآورده سازد. این شرایط سخت اصلاحات اقتصادی در خصوص فرآورده‌های نفتی را می‌طلبد.

وی همچنین از همگان خواست برای حل مشکلات کشور با مسئولان همکاری کنند.

انتهای پیام

کد N453096