همکاری مرزبانان ایران و جمهوری آذربایجان در دیدار مسئولان دو کشور

باکو ایران,فرمانده مرزبانی

تهران - ایرنا - ˈقاسم رضاییˈ فرمانده مرزبانی کشورمان که به منظور شرکت در مراسم سالگرد تاسیس مرزبانی جمهوری آذربایجان در باکو به سر می برد، طی دیداری با وزیر کشور آذربایجان، پیرامون توسعه همکاری های همه جانبه دو کشور گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، سردار رضایی فرمانده مرزبانی کشور، روز دوشنبه با ˈرامیل یوسف افˈ وزیر کشور جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

فرمانده مرزبانی کشور در این دیدار دوستانه، با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری آذربایجان به ایران و تاکید دو طرف بر لزوم توسعه همکاری های همه جانبه به خصوص مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، ابراز امیدواری کرد که فرماندهی مرزبانی دو کشور بتوانند همکاری های خود را با عطف به این وضعیت گسترش دهند.

وی گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با کشورهای همسایه مبتنی بوده و تعمیق مناسبات با باکو از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وزیر کشور جمهوری آذربایجان نیز نظر مثبت خود در مورد همکاری های مشترک جهت مبارزه با ترانزیت مواد مخدر، مبارزه با جرایم سازمان یافته و تبادل تجربیات نیروهای پلیس از طریق برگزاری دوره های آموزشی اعلام کرد.

وی با تاکید بر دوستی دائمی تهران و باکو، خاطرنشان کرد که اراده سیاسی سران دو کشور برای توسعه روابط نقش مهمی در این زمینه دارد.

فرمانده مرزبانی کشورمان که برای شرکت در مراسم بین المللی روز مرزبانی جمهوری آذربایجان برای یک دیدار رسمی به باکو سفر کرده است، همچنین در دیدار با ˈالچین قلی افˈ فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان ضمن دعوت از وی جهت سفر به ایران، بر ضرورت گسترش همکاری های مرزبانی دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به برخورداری ایران از مرزهای مشترک آبی و خشکی با جمهوری آذربایجان از وجود آرامش و دوستی در مرزهای دو کشور ابراز رضایت کرد و گفت: مرزبانی های دو کشور برای حفظ و تداوم امنیت مرزهای مشترک احساس مسئولیت می کنند.

سردار رضائی با تشریح اقدامات موثر ایران برای مقابله با قاچاق مواد مخدر، آمادگی کشورمان برای همکاری با جمهوری آذربایجان جهت مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر را اعلام کرد.

الچین قلی اف فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز با پذیرش دعوت جهت سفر به ایران، مرزهای مشترک این کشور با ایران را محور دوستی و تفاهم توصیف کرد و اظهار داشت: جمهوری آذربایجان آمادگی کامل برای گسترش همکاری با مرزبانی ایران دارد.

قلی اف، دیدارهای منظم میان مرزبانان ایران و جمهوری آذربایجان طی ماه های اخیر را مثبت ارزیابی کرد و بر ضرورت انجام نشست های مشترک مرزی برای حفظ امنیت سرحدات تاکید کرد.

فرمانده مرزبانی آذربایجان ضمن تقدیر از فعالیت های ایران برای مقابله با قاچاق و صدور مواد مخدر اظهار داشت: این کشور از همه امکانات خود برای ارتقای امنیت در مرزهای مشترک با ایران به عنوان یک سیاست راهبردی استفاده خواهد کرد.

در این دیدار که ˈداود چرمیˈ کاردار و ˈفرجی معزˈ وابسته نظامی سفارت نیز حضور داشتند، طرفین در مورد چگونگی و نحوه گسترش همکاری های مرزی بین دو کشور، تقویت کنترل مرزها و مبارزه با هرگونه نقض قوانین مرزی و تحکیم مناسبات فیمابین بحث و تبادل نظر کردند.

خاورم//**7074**1566
کد N453076