دادستان کل آمریکا به فرگوسن می‌رود/اوباما خویشتن‌داری مردم را خواستار شد

در پی کشته شدن نوجوان سیاهپوست آمریکایی و بالا گرفتن درگیری‌ها در ایالت میسوری این کشور، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که دادستان کل فردا (چهارشنبه) به فرگوسن می‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، به گفته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سفر "اریک هولدر"، دادستان کل این کشور به فرگوسن با هدف انجام تحقیقات فدرال درباره حادثه تیراندازی به یک نوجوان سیاهپوست آمریکایی صورت می‌گیرد.

اوباما در جریان کنفرانس خبری خود در کاح سفید گفت که سفر هولدر به فرگوسن از جمله شامل دیدار وی با بازجویان فدرال و مدیران محلی می‌شود. پیش از این کنفرانس، اوباما با هولدر دیدار کرد و با برخی از سناتوهای ایالت میسوری و نیز جی نیکسون، فرماندار این ایالت تلفنی گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که اریک هولدر قرار است با مقام‌های اجرای قانون گفت‌وگو کند تا به برقراری صلح و آرامش در فرگوسن کمک کند. اوباما گفت: من احساسات و خشمی را که به دلیل مرگ مایکل براون ایجاد شده، درک می‌کنم. اما این خشم با غارتگری یا دزدیدن سلاح و یا حتی حمله به نیروهای پلیس همراه شده است که تنها موجب افزایش تنش‌ها و تحریک هرج و مرج می‌شود و به جای اینکه موجب اجرای عدالت شود، آن را تضعیف می‌کند.

اوباما با این حال تاکید کرد: حق آزادی بیان و حق آزادی تجمع باید با هشداری صیانت شود؛ خصوصا اینکه ما در چنین برهه حساسی قرار گرفته‌ایم. هیچ توجهی هم برای استفاده از زور بیش از حد پلیس وجود ندارد.

اوباما افزود: فرگوسن ضربه خورده است اما من از مردم درخواست می‌کنم تا شرایط را درک کنند و به جای اینکه به یکدیگر آسیب بزنند، مرهمی برای یکدیگر باشند. در بسیاری از جوامع سراسر جهان یک دنیا بی‌اعتمادی میان ساکنان محلی و نیروهای امنیتی وجود دارد. در بسیاری از جوامع، بسیاری از مردان رنگین پوست کنار گذاشته می‌شوند و تنها با چشم ترس به آن‌ها نگاه می‌شود.

به گفته اوباما برنامه ابداعی وی به نام "حافظان برادرانم" که هدفش فراهم کردن حمایت اقتصادی و آموزشی از اقلیت‌های جوان است، به پیشرفت‌های چشمگیری رسیده است.

فرماندار ایالت میسوری نیز در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان از تلاش‌های اوباما و دادستان کل آمریکا تشکر کرد اما به ادامه تنش‌ها در ایالتش اذعان کرد.

در نهم اوت مایکل براون، نوجوان 18 ساله آمریکایی به ضرب گلوله نیروهای پلیس در فرگوسن ایالت میسوری کشته شد و پس از آن اعتراضات صلح‌آمیز به سرعت به شورش‌های خیابانی تبدیل شد و به همین دلیل در روز شنبه حالت فوق‌العاده و منع رفت و آمد اعلام شد.

انتهای پیام

کد N452861