یک مقام حزب عدالت و توسعه:

عبدالله گل می تواند شخصا به عنوان عضو حزب ثبت نام کند

آمریکا اروپا

یک مقام ارشد حزب حاکم ترکیه در واکنش به گمانه زنی هایی که در مورد احتمال نخست وزیری "عبدالله گل" مطرح می شود گفت وی برای هر کاری ابتدا باید در حزب ثبت نام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که گمانه زنی ها در مورد جانشین "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در محافل سیاسی این کشور ادامه دارد، یک مقام حزب حاکم "عدالت و توسعه" به این گمانه زنی ها پاسخ داد. وی به روزنامه حریت ترکیه گفت: ارتباط جناب گل با حزب ما 7 سال پیش زمانی که به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد، قطع شد.

وی افزود: از این رو ایشان برای بازگشت به حزب باید شخصا مراجعه کرده و مجددا به عضویت حزب درآیند. به گفته این مقام حزب عدالت و توسعه طبق قانون هر گونه فعالیت درون حزبی از جمله انتخاب به عنوان دبیرکلی حزب مستلزم عضویت فرد در حزب است.

این سخنان همچنین در پاسخ به اظهارات عبدالله گل پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در هفته گذشته ارزیابی می شود. گل در پاسخ به این سوال که پس از پایان دوره ریاست جمهوری چه برنامه ای دارد به خبرنگاران گفت قصد دارد به عنوان یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه، به این حزب باز گشته و به فعالیت سیاسی خود ادامه دهد.

این در حالی است که گزارش ها از توافق مقامات و اعضای ارشد حزب بر سر نامزدی "احمد داود اوغلو" وزیر خارجه برای نخست وزیری از سوی حزب حاکم حکایت دارد.