جلالی:روابط ایران و کره در سطح مطلوبی قرار دارد

جلالی,دیدار

تهران – ایرنا - رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشست روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی را در سطح مطلوبی دانست و گفت: روابط دولت های دو کشور نیز در سطح خوبی قرار دارد و امید است تا این روابط بهتر شود.

بگزارش ایرنا از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، «سوونگ وونگ یوپ» سفیر جمهوری کره جنوبی روز دوشنبه با حضور در مرکز پژوهش های مجلس با کاظم جلالی رییس این مرکز دیدار و گفت وگو کرد.

جلالی در این دیدار ضمن خوب توصیف کردن سطح روابط دو کشور ایران و کره به تحولات در دنیای امروز و منطقه اشاره کرد و گفت: در تحولات اخیر منطقه عوامل بسیاری چون نارضایتی مردم به ویژه جوانان از حکومت های کشورهای منطقه را می توان بیان کرد چرا که جوانان تحصیل کرده نیازمند شغل، رفاه و نقش آفرینی درصحنه کشور خود هستند،درحالی که از رفاه فردی و اجتماعی خوبی برخوردار نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود:نکته مهم تحولات منطقه، نارضایتی مردم کشورهای این محدوده از جریان قدرت های بین المللی در کشورشان است چراکه آنها از رفتار و تحقیر غرب و آمریکا نسبت به دولت هایشان ناراضی هستند.

وی ادامه داد: سوال مهمی که در بین مردم منطقه وجود دارد این است که چگونه آمریکا و کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند با وجود جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین از این رژیم جنایتکار حمایت می کند؟

نماینده مردم شاهرود در مجلس، تروریسم را یکی از پدیده های شوم و خطرناک منطقه خواند و یادآور شد: تروریست های منطقه با حمایت و کمک های مالی برخی کشورها از سرخوردگی های اجتماعی و سیاسی در کشورهای منطقه سوءاستفاده کرده و نیروهایی از این کشورها جذب کرده اند.

جلالی در تشریح عوامل مورد نیاز برای ثبات منطقه، تاکید کرد: از یک طرف باید در کشورهای منطقه به سطح رفاه مردم توجه شده و حکومت ها به دنبال کارآمدی پیش روند و از طرف دیگر باید در این کشورها دموکراسی برقرار شود تا مردم به صورت واقعی در کشورهای خود حق حاکمیت داشته باشند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه مردم خاورمیانه باید خودشان این منطقه را اداره کنند، گفت: دخالت نیروها و کشورهای خارجی در موضوعات مختلف، مسائل منطقه را پیچیده تر می کند به طوری که هرگاه دولتی خارجی در یک نقطه از منطقه آتشی روشن کرده، آن آتش خاموش نشده است.

وی به حضور نظامی آمریکا در افغانستان و عراق اشاره کرد و افزود: همان اتفاقی که در افغانستان و درباره گروه طالبان روی داد که آمریکایی ها ابتدا از این گروه حمایت کرده و بعد با آن مبارزه کردند، دوباره در سوریه و این بار درباره گروه داعش رخ داده است.

جلالی تاکید کرد: تعداد زیادی از نیروهای گروه تروریستی داعش از کشورهای اروپایی آمده اند و بسیاری از مقامهای این کشورها اعلام کرده اند که اگر این افراد به کشورهایشان برگردند هرکدام به صورت یک بمب خواهند بود.

وی گفت: کشورهای غربی باید اجازه دهند مردم منطقه خودشان حکومت کشورهایشان را انتخاب کنند و از گروه های تروریستی حمایت نکنند و پول در اختیار آنها قرار ندهند و خودشان نیز از منطقه خارج شوند که البته هیچ کدام از این کارها را نخواهند کرد.

جلالی مزمن شدن موضوع داعش را با انتقال دولت در عراق مرتبط دانست و گفت: با انتقال دولت در عراق مشکل این گروه تروریستی به زودی حل خواهد شد چراکه جایگزین نوری المالکی مورد احترام جمهوری اسلامی ایران است و با این تغییر وضعیت در عراق و پشتیبانی مرجعیت و شیعیان از مبارزه، روند تقابل علیه داعش در آینده مثبت خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید براینکه موضوع رژیم صهیونیستی باید به صورت ریشه ای حل شود، یادآور شد: حل کردن ریشه ای این معضل در دموکراسی نهفته است به صورتی که ساکنین فلسطین در یک رفراندوم شرکت کنند و هر حکومتی را که انتخاب کردند جامعه بین المللی نیز آن حکومت را به رسمیت بشناسد.

وی به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه اشاره کرد و گفت: اتفاقات اخیری که در غزه رخ داد صحنه های رقت بار و دردناکی بود که به خوبی چهره رژیم سفاک و آدمکش صهیونیستی را به جهانیان نشان داد.

جلالی در ادامه درباره مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5، گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای بسیار صادقانه عمل کرده و تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مذاکرات به نتیجه برسد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات بر حقوق هسته ای خود تاکید دارد و اگر مطالبات غرب نیز در این مذاکرات صادقانه باشد، نتیجه نهایی حاصل خواهد شد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس، در خصوص مطالبات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای با 1+5، تصریح کرد: مطالبه جمهوری اسلامی ایران بهره مندی از تکنولوژی انرژی هسته ای برای مصارف صلح آمیز براساس قواعد بین المللی و قوانین ان پی تی است و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی و شفافیت در این زمینه هیچ منعی برای ما ندارد.

وی تاکید کرد: مطالبه گروه 1+5 در مذاکرات هسته ای عدم انحراف ایران در استفاده از انرژی هسته ای است که اگر در مذاکرات صادقانه به پیش بروند، فرمول نهایی توافق به دست خواهد آمد که براساس آن جمهوری اسلامی ایران براساس قواعد بین المللی حق در اختیار داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز را داراست و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق مقررات حق نظارت در این زمینه را دارد.

جلالی یادآور شد: مشکل اساسی در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 این است که 1+5 نسبت به این مذاکرات صادق نیست و تحت لوای مسئله هسته ای برای محدود کردن ایران، کار سیاسی می کند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس ابراز امیدواری کرد تا گروه 1+5 بتواند از شرایط و توافق به وجود آمده با ایران استفاده کرده و به سمت حل نهایی و عقلانی مذاکرات گام بردارد.

وی در تشریح عوامل مخرب مذاکرات هسته ای و گروه 1+5، گفت: نخستین عامل مخرب مذاکرات زیاده خواهی برخی کشورهای غربی و دومین عامل صهیونیست های اسرائیل و سایر نقاط جهان است که به دنبال راه اندازی ایران هراسی در دنیا هستند و سومین عامل هم برخی از کشورهای منطقه هستند که منافع خود را در عدم نتیجه بخشی این مذاکرات و تنش ایران با کشورهای جهان دنبال می کنند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: در قواعد بین المللی باید تکالیف و حقوق با همدیگر توازن داشته باشد و اگر جمهوری اسلامی ایران به حقوق خود در زمینه هسته ای دست یابد تکالیف، موضوع حل شده ای خواهد بود.

وی با بیان اینکه هیچکس در جمهوری اسلامی ایران با مذاکرات مخالف نیست، یادآور شد: در جمهوری اسلامی ایران همه نسبت به این موضوع احساس تعهد می کنند و برخی اعتراض ها به مذاکرات به این دلیل است برخی غرب و آمریکا را قابل اعتماد نمی دانند چراکه آنها خیلی کم بر تعهدات خود ایستاده اند.

جلالی با تاکید براینکه رهبر معظم انقلاب حامی مذاکرات هسته ای هستند، تصریح کرد: اگر کسانی در دنیا صادقانه به دنبال نتیجه بخشی مذاکرات هستند باید بدانند حقوق ملت جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه قابل مذاکره نخواهد بود.

سوونگ وونگ یوپ سفیر جمهوری کره جنوبی نیز با اشاره به همکاری های ایران و کره جنوبی، تاکید کرد: ارتقا روابط پارلمانی دو کشور می تواند به گسترش روابط ایران و کره جنوبی کمک کند.

وی با اشاره روابط پارلمانی دو کشور ایران و کره جنوبی ابراز امیدواری کرد تا این روابط مستحکم تر شود.

سفیر کره جنوبی با ابراز خوش بینی نسبت به مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در خصوص تحولات اخیر در عراق و حضور تروریست ها در این کشور، گفت: امیدوارم تا راه حل جامع و همراه با صلح در عراق به وجود آید.

سیام**1058**1856
کد N452623