گام مهم مخالفان دولت مالزی در جهت حل اختلافات درونی

ائتلاف سه حزبی مخالفان دولت مالزی با اعلام موافقت خود با رسیدن همسر "انور ابراهیم"، معاون سابق نخست وزیر این کشور به مقام سروزیری ایالت سلانگور، گام مهمی در جهت حل اختلافات سیاسی خود برداشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ایالت سلانگور یک ایالت صنعتی و ثروتمند‌ترین ایالت مالزی است.

بحران چندهفته‌ای بر سر کنترل این ایالت موجب افشای اختلافات عمیق در ائتلاف مخالفان مالزیایی بود و همین اختلافات می‌توانست شانس آن‌ها را برای سرنگونی دولت در انتخابات آتی کاهش دهد. با این حال این احزاب با تلاش فراوان سرانجام توانستند این اختلاف خود را حل کنند.

درگیری داخلی مخالفان دولت مالزی که به نفع ائتلاف حاکم بر این کشور بود هنگامی آغاز شد که حزب PAS از اقدام حزب متعلق به "انور ابراهیم"، معاون سابق ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق و از منتقدان سرشناس وی، به منظور کنار گذاشتن سروزیر ایالت سلانگور حمایت نکرد.

"خالد ابراهیم"، سر وزیر ایالت سلانگور متهم به فساد مالی و بی‌کفایتی شده بود با این حال وی زیر بار این اتهامات نرفت و اخراج خود را نپذیرفت و بر باقی‌ماندنش در قدرت با حمایت ائتلاف حاکم و همچنین حزب PAS تأکید کرد. در عین حال حزب PAS نیز با کاندیداتوری "وان عزیزه وان اسماعیل" همسر "انور ابراهیم" برای وزارت ایالت سلانگور مخالفت کرد.

چهره‌های بلندپایه مخالفان دولت مالزی هشدار دادند که این مناقشه ممکن است سبب چندپارگی در ائتلاف چندقومی مخالفان شود اما رهبران PAS اواخر روز یکشنبه پذیرفتند تا از "وان عزیزه" حمایت کنند.

ائتلاف مخالفان دولت مالزی موسوم به "پاکاتان" در دو انتخابات قبلی که جدیدترین آن‌ها در ماه مه 2013 بود تلاش بسیاری برای رسیدن به قدرت کرد اما اختلافاتی که میان احزاب این ائتلاف شامل حزب "انور ابراهیم"، حزب PAS و حزب چینی‌ها وجود داشت باعث شکست این ائتلاف شد.

حزب PAS نیز در داخل خود دارای اختلاف میان طیف محافظه‌کاران و طرفداران مدرنیزه‌سازی است.

انتهای پیام

کد N452612