نجفی در همایش واکاوی پیشبرد سیاست هسته‌ای:

صنایع موشکی و دفاعی خط قرمز ایران در مذاکرات با آژانس و 1+5 است

سیاست خارجی

نماینده و سفیر دائمی ایران در آژانس بین المللی اتمی تاکید کرد: هم در مذاکرات هسته‌ای و هم در مذاکرات با آژانس، صنایع دفاعی و موشکی خط قرمز ما است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا نجفی، نماینده و سفیر دائمی ایران در آژانس بین‌المللی اتمی در همایش  واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته‌ای در دولت یازدهم در ارزیابی‌اش از رابطه ایران و آژانس بعد از دولت یازدهم گفت: دولت یازدهم در ذیل سیاست‌هایی که اعلام کرد و در رابطه با تعاملش در صحنه بین‌الملل بر تعامل سازنده در رابطه با کشورها، سازمان‌های بین‌المللی و مذاکرات با قدرت‌های بزرگ به صورت عملیاتی تاکید کرده است.

وی با اشاره به سفر آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران بیان کرد: آمانو در سفر قبلی‌اش موفق به دیدار با رئیس جمهور نشده بود و اصرار خودش بود که در این سفر با رئیس جمهور دیدار کند و در بیانیه مشترکی که سال گذشته به امضا رسیده بود، تاکید کند و ما نیز انتظارات خود را از آژانس به صورت شفاف مطرح کردیم.

نماینده و سفیر دائمی ایران در آژانس بین‌المللی اتمی افزود: رئیس جمهور به صراحت مواضع جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد و با این فضای مثبت زمینه برای مذاکرات سیاسی که در موازات انجام می‌شود، فراهم آید.

نجفی با بیان اینکه آنچه به عنوان اتهامات ایران مطرح می شود، بی‌اساس است، گفت: آژانس حتی یک سند از تخلفات به ما نداده است و سندی وجود ندارد. یکسری اطلاعات است که سرویس‌های جاسوسی غربی به آژانس دادند که مستند نیست و مبنایی ندارد و تلاشمان این است که در عین حفظ اصول خودمان سعی کنیم اتهامات را رفع کنیم.

وی ادامه داد: در قدم اول توانسته ایم یکی از موضوعات اتهامی یعنی چاشنی ایمنی انفجاری را به نفع معقول و به صورت مستند به آژانس اثبات کنیم که در ایران کاربرد صلح‌آمیز داشته است و در اقدامات بعدی نیز به همین نحو پیش می رویم.

به گفته نماینده و سفیر دائمی ایران در آژانس بین‌المللی اتمی، برخی خواسته‌های آژانس غیرمعقول است و ما نمی‌توانیم آنها را بپذیریم.

نجفی تاکید کرد: برنامه موشکی، خط قرمز ما است و هم در مذاکرات با 1+5 و هم در مذاکرات با آژانس اعلام کرده ایم وارد این حوزه ها نمی شویم و صنایع دفاعی، خط قرمز ما است. در عین حال روند همکاری‌ها را ادامه می‌دهیم و تاکیدمان بر حفظ منافع ملی است.

ادامه دارد...