واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته‌ای در دولت روحانی

زیباکلام: اصولی‌ترین کار روحانی کنار گذاشتن سیاست هسته‌ای اصولگرایان است

سیاسی

صادق زیباکلام با بیان این که فن‌آوری هسته‌ای تاکنون هیچ دستاورد اقتصادی نداشته تنها تیراژه اقتصادی کشور را از بین برده است، گفت: مذاکرات به نتیجه می‌رسد زیرا ما برای اولین‌بار به آمریکایی‌ها اعلام کردیم که آیا می‌توانیم به هم اعتماد کنیم؟

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صادق زیباکلام، استاد دانشگاه بعدازظهر دوشنبه در همایش ملی "واکاوی پیش‌برد روند سیاست هسته‌ای ایران در دولت یازدهم" گفت: اصولی‌ترین و مهم‌ترین تحولی که در سیاست هسته‌ای پس از بر روی کار آمدن روحانی برداشته شده این است که تمامی سیاست قبلی که اصولگرایان در طول هشت سال اعمال می‌کردند کنار گذاشته شد زیرا سیاست آن‌ها مساله هسته‌ای را به یک بحران و به یک باتلاق تبدیل کرده بود. این سیاست از مساله هسته‌ای به عنوان ابزاری برای رویارویی با غرب یا آمریکا استفاده کرد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: محمود احمدی‌نژاد همواره دلیل مخالفت با ایرانیان را در دو مساله اعلام می‌کرد؛ اول این که غرب نمی‌خواهد ما به پیشرفت‌های علمی دست یابیم و می‌خواهد ما عقب‌مانده باشیم و دوم این که غرب مخالف توسعه اقتصادی است اما من بر این باورم که مساله هسته‌ای پیشرفت‌های بزرگی در حوزه علمی و اقتصادی به همراه نداشته است. در این میان این سوال به وجود می‌آید پس علت مخالفت غربی‌ها با برنامه هسته‌ای ما چیست؟

او در ادامه اظهاراتش افزود: غربی‌ها پیش از دوران روحانی همواره در برابر نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران این پاسخ را از سوی مقامات ایرانی دریافت می‌کردند که ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم اما مشکل اصلی از این‌جا شروع شده است که فعالیت‌های هسته‌ای ما با توجه به سیاست‌های خارجه کشورمان درباره اسراییل باعث نگرانی شده است. اصولگرایان اعلام می‌کردند که غربی‌ها دروغ می‌گویند اما دولت یازدهم برای اولین‌بار فرض را بنا بر این گذاشت که غربی‌ها واقعا نگران و از فعالیت‌های هسته‌ای ما می‌ترسند.

زیباکلام ادامه داد: تیم مذاکراتی ما با این نیت به این مذاکرات نرفتند که طرف مقابل دروغ می‌گوید بلکه آن‌ها در مذاکرات اعلام کردند که ما منهای تعطیل کردن تاسیسات هسته‌ای‌مان چگونه می‌توانیم شک طرف مقابل را رفته رفته از بین ببریم. علت پیشرفت تیم مذاکرات هسته‌ای‌ ایران از این جهت است که می‌داند مشکلی به نام بی‌اعتمادی وجود دارد و تلاش می‌کند این بی‌اعتمادی را از بین ببرد. در مقابل غرب اعلام کرده است که مشکل ما با برنامه هسته‌ای نیست مخصوصا این که اعتماد لازم فراهم شود.

این استاد دانشگاه افزود: این فرمول گفتنش آسان است اما زمان‌بر است به‌خصوص میان ایران و آمریکا که از 35 سال گذشته به چشم دشمن به همدیگر می‌نگرند به همین دلیل مذاکرات طول می‌کشد اما اگر دو طرف بر سر تعداد سانتریفیوژها اختلاف دارند از آن‌جایی که فضای مذاکرات اعتمادسازی است دو طرف می‌توانند بر سر تعداد سانتریفیوژها نیز توافق کنند.

انتهای پیام

کد N452473