"مسأله قبرس به‌ موضع اردوغان بستگی دارد"

قبرس,اردوغان

رئیس‌جمهوری قبرس یونانی‌نشین گفت: تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌ حلی برای مشکل قبرس به‌شدت به موضع رئیس جمهوری جدید ترکیه بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهوری قبرس یونانی‌نشین در کنفرانسی گفت: برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ظاهراً تصمیم خود را درباره مشکل قبرس اتخاذ کرده اما این مسأله در موقع و زمان مناسب اعلام خواهد شد.

وی افزود: امیدوارم که نه‌تنها شرکای استراتژیک بلکه شرکا و دوستان اروپایی ما فعال باشند تا بتوانیم به نتایج یا ابتکار عمل‌های ویژه‌ای دست یابیم. دو یا سه ماه آتی احتمالاً حساس‌ترین و مهم‌ترین مرحله در مسأله قبرس محسوب می‌شود.

آناستازیادس ادامه داد: معتقدم که رایزنی‌ها و اقدامات نشان خواهند داد که اردوغان قصد دارد تا در یک راه‌حل حقیقی قدم گذاشته و به این اشغال پایان دهد و یک راه‌حل دائمی و پایدار که برای یک کشور اروپایی مناسب‌ترین خواهد بود، پیدا شود.

قبرس از سال 1974 میلیادی به دو بخش قبرس یونانی‌نشین و قبرس ترک‌نشین نشین تقسیم شده است که بخش یونانی‌ آن عضو اتحادیه اروپاست.

انتهای پیام

کد N452431