واکنش تند هند نسبت به دعوت پاکستان از جدایی طلبان کشمیری

هند,کشمیر

دهلی نو - ایرنا - دعوت سفیر پاکستان در دهلی نو از رهبران جدایی طلبان کشمیری جهت مشورت در آستانه مذاکرات قائم مقام های وزرای خارجه دو کشور با واکنش های تند در هند روبه رو شده است .

به گزارش ایرنا، حزب حاکم ˈبهارتیا جاناتا (بی جی پی) در واکنش شدید به حرکت سفیر پاکستان آن را اقدامی تاسف بار و تاکتیکی قدیمی دانست .

علاوه بر حزب حاکم، حزب کنگره هند نیز این اقدام را ˈعجیب و مسخره ˈ توصیف کرده است.

گفت وگوی ˈعبدالبسیطˈ سفیر پاکستان در دهلی نو با سران جدایی طلبان کشمیری برای عصر روز سه شنبه (فردا) در دهلی نو برنامه ریزی شده است.

رهبرانی از جمله ˈمیرواعظ عمر فاروق ˈ رییس شاخه میانه رو کنفرانس حریت، ˈسید علیشاه گیلانیˈ رییس شاخه تندروی کنفرانس حریت و ˈشبیر احمد شاهˈ که از رهبران قدیمی جنبش جدایی طلبی کشمیر است و سال گذشته شاخه سومی را در کنفرانس حریت راه اندازی کرده در این دیدار حضور خواهند داشت.

ˈیاسین مالک ˈ رییس جبهه آزادیبخش جامو و کشمیر نیز به این جلسه دعوت شده است.

قائم مقام های وزرای خارجه هند و پاکستان قرار است روز 25 آگوست ( سوم شهریور) در اسلام آباد با یکدیگر دیدار و مذاکره کنند.

ˈام. جی. اکبرˈ سخنگوی حزب بی جی پی این اقدام پاکستان را ˈژستی قدیمی ˈ دانسته که با تاکتیک های کهنه در صدد یافتن موارد اختلاف برانگیز است .

وی با اشاره به اینکه نخست وزیر هند بارها اعلام کرده که هدف مشترک باید مبارزه با تروریسم و ایجاد شرایطی برای حل مسایل از طریق گفت وگو باشد،افزود: تاسف بار است که پاکستان می خواهد شرایطی غیرممکن ایجاد کند.

وی تاکید کرد: در صورتی که اگر دو همسایه به ممکن ها بیاندیشند موارد همکاری بسیاری وجود دارد که برایشان سودمند است.

ˈجیتندرا سینگˈ وزیر مشاور در امور کشور در دفتر نخست وزیری نیز در این باره اظهار داشت: در صورتی که اسلام آباد نشانه ای مبنی بر تلاش مستقیم یا غیرمستقیم در تشویق جدایی طلبان در خاک هند ارسال کند، روابط تحت تاثیر قرار می گیرد و ضرر آن به پاکستان برمی گردد.

وی که نماینده سابق مجلس از منطقه جامو بوده افزود: حالا تصمیم با پاکستان است که رفتاری بر اساس منافع کشورش داشته باشد یا خلاف آن حرکت کند.

ˈمنش تواریˈ یکی از سخنگویان حزب کنگره هند نیز در مخالفت با سیاست دولت جدید هند درقبال پاکستان در توییتر خود نوشت: سفیر پاکستان جدایی طلبان را دعوت کرده، ارتش پاکستان به مرزها تعدی می کند، سازمان امنیت پاکستان به کنسولگری هند در هرات حمله داشته و دولت حزب بهارتیا جاناتا خواب است.

وی علاوه بر این به خبرنگاران گفت: این شرایط عجیب و مسخره است. شاید دولت جدید هند تنها بدلیل فشارهای بین المللی با پاکستان گفت وگو می کند.

از سوی دیگر، ˈرام جتمالانیˈ یکی از قضات مشهور که با سیدعلیشاه در سرینگر دیدار کرده گفت: دعوت سفیر پاکستان از جدایی طلبان حرکت بسیار خوبی است و من نتیجه آن را مثبت ارزیابی می کنم.

وی افزود: کمیته کشمیر هنوز فعال و مشغول کار است اما گاهی دور از چشم عموم فعالیت می کند.

کمیته کشمیر در سال 2002 برای ارتباط با جدایی طلبان تشکیل شد و جتمالانی پیشتر رییس آن بود.** کشمیر هنوز از نظر پاکستان سرزمین مورد مناقشه است

با حضور نواز شریف نخست وزیر پاکستان در مراسم معارفه نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند در اوایل خرداد ماه امسال، انتظار می رفت که فصل جدیدی در روابط دهلی نو و اسلام آباد گشوده شود.

اما در تاریخ چهارم جولای امسال، هنگامی که نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند قصد سفر به جامو و کشمیر را داشت، پاکستان کشمیر را ˈسرزمین مورد مناقشهˈ خواند.

تسنیم اسلام خان سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان شب قبل از سفر یک روزه مودی به شهرهای جامو و سرینگر گفت: ما حاکمیت هند بر ایالت جامو و کشمیر را نمی پذیریم.

وی تصریح کرد، کشمیر بخش جدایی ناپذیری از هند نیست. موضع ما این است که این ایالت سرزمین مورد مناقشه است.

پیش از این نیز نمایندگان پاکستان در هند با جدایی طلبان کشمیری دیدار داشته اند. در اواخر ماه ژوئن 2012 نیز در آستانه گفت وگوهای میان قائم مقام های وزرای خارجه هند و پاکستان، سفیر پاکستان در هند، رهبران جدایی طلب کشمیر را به مذاکره دعوت کرد.

ˈبابر امینˈ سفیر وقت پاکستان این دعوتنامه را پیش از برگزاری دیدارهای هماهنگ کننده پیش زمینه ملاقات وزرای خارجه هند و پاکستان که قرار بود روزهای چهارم و پنجم جولای 2012 در دهلی نو صورت گیرد، برای رهبران کشمیری ارسال کرد.

این اتفاق نوامبر 2012 در حاشیه کنفرانس وزرای خارجه آسیا - اروپا ASEM هم افتاد.

ˈسرتاج عزیز ˈ مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان با کنفرانس حریت و دیگر رهبران جدایی طلب کشمیری مستقر در هند دیدار کرد که موجب شد ˈسلمان خورشیدˈ وزیر امور خارجه وقت هند د درباره آن دیدار موضع بگیرد.

خورشید گفت: ما باید بدقت مراقب آنچه می گوییم و انجام می دهیم باشیم.** اختلاف میان جدایی طلبان کشمیری

هر چند میان جدایی طلبان نیز بر سر مذاکره با پاکستان اختلاف وجود دارد اما میرواعظ عمرفاروق، رهبر میانه روی کنفرانس حریت کشمیر در دسامبر 2012 و در آستانه سفر به پاکستان از گروه های جدایی طلب تندرو خواست که نگاه خود را به سمت یافتن راه حل مساله کشمیر تغییر دهند.

وی که در راس هیات هفت نفره ای به پاکستان سفر و با رهبران پاکستانی دیدار کرد، گفت: چنین دیدگاهی به سود هیچکس جز خود جدایی طلبان تندرو نیست.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره سخنان سیدعلیشاه گیلانی مبنی بر عدم رضایت دیدار سران کشمیری از پاکستان گفت: جای تاسف دارد که چنین اظهاراتی بیان می شود. هنگامی که ما با دهلی نو وارد مذاکره شده ایم آنها ما را خائن خواندند و وقتی با پاکستان مذاکره می کنیم می گویند که خود را می فروشیم.

آساق ** 1 * 1519 * 264 *
کد N452166