تاکید مذاکره کننده سابق ایرانی برلزوم انسجام داخلی/ آستانه تحمل تحریم غربی‌ها به سقف رسیده است

سیاست خارجی

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشاره به اینکه تا پایان دولت خاتمی روش مذاکرات روش نرمش و انعطاف بود، یادآور شد: کسانی که روند تعامل ایران با غرب را بررسی می کنند، یک بدبینی جدی به روند مذاکرات دارند چرا که ماهیت طرف مقابل اثبات شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود دولتیار عضو تیم مذاکره کننده سابق کشورمان در همایش ملی واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته ای در دولت یازدهم در خصوص ابعاد بین المللی سیاست هسته ای در دولت جدید، گفت: تا پایان دولت خاتمی روش مذاکرات روش نرم و انعطاف بود در حدی که بتوانند نظر طرف مقابل مذاکره کننده را جلب کنند.

وی افزود: نتیجه این بود که طرف مقابل زیاده خواهی کرد و مذاکرات را بی جهت کش داد و ما در نهایت مجبور شدیم فعالیت های هسته ای را برای دو سال فریز کنیم.

دولتیار عضو تیم مذاکره کننده سابق کشورمان به پایان دولت خاتمی و آغاز دولت احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: در این زمان با اشاره رهبری مهر و موم ها شکسته شد و در چنین شرایطی برای جلب نظر قبلی ها به بن بست رسیدیم.

دولتیار ادامه داد: در آن برهه و با شروع فعالیت ها در مقابل غربی ها وارد تقابل آشکار شدیم اما دستاوردهای ملموس فنی ما ابزاری برای تیم مذاکره کننده شد.

وی افزود: وقتی وارد این فاز شدیم مذاکرات با هدف رسیدن به نتیجه شروع نشد، طرف غربی اراده برای رسیدن به نتیجه را نداشت و این فقدان اراده در طرف مقابل مشهود بود.

دولتیار تصریح کرد: تقابل غربی ها با ما همراه با دستاوردهای قوی و راهگشای ما بود و مذاکرات وارد مرحله جدیدی شد.

وی گفت: اکنون آستانه تحمل تحریم های غربی ها علیه ایران به سقف رسیده. دانشمندان هسته ای ما آنها را به این نتیجه رسانده که رویکرد تحریم ها پاسخگو نیست.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: اکنون شرایط برای روحانی فراهم شده تا با تساهل و نرمش کار کند، اینجاست که یک تست مجددی می شود، کسانی که روند تعامل ایران را بررسی کرده اند یک بدبینی جدی نسبت به این روند مذاکرات دارند چرا که ماهیت طرف مقابل اثبات شده است.

دولتیار تصریح کرد: زمانی که طرف مقابل سر میز مذاکره می آید باید این سئوال را بپرسیم که با چه مقتضیاتی با ما مذاکره می کند. آیا دوست است یا دشمن؟ این سئوالی کلیدی است که هیچ وقت پاسخی از طرف غربی دریافت نکردیم.

وی تاکید کرد: زمانی که ما با قدرت های جهانی مذاکره می کنیم نگرانی هایی در منطقه ایجاد می شود و لابی های قدرتمندی وجود دارند که اجازه ندهند ما با 1+5 به یک تفاهم برسیم. سران رژیم صهیونیستی یکی از اصلی ترین کسانی هستند که نسبت به تفاهم ایران و 1+5 نگرانند.

دولتیار افزود: در منطقه و در پیرامون ما همسایگانی هستند که از همه کس و همه چیز می ترسند و حاضرند همه سرمایه خود را بدهند تا گفتمان انقلاب اسلامی حاکم نشود.

وی یادآور شد: مسئله هسته ای فقط مذاکرات هسته ای نیست. اگر تفاهمی صورت بگیرد نمادی از تفاهم یک قدرت جدید از کشورهای در حال توسعه با قدرت های جهانی است بنابراین مخالفان بسیاری دارد و بسیاری از کشورها از شرایط کنونی بهره ها می برند در نتیجه ما باید در داخل و در درون انسجام و همدلی بیشتری از خود نشان دهیم.