ایاد علاوی: انتظار زیادی از حیدر العبادی نداریم

عراق

نخست‌وزیر اسبق عراق با بیان اینکه اگر تغییر مثبتی در این کشور رخ ندهد، عراق به سمت تجزیه شدن پیش می‌رود، گفت: ما انتظار زیادی از حیدر العبادی نداریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایاد علاوی، نخست‌وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف الوطنیه در گفت‌و‌گو با روزنامه‌ی فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: من توقع زیادی از حیدر العبادی، نخست‌وزیر مکلف عراق ندارم اما اگر اقدامات منفی نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق را انجام ندهد، از وی حمایت می‌کنم.

وی گفت: العبادی در واقع از همان حزب "الدعوه" یعنی خود حزب مالکی است و ما تاکنون برنامه‌ها و رویکردهای وی را نمی‌دانیم و سؤالات زیادی در این خصوص وجود دارد که وی در دولت چگونه عمل خواهد کرد.

علاوی اظهار داشت: تنها چیزی که می‌دانم این است که اوضاع عراق هولناک است و پیامدهای رخدادهای منطقه اوضاع را بدتر می‌کند. همچنین اوضاع سیاسی عراق نابسامان است.

علاوی خاطرنشان کرد: اگر دولت آتی بر اساس نقشه‌ راهی پیش برود که هیچ کس را به حاشیه نراند و بر گرایش‌های طایفه‌ای تکیه نکند، در دولت مشارکت خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اگر هیچ‌گونه تغییر مثبتی رخ ندهد عراق به سمت تجزیه شدن پیش می‌رود. استان‌هایی که در آن‌ها تظاهرات رخ داده و گروه "دولت اسلامی"‌ (داعش) وارد آن شده دیگر هیچ‌ گاه نمی‌پذیرند که بغداد بر آن‌ها سلطه داشته باشد و امروز تندروها خواهان برپایی دولت‌های فدرال و اقلیم‌های مستقل هستند.

انتهای پیام

کد N451978