بزرگترین شورش‌های نژادی در تاریخ معاصر آمریکا

آمريكا

بیش از نیم قرن از سخنرانی معروف مارتین لوترکینگ تحت عنوان "من رویایی دارم" می‌گذرد، اما امروز "خطر اختلاف نژادی" هنوز برای آمریکا دردسرساز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری شینهوا، در گزارشی درباره بزرگترین شورش‌های نژادی در تاریخ معاصر آمریکا آورده است: در فرگوسن ایالت میسوری، آمریکا بار دیگر توسط آسیب‌های نژادی، پاره پاره شد.

اهالی حومه شهر سنت‌لوئیس، بعد از کشته شدن مایکل براون، یک نوجوان سیاه‌پوست غیرمسلح توسط گلوله تفنگ یک مأمور پلیس، از خشم منفجر شدند.

در تاریخ معاصرش، آمریکا شاهد یک سلسله خشونت‌ها با مبنای تنش‌های نژادی، به‌ویژه بر سر کشتار مظنونان سیاه‌پوست توسط پلیس بوده است.

متنی که در ادامه می‌آید، لیستی از بزرگترین شورش‌های نژادی در آمریکا از سال 1990 تاکنون است:

شورش سینسیناتی در 2001

شورش سینسیناتی در حوالی این شهر در ایالات اوهایو و در تاریخ 13 آوریل 2001 رخ داد. این شورش بعد از شورش لس‌آنجلس در سال 1992 بزرگترین اعتراض مدنی در ایالات متحده بود. خشونت‌ها بعد از اینکه، تیموتی توماس 19 ساله به ضرب گلوله استیو روچ، مأمور پلیس کشته شد، سر باز کرد.

توماس از اهالی سینسیناتی در حال فرار از پلیس بود. روچ در تلاش بود تا توماس را با 14 حکم پلیس بازداشت کند. توماس به‌دلیل تخطی از قانون و نقض ترافیک، شامل رانندگی بدون گواهینامه و عدم استفاده از کمربند ایمنی تحت پیگرد بود.

تنش‌ها بین سیاه‌پوستان و پلیس که حتی پیش از این اتفاق هم در سینسیناتی طی سال‌های گذشته پررنگ بود، تبدیل به چهار شب شورش در این شهر شد. شورشیان پیش از اینکه منع آمد و شد مقرر شود اشیایی به سمت پلیس پرتاب می‌کردند، خرابکاری کرده و به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها حمله می‌کردند. منع آمد و شد به این اوضاع پایان داد.

سنت پترزبورگ، فلوریدا، شورش سال 1996

در این سال و در سنت‌پترزبورگ فلوریدا، یک راننده سیاه‌پوست مورد ضرب گلوله یک پلیس سفیدپوست قرار گرفت و شورش‌های آفریقایی – آمریکایی را ایجاد کرد.

در پی اعتراض‌ها به این شلیک‌ کشنده، یازده تن زخمی و یک ساختمان به آتش کشیده شد. اعتراض‌ها پس از اینکه یک هیأت منصفه بزرگ اتهام جنایت علیه افسر پلیس را رد کرد، تا یک ماه بعد ادامه یافت.

شورش لس‌آنجلس در سال 1992

وحشتناک‌ترین شورش در تاریخ معاصر آمریکا در سال 1992 و در لس‌آنجلس رخ داد؛ زمانی که انبوه جمعیت در پی تبرئه چهار مأمور پلیس سفید پوست که رودنی‌ کینگ، یک راننده سیاه‌پوست را کتک‌زده بودند، شورش کرده، به فروشگاه‌ها آسیب‌ زده و ساختمان‌ها را به آتش کشیدند.

خشونت‌ها در 29 آوریل و پس از یک محاکمه که طی آن هیأت منصفه، چهار مأمور اداره پلیس لس‌آنجلس را تبرئه کرد، آغاز شد.

این مأموران که اکثرشان سفیدپوست بودند، از صحنه کتک زدن کینگ، یک آفریقایی – آمریکایی که تحت تعقیب ماشین پلیس بود، فیلم گرفته بودند.

هزاران تن از مردم در سراسر لس‌آنجلس در پی اعلام حکم هیأت منصفه، شش روز به اعتراض پرداختند. این شورش منجر به کشته شدن 51 تن و حدود 717 میلیون دلار خسارت شد.

شورش کرون‌هیتز در سال 1991

این شورش سه روزه در 19 اوت 1991 در منطقه کرون‌هیتز بروکلین نیویورک رخ داد.

این شورش چند ساعت پس از اینکه یک راننده یهودی تصادفاً با دو کودک سیاه‌پوست برخورد کرد، آغاز شد. در این تصادف گاوین کاتو، کودک 7 ساله از مهاجران گویانی کشته شد.

این شورش منجر به فوران تنش‌های جامعه سیاه‌پوستان کرون‌هیتز علیه جامعه یهودیان ارتدوکس شد و منطقه بروکلین را به یک نماد بین‌المللی از خصومت نژادی تبدیل کرد.

انتهای پیام

کد N451921