مشاور حقوقی تیم هسته ای ایران:

5+1 نمی توانند درباره مصوبات شورای امنیت تصمیم بگیرند/ توافق ژنو سند حقوقی نیست

سیاست خارجی

مشاور حقوقی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در مذاکرات با 1+5 گفت: اعضای 1+5 این اختیار را ندارند که در مورد مصوبات شورای امنیت تصمیم بگیرند یا اقدام به تعیین تکلیف کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمشید ممتاز مشاور حقوقی تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان امروز دوشنبه در همایش واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته ای در دولت یازدهم، در خصوص ابعاد حقوقی توافق صورت گرفته بین ایران و 1+5 در نوامبر سال گذشته در ژنو بیان کرد: سند 2013 نقشه راه نیست، بلکه سندی به منظور دستیابی به یک راه حل است که شرایطی را فراهم می کند که اطمینان سازی حاصل شود و مذاکرات ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه این مذاکرات قرار بود تا 6 ماه ادامه پیدا کند و اکنون 4 ماه دیگر به آن افزوده شده است، تصریح کرد: بعد از موفقیت در مذاکرات ممکن است در مقابل یک سند بین المللی قرار بگیریم.

ممتاز گفت: اگر بیانیه مشترک آقای ظریف و خانم اشتون را که در 24 نوامبر صادر شد مرور کنیم اثبات می شود که این تفاهم یک نقشه راه است و طرفین متعهد می شوند که با حسن نیت برای حصول توافق به مذاکرات ادامه دهند.

مشاور حقوقی وزیر امور خارجه گفت: سند 2013 یک معاهده بین المللی نیست و طرفین به صورت داوطلبانه اقداماتی را به صورت یکجانبه انجام می دهند.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله در طول چند سال مسئله غنی سازی بوده است، بیان کرد: آنها همواره تاکید داشتند که ایران به دنبال اورانیوم برای ساخت سلاح هسته ای است که این موضوع با وجود اینکه مخالفانی داشت برای انحراف برنامه هسته ای ایران از مسیر صلح آمیز مطرح می شد.

ممتاز تاکید کرد: اعضای 1+5 اختیاری ندارند که در مورد مصوبات شورای امنیت تصمیم بگیرند یا اقدام به تعیین تکلیف کنند.

وی درباره رئوس مطالب مطرح و مورد اختلاف گفت: تاسیسات اراک، فردو، میزان پلوتونیوم و تصویب پروتکل الحاقی که سیستم بازرسی را تقویت می کند از موضوعات مطرح است که در سال 2003 تا 2005 نیز ایران این مسئله را پذیرفت.

ممتاز گفت: در صورت شکست مذاکرات و عدم دستیابی به یک توافق در آذرماه انتهای دنیا نخواهد بود، شکست به معنای بی نتیجه بودن مذاکرات نیست و ما به وضعیتی قبل از نوامبر 2013 بازمی گردیم و به همین دلیل است که من می گویم سند 2013 یک سند حقوقی نیست.

وی تاکید کرد: دولت ایران بر اساس توافق، داوطلبانه اقدام به خنثی کردن قسمت های مورد نظر کرده، درست است که تحریم ها به حالت تعلیق درنیامده ولی این تحریم ها با حسن نیت ایران تحت تاثیر قرار گرفته و غربی ها نیز از این موضوع وحشت دارند که قداست بعضی از قطعنامه های شورای امنیت زیر سئوال برود.