امام رضا(ع) به ادبیات ایران آبرو بخشده‌اند

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

دبیر جشنواره سراسری نامه‌ای به امام رضا(ع) از دریافت بیش از 96 هزار نامه در دبیرخانه جشنواره خبر داد.

دبیر جشنواره سراسری نامه‌ای به امام رضا(ع) از دریافت بیش از 96 هزار نامه در دبیرخانه جشنواره خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام عباسعلی ابراهیمی با بیان این مطلب گفت: نهمین دوره‌ای است که جشنواره امام رضا(ع) در استان مازندران برگزار می‌شود. سال گذشته 93 هزار نامه دریافت کرده بودیم اما این تعداد امسال به بیش از 96 هزار نامه رسیده است این در حالی است که هنوز تمامی آثار شمارش نشده‌اند. بیست و سوم مرداد آخرین مهلت ارسال آثار بود.

وی افزود: این آثار در چهار گروه سنی کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان داوری می‌شوند که در سه گروه نخست سه برگزیده و در گروه بزرگسالان پنج برگزیده خواهیم داشت. بخش ویژه جشنواره با رویکرد بومی نیز سه برگزیده خواهد داشت.

ابراهیمی درباره جوایز توضیح داد: در گروه کودکان از 300 تا 100 هزار تومان، در گروه نوجوانان از 400 تا 200 هزار تومان، در گروه جوانان از 500 تا 300 هزار تومان و در گروه بزرگسالان از 700 تا 300 هزار تومان به نفرات برگزیده اهدا می‌شود. در بخش ویژه نیز به هر سه برگزیده مبلغ 300 هزار تومان اهدا خواهد شد.

وی ملاک انتخاب نامه‌ها از سوی داوران را نگاه واقع‌گرا به قضایا دانست و افزود: همچنین نامه‌ها نباید شعاری و آرمانی باشند و اگر اندکی آرمان‌گرایانه نوشته می‌شوند دست‌کم غایت‌مند باشند. نگاه بومی به مسایل نیز یکی دیگر از ملاک‌های انتخاب است.

مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران به دریافت آثاری از پاکستان و افغانستان اشاره کرد و گفت: استقبال سایر کشورها از این جشنواره ما را بر آن داشت که از سال آینده فراخوان جشنواره را در ابعاد بین‌المللی منتشر کنیم.

ابراهیمی یادآور شد: نامه‌های برتر در کتابی با عنوان «نجوای دل» منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری اختتامیه جشنواره در دهه کرامت گفت: تولیت آستانه حضرت معصومه(س) طی ارزیابی تعداد سادات در استان‌ها مازندران را با حدود 800 سادات مقام برتر معرفی کرده است. به همین مناسبت قصد داریم اختتامیه جشنواره را با حضور جمعی از این سادات برگزار کنیم و همین امر سبب شده روز دقیق برگزاری اختتامیه هنوز مشخص نباشد.

ابراهیمی در پایان گفت: در مراسم اختتامیه ویژه برنامه‌هایی نیز با موضوع بومی مانند چاوشی‌خوانی خواهیم داشت. کارگاه تخصصی با حضور ریاست و کارشناسان بنیاد امام رضا(ع) با موضوع راهکارهای پربارتر کردن فرهنگ رضوی نیز از دیگر برنامه‌های جنبی است.

ارسال 140 مقاله به دبیرخانه همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر

دبیر همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر از ارسال 140 مقاله به دبیرخانه این همایش خبر داد.

ابراهیم رحیمی زنگنه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، با اشاره به استقبال بسیار خوب سراسر کشور از همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر، اظهار کرد: تاکنون 140 مقاله از 27 استان کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده است. استقبال علاقه‌مندان به حدی بوده است که حتی یک روز پس از پایان مهلت ارسال آثار تعداد 30 اثر به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

وی با تأکید بر اینکه از 27 استان کشور به این همایش مقاله ارسال شده است، افزود: آثار زیادی از استان‌های مختلف از جمله استان‌های خراسان‌رضوی، تهران، البرز، سیستان بلوچستان، مازندران، گلستان، خراسان جنوبی، همدان و اردبیل برای شرکت در همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر ارسال شده است.

رحیمی زنگنه با اشاره به اینکه محدودیتی برای ارسال مقالات به این همایش وجود ندارد، خاطرنشان کرد: همایش در سه سطح نو قلمان شامل کسانی که برای نخستین بار است که مقاله نوشته‌اند، پژوهشگران و دانشجویان و هیئت علمی برگزار می‌شود که از هر سطح سه نفر نخست منتخب می‌شوند.

دبیر همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه اختتامیه همایش در 10 شهریور ماه امسال در مجتمع فرهنگی و هنری انتظار برگزار می‌شود، افزود: این همایش با حضور مسئولان کشوری و استانی و سخنرانی دکتر شیخ‌الاسلامی در حوزه ادبیات عرفانی برگزار می‌شود. همچنین اجرای نقالی، تواشیح و قرائت مقالات نیز در دیگر برنامه‌های افتتاحیه همایش علمی پژوهشی «سیمای امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر» است.

وی از دعوت معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه همایش علمی پژوهشی «سیمای امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر» خبر داد و گفت: دعوت انجام شده اما حضور ایشان هنوز قطعی نشده است.

رحیمی زنگنه اشاره‌ای به رشد کمی و کیفی آثار ارسالی به دبیرخانه همایش علمی پژوهشی «سیمای امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر» نسبت به سال گذشته داشت و تصریح کرد: سال گذشته 70 اثر به دبیرخانه این همایش ارسال شد که امسال به لحاظ کمی این تعداد به دو برابر رسیده است. از نظر کیفی نیز مقالات بسیار خوبی از اساتید برجسته کشور به دست ما رسیده است که از این لحاظ نیز همایش امسال نسبت به سال گذشته قابل مقایسه نیست.

وی از چاپ مقالات برتر در کوتاه‌ترین زمان خبر داد و خاطرنشان کرد: از 9 مقاله در سه سطح اساتید، دانشجویان و نوقلمان تقدیر می‌شود و 20 مقاله برتر نیز در کتاب مجموعه مقالات این همایش به چاپ خواهد رسید.

بر اساس این گزارش همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) در آیینه ادبیات معاصر از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با ایام دهه کرامت در استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

امام رضا(ع) به ادبیات ایران آبرو بخشده‌اند

داور نهمین جشنواره ملی مشاعره رضوی در استان بوشهر گفت: حضور در جشنواره مشاعره رضوی بوشهر طی سال‌های اخیر برای من یک تجربه متفاوت رقم زده است. در یک دهه اخیر در بیشتر کنگره‌ها و همایش‌های شعر کشور به عنوان مجری یا داور حضور داشته‌ام ولی اعتراف می‌کنم که جشنواره مشاعره رضوی برای من یک کلاس درس بوده است.

سعید بیابانکی افزود: شور و شوق این همه جوان علاقمند که همگی از سر ارادت به آستان مقدس حضرت ثامن الحجج(ع) بوده، سرمایه‌ای است که به این راحتی به دست نمی‌آید. این جشنواره اعتبار خود را ذره ذره جمع کرده و باید در حفظ و بهینه سازی آن هم بکوشد. تلاش مجریان، مدیران و کارشناسان دوره های قبل همگی محفوظ و ماجور است.

داور نهمین جشنواره سراسری مشاعره رضوی ادامه داد: وجود مبارک امام رضا(ع) در ایران نه تنها اعتبار و فخری برای ایرانیان است بلکه مایه آبروی ادبیات این مرز و بوم نیز شده است. اگر مشهد الرضا(ع) در ایران نبود قطعا شاخه مهمی از ادبیات آیینی یعنی شعر رضوی در کشور ما پا نمی‌گرفت. امام رضا(ع) حلقه اتصال ایران و جهان اسلام است. به خصوص این که آن حضرت در تکریم شعر و شاعری نیز نقش بسیار مهمی داشته است.

بیابانکی یادآور شد: از این که در روزگاری به سر می‌بریم که ادبیات و شعر رضوی بیش از پیش نمود یافته است به خود می‌بالیم. گواه ما این همه ادبیات درخشان و زیبایی است که به روانی آب روان در ذهن این همه جوان علاقمند از سراسر ایران اسلامی جای گرفته است.

وی اضافه کرد: امیدواریم که جشنواره شعر رضوی بتواند اندکی ما را به فضایل رضوی نزدیک کند. امیدواریم که جوانان علاقمند و پاسداران شعر رضوی این جشنواره را محلی برای برد و باخت ندانند. چرا که در این عرصه همه برنده‌اند و بازنده کسی است که از این ادبیات مواج و بالنده قطره‌ای معرفت کسب نکند.

نهمین جشنواره سراسری مشاعره رضوی بوشهر از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نهم شهریور ماه در محل سالن مجتمع فرهنگی هنری نهم دی بوشهر با حضور منتخبین از سراسر کشور برگزار خواهد شد.

ارسال ۵۰ مقاله به همایش فضایل رضوی

هشتمین دوره همایش علمی پژوهشی فضایل رضوی در قالب جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) در سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود. به گفته برگزارکننده این جشنواره میزان استقبال از این دوره به دلیل تخصصی‌تر شدن موضوع آن اندکی کاهش یافته است.

مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان گفت: این همایش هر سال محورهای متفاوتی دارد که نگاه محدثان مذاهب به روایات امام رضا(ع)، نگاه رجالیون مذاهب به شخصیت امام رضا(ع) و بررسی روایات امام رضا(ع) در صحاح سته و کتب اربعه از جمله محورهای همایش امسال خواهد بود.

حجت‌الاسلام عباس دانشی افزود: جشنواره پنج برگزیده خوهد داشت که علاوه بر تندیس همایش به ترتیب کمک هزینه حج عمره معادل 12 میلیون ریال، کمک هزینه عتبات عالیات معادل 10 میلیون ریال، کمک هزینه سفر سوریه معادل هشت میلیون ریال،کمک هزینه سفر به مشهد مقدس معادل 6 میلیون ریال وکمک هزینه سفر به قم و جمکران معادل 6 میلیون ریال اهدا می‌شود. همچنین هشت برگزیده استانی نیز خواهیم داشت که جوایزی به آنان اهدا خواهد شد.

وی از دریافت 50 مقاله تاکنون در دبیرخانه جشنواره خبر داد و گفت: البته تعداد شرکت‌کنندگان حدود 70 نفر است زیرا برخی مقلات توسط دو یا سه نفر به طور اشتراکی نوشته شده‌اند. مهلت ارسال آثار نیز تا سی و یکم مرداد ماه تمدید شده است. بیشتر شرکت کنندگان دانشجویان کارشناسی ارشد هستند. اصفهان، آذربایجان شرقی، قم، سیستان و بلوچستان و تهران نیز بیشترین مشارکت را در جشنواره داشتند.

دانشی با اشاره به کاهش نسبی استقبال از این دوره جشنواره گفت: به نظر می‌رسد دلیل این کاهش، تخصصی‌تر شدن محورهای جشنواره امسال باشد زیرا پژوهشگران از کمبود منابع درباره این موضوع گله‌مندند. سال گذشته 131 مقاله به دستمان رسیده بود.

وی با بیان اینکه حدود 60 درصد از شرکت کنندگان امسال در سال‌های گذشته نیز در جشنواره شرکت کرده بودند، گفت: ما برای تمامی شرکت کنندگان قبلی هم از طریق پست و هم از طریق پست الکترونیک فراخوان فرستاده‌ایم.razavisb@ yahoo. Com نشانی پست الکترونیکی جشنواره برای ارسال آثار است.

مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان در پایان گفت: دوازدهم شهریور ماه روز اختتامیه جشنواره است که با حضور برگزیدگان و مسئولین استانی همراه با ارایه مقالات برگزیده برگزار می‌شود.

عشق کرمانی به ساحت امام مهربانی‌ها

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده تعداد 9225 نفر در جنوب کرمان نام رضا و یا اسامی مشتق از نام امام رضا(ع) را دارند.

حجت‌الاسلام سید احمد حسینی، با بیان اینکه بیشترین آمار داشتن نام رضا در جنوب کرمان متعلق به جیرفتی‌ها با 233 نام است، افزود: سایر شهرها نیز شامل عنبرآباد با 122 نفر، کهنوج و فاریاب 112 نفر، رودبار جنوب 117 نفر، قلعه گنج 70 نفر و منوجان 65 نفر نام رضا را بر فرزندان خود نهاده‌اند.

وی ادامه داد: بیشترین اسامی ترکیبات مشتق شده از نام امام رضا(ع) نیز به ترتیب متعلق به جیرفتی‌ها با 956 نفر، رودبار جنوب 720 نفر، کهنوج و فاریاب 554 نفر، عنبرآباد 514 نفر، قلعه گنج 429 نفر و منوجان 333 نفر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان با اشاره به وجود حرم مطهر امامزاده عبدالله، برادر امام رضا(ع) در دهستان مردهک شهرستان عنبرآباد، اظهار کرد: همچنین امامزاده سلطان سید احمد ساردوئیه جیرفت نیز از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) در جنوب کرمان مدفون هستند.

وی با اشاره ابراز ارادت مردم جنوب کرمان به امام رئوف با برپایی مساجد و حسینیه هم نام این امام همام، خاطرنشان کرد: وجود 4 مسجد با نام امام رضا(ع) در جیرفت، 15 مسجد و حسینیه در منوجان، 13 مسجد در رودبار جنوب،4 مسجد در قلعه گنج، 5 مسجد در عنبرآباد، 4 مسجد در کهنوج، 4 مسجد در فاریاب که جمعا 49 مسجد و حسینیه نشان از عشق و ارادت مردمان این دیار به ثامن الحجج (ع) است.

جشنواره فرهنگی ورزشی رضوی با مشارکت 5 استان کشور برگزار می‌شود

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: پنجمین جشنواره فرهنگی ورزشی رضوی(جاده ولایت) با مشارکت پنج استان کشور برگزار می‌شود و دوندگان جاده ولایت از 5 استان کشور عبور می‌کنند.

کوروش صبوریان در آستانه برگزاری همایش فرهنگی ورزشی رضوی، جاده ولایت اظهار کرد: پنجمین دوره همایش جاده ولایت با 23 دونده از اول شهریور ماه با مشارکت دستگاه‌های دولتی در پنج استان کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: امسال حرکت جاده ولایت با برنامه‌ریزی‌های بسیاری انجام می‌شود و 23 دونده کار خود را از استان خوزستان، (شلمچه) شروع می‌کنند و دوندگان جاده ولایت از جنوب غربی تا شمال شرقی کشور مسیر دو هزار کیلومتری را به نام نامی امام رضا (ع) می‌دوند.

صبوریان در ارتباط با استان‌هایی که در امر برگزاری این همایش بزرگ همکاری کردند، گفت: پنج استان کشور در امر برگزاری این همایش مشارکت کرده‌اند و ما نیز جلسات متعددی را با استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، یزد، خراسان جنوبی و ارگان اصلی برگزار کننده خراسان رضوی را در دستور کار داشته‌ایم و دوندگان مسیر جاده ولایت از استان‌های نام برده شده از یکم شهریور ماه تا 16 شهریور می‌دوند.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی در ارتباط با همکاری ارگان‌های دولتی و تاکید استاندار خراسان رضوی در امر برگزاری همایش فرهنگی و ورزشی رضوی (جاده ولایت) گفت: با توجه با پیگیری‌های اداره‌کل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی و تاکید استاندار خراسان رضوی در ارتباط با نحوه برگزاری این همایش و همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری‌های استان‌های نام برده شده که در مسیر عبور دوندگان جاده ولایت هستند، وزارت ورزش و جوانان، صدا و سیما و تمام عاشقان خدمت به ورزش هدف از برگزاری این چنین همایش فرهنگی و ورزشی را به عشق نامیان حضرت رضا (ع) می‌پیمایند.

وی ادامه داد: امسال برگزاری این همایش با حضور دوندگان جاده ولایت و رکاب زنان (حرم تا حرم) از حرم حضرت معصومه (ع)تا بارگاه ملکوتی آستان مقدس رضوی حضرت رضا (ع) همراه است و مراسم اختتاحیه این همایش در روز 16 شهریور ماه در مشهد برگزار می‌شود.

صبوریان ادامه داد: به دنبال برگزاری همایش فرهنگی و ورزشی رضوی به صورت ملی و جامع‌تر در سال‌های آینده خواهیم بود.

انتهای پیام

کد N450903