پیشروی نیروهای اوکراینی به یک مقر شبه‌نظامیان جدایی‌طلب

دولت اوکراین با اعلام اینکه نیروهایش در پناهگاه شبه‌نظامیان جدایی‌طلب به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند، گفت که نیروهای کی‌یف پس از چندین ماه یک پاسگاه پلیس در لوهانسک را از چنگ شورشیان درآورده و پرچم اوکراین را به اهتزاز درآورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این پیروزی می‌تواند گامی مثبت در جهت شکست جدایی‌طلبان روس‌گرا در شرق و جنوب اوکراین باشد. با این حال مقام‌های اوکراین تصریح کردند، درگیری‌های پراکنده‌ای در لوهانسک که محل تردد جدایی‌طلبان به سمت روسیه است، وجود دارد و ارسال سلاح و تجهیزات از سمت روسیه افزایش یافته است.

با وجود این روسیه کمک به شورشیان را تکذیب کرده و کی‌یف را که از سوی غرب حمایت می‌شود به تحریک بحران انسانی و استفاده از زور بیش از حد علیه روس‌زبانان شرق اوکراین که حکومت دولت اوکراین را رد می‌کنند، متهم کرده است.

"آندری سینسکو" سخنگوی ارتش اوکراین گفت که نیروهای دوستی روز شنبه در لوهانسک با جدایی‌طلبان درگیر شدند و توانستند کنترل ایستگاه پلیس منطقه ژووتنوی را به‌دست بگیرند و پرچم ملی اوکراین را به اهتزاز درآورند. مقام‌های ارشد جدایی‌طلبان در لوهانسک در دسترس نبودند و یکی از سخنگویان آن‌ها دونتسک گفت که اطلاعی درباره لوهانسک ندارد.

چنانچه این خبر تایید شود، بازپس‌گیری این ایستگاه پلیس بسیار حائز اهمیت است چرا که لوهانسک چندین ماه در کنترل شورشیان بود.

شبه‌نظامیان حامی روسیه هنوز کنترل بخش‌هایی از مرز را که لوهانسک را به روسیه وصل می‌کند، در اختیار دارند. درگیری‌های چهارماهه در منطقه روس‌زبان شرق اوکراین به مرحله حساسی رسیده است و دولت‌های کی‌یف و غرب با نگرانی منتظرند ببینند آیا روسیه برای حمایت از شورشیان محاصره شده، مداخله می‌کند یا خیر.

انتهای پیام

کد N450839