ادامه حمایت شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی کشور از "فرجی‌دانا"

مجلس شوراي اسلامي,وزارت علوم,استیضاح,رضا فرجی دانا

جمعی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور ضمن حمایت از فرجی‌دانا و عملکرد وی، از قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خواستار حمایت از وزیرعلم شدند.

به گزارش سرویس "دانشگاهی" خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،دکتر منصور نیکخواه بهرامی چهره ماندگار، دکتر ضیا موحد استاد دانشگاه، شاعرو نویسنده، دکتر محمود گلابچی چهره ماندگار معماری ،دکتر جعفر مهراد رییس موسسه ISC، رافائل میناسکانیان استاد دانشکده هنرهای زیبا،دکتر منوچهر ستوده چهره ماندگار و ایرانشناس، دکتر رضا منصوری استاد فیزیک دانشگاه شریف و معاون پژوهشی اسبق وزارت علوم، دکتر احمد شیرزاد استاد دانشگاه شریف و دکتر الله کولایی استاد دانشگاه تهران و نماینده سابق مجلس از استیضاح وزیر علوم انتقاد کردند.

چهره ماندگار مهندسی کشور: از استیضاح وزیر علوم تعجب می کنم

دکتر منصور نیکخواه بهرامی، چهره ماندگار و استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه فرجی دانا پله پله بالا آمده و کسی نبوده که یک دفعه بر جایگاه وزیری نشسته باشد، افزود: فرجی دانا را به خوبی می شناسم و با او کار کرده ام،ایشان سال ها رییس دانشکده فنی دانشگاه تهران و رییس دانشگاه نیز بوده اند.

وی ادامه داد: فرجی دانا بر عکس کسانی که تجربه ای در حوزه های مخصوص نداشته اند و ناگهان تکیه بر صندلی وزارت می زنند شایستگی نشستن بر این جایگاه را داشت و از عهده مدیریت این وزارت تاکنون به خوبی بر آمده است.

نیکخواه بهرامی تاکید کرد: فرجی دانا فردی است که تمام مراحل علمی را به ترتیب طی کرده و تجربه های استاد دانشگاه تا رییس دانشکده و رییس دانشگاه بودن را دارد بنابراین فردی است که از همه حیث برای این جایگاه مناسب تر است.

این چهره ماندگار همچنین افزود: فرجی دانا وزارت علوم را به خوبی می شناسد،دانشگاه را می شناسد و برای ارتقای آنها تمام توانش را به کار بسته است.

به گزارش ایسنا، دکتر نیکخواه بهرامی با بیان اینکه فرجی دانا بهترین و لایق ترین فردی است که می تواند در این جایگاه باشد گفت: آنقدر مسائل مهم تر داریم که باید به آن بپردازیم که واقعا تعجب می کنم چرا می خواهند این وزیر را استیضاح کند و برای چنین کاری وقت می گذارند.

استاد ممتاز دانشکده فنی دانشگاه تهران همچنین تاکید کرد: وزارت علوم چه مشکلی دارد و دانشگاه ها با چه چالش مهمی دست و پنجه نرم می کنند که لازم باشد وزیر این وزارتخانه مورد استیضاح قرار بگیرد.آنقدر مشکلات جدی و مهمی داریم که باید ابتدا آنها حل شود و بعد بیاییم ببینیم وزارت علوم چه مشکلی دارد.

وی در توضیح این گفته خود توضیح داد: وزارت علوم امروز نسبت به وزارتخانه های دیگر اصلا مشکلی ندارد و توانمندی های این فرد واقعا قابل ستایش است.

ضیا موحد: فرجی دانا را انسانی با سواد و کاردان می داند

دکتر ضیا موحد استاد دانشگاه، شاعرو نویسنده با مثبت خواندن عملکرد فرجی دانا طی چند ماه گذشته، گفت:‌ از زمانی که وی بر سر کار آمده پیشرفت های شگرفی در فضای آموزش عالی کشور حاصل شده است.

وی با بیان اینکه این وزیر جزو وزرای کاردان و باسواد دولت است، ادامه داد: عملکرد این فرد را کاملا مثبت ارزیابی می کنم زیرا از زمانی که کار را در دست گرفته تمام انتصاباتی که انجام داده از بین مدیران لایق و شایسته بوده است.

این شاعرو نویسنده همچنین با بیان اینکه زمانی ستاره دار شدن بی دلیل دانشجویان را شاهد بودیم گفت: دوره دولت گذشته تمام شده و بهتر است بگذاریم وزرای لایق که بر سر کار آمده اند کار کنند.

وی همچنین افزود: به جز بحث ستاره دار شدن دانشجویان، بحث بورسیه شدن های بی برنامه و غیر اصولی که در دولت پیش اتفاق افتاده نیز وجود داشت که تازه داریم متوجه می شویم و هیچ یک از ما خبر از چنین اتفاقاتی در دانشگاه ها نداشتیم.

وی افزود: به هر حال هر چه وزیر علوم امروز انجام می دهد به غیر از پیش بردن وضعیت کنونی دانشگاه ها، برطرف کردن اتفاقات منفی که در دولت پیش رقم خورده هم هست، بنابراین کمی کار سخت تر می شود ،با این حال رضا فرجی دانا توانسته در همین مدت کم گام های مثبتی برای ارتقای دانشگاه ها بردارد.

این نویسنده همچنین با اشاره به اینکه فرجی دانا را انسانی با سواد و کاردان می داند، ادامه داد: وزارت علوم و فضای آموزش عالی از همه لحاظ پیشرفت داشته و امیدوارم با حضور این مدیر برجسته و باسواد بتوانیم شاهد پیشرفت های بزرگ تر و بهتری در این فضا باشیم.

ارتقای کیفی دانشگاه ها در یک سال اخیر عالی بود

استاد محمود گلابچی معتقد است: در یک سال گذشته روند ارتقای کیفی دانشگاه ها بسیار خوب بوده است.

این چهره ماندگار معماری و استاد دانشگاه تهران افزود: در حال حاضر یکی از ضرورت های آموزش علمی کشور پیشبرد برنامه های آموزشی و علمی است که در سند چشم انداز و نقشه جامع علمی کشور هم به ثبت رسیده است.

وی در توضیح این گفته خود افزود: برای این پیشبرد برنامه های علمی، فرجی دانا زحمات بسیار زیادی در سال گذشته کشیده است و وزارت علوم کمک های زیادی برای رسیدن به این هدف کرده است.

این چهره ماندگار همچنین با اشاره به اینکه وزارت علوم برای تحقق پیشبرد این هدف هم تاکید دارد و هم کمک های زیادی کرده است افزود: امروز پس از توسعه کمی که در فضای آموزش عالی کشور نیاز بود به توسعه کیفی این فضا نیز رسیده ایم.

این چهره ماندگار معماری با اشاره به اینکه هنوز یک سال هم از روی کار آمدن این وزیر نگذشته است گفت: بجای اینکه فرصت داده شود تا وزیر علوم بتواند کار خود را به درستی انجام بدهد هر روز به بهانه های مختلف پرسش و پاسخ انجام می دهند و با این کار باعث تشویش فضای وزارت می شوند.

محمود گلابچی با اشاره به اینکه امروز فضای آموزش عالی کشور توانایی عبور از مرزهای دانش را دارد، ادامه داد: در یک سال اخیر وضعیت کیفی دانشگاه‌ها ارتقا پیدا کرده و امروز پتانسیل توسعه مرزهای دانش در این فضا دیده می شود.

وی همچنین با بیان اینکه باید سعی کنیم این فضای مطلوبی که ایجاد شده باید استمرار پیدا کند گفت: بجای سنگ اندازی باید سعی کنیم راه را برای تحقق اهداف وزارت علوم و نظام آموزشی کشور هموار کنیم.

استاد گلابچی همچنین ادامه داد: در یک سال گذشته وزیر علوم برای ارتقای کیفیت علمی دانشگاه ها اقدامات گسترده و هدفمندی انجام داده است که امیدوارم بگذارند ادامه پیدا کند.

چهره ماندگار و متخصص علم سنجی: در یک سال اخیر آرامش به دانشگاه ها بازگشته است

دکتر جعفر مهراد استاد علم سنجی ، رییس موسسه ISC نیز معتقد است:‌ هشت ماه برای ارزیابی عملکرد هیچ وزیری و حتی رییس هیچ سازمانی کافی نیست .

وی همچنین ادامه داد: باید فرصت داد تا برنامه ها و سیاست های معقول در طول زمان مطلوب جنبه های عملیاتی پیدا کند .

وی با اشاره به اینکه داوری ها و قضاوت هایی که درباره عملکرد روسا در کوتاه مدت اتفاق می افتد معمولا با خطا همراه است تصریح کرد: رضا فرجی دانا در همین مدت کوتاه تعامل سازنده و پویایی با دانشگاه ها ، موسسات تحقیقاتی و سایر وزارتخانه های کشور داشته است که موجب عقد تفاهم نامه هایی شده و با آثار مثبت فراوانی همراه بوده است.

وی در رابطه با نتیجه این تعاملات وزارت علوم با دانشگاه ها اظهار کرد: نتیجه این تعاملات احساس شادابی و روحیه تحقیق و تطبعی بود که در یک سال گذشته وارد دانشگاه ها شده است.

دکتر مهراد با بیان اینکه از وقتی فرجی دانا کار را در دست گرفته شادابی و آرامش به فضای دانشگاه ها بازگشته است، افزود: من به عنوان یک متخصص علم سنجی بر این باور هستم که رشد علمی فزاینده است و دانشگاه ها نسبت به سال های قبل از همه لحاظ به شکوفایی رسیده اند و همچنین انتخاب روسای دانشگاه ها معقول تر شده است.

این متخصص علم سنجی همچنین اظهار کرد: جلسه های رسیدگی پیوسته به هیات های امنا برای رسیدن به امور مالی و سازمانی قوی تر برخورد می کند و آموزش عالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به صورت روزافزون گسترش پدا کرده است.

به گفته این استاد علم‌سنجی ، در یک سال اخیر تحقیقات علمی با مشارکت شرکت های صنایع و حتی کشورهای دیگر به صورت کاربردی مخصوصا در دانشگاه های صنعتی در حال انجام است.

این چهره ماندگار همچنین افزود: قانون مداری فرجی دانا قابل تامل و درخور توجه است و همچنین اخلاق و منش این شخصیت علمی اطرافیان پیرامون خود را در جامعه علمی تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: با شناخت دیرینه ای که از شخصیت این فرد دارم حضور فرجی دانا در راس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می تواند فواید فراوانی به همراه داشته باشد و استمرار خدمت او در این وزارتخانه تا جایی که شرایط کلی کشور اجازه بدهد موجبات توسعه علمی تحقیقاتی، فناوری و آموزشی کشور خواهد شد.

استاد دانشکده هنرهای زیبا: هیچ دلیلی برای استیضاح فرجی دانا نمی بینم

رافائل میناسکانیان استاد دانشکده هنرهای زیبا، نوازنده و مدرس پیانو با تایید بر اینکه هیچ دلیلی برای استیضاح فرجی دانا نمی بینم، افزود: عملکرد رضا فرجی دانا را از وقتی که بر سر کار آمده است بسیار مثبت ارزیابی می کنم وفکر می کنم هر کاری که در جهت اعتلای فضای آموزش عالی کشور باید انجام می داد انجام داده است.وی با اشاره به اینکه اصلا دلیلی برای استیضاح این وزیر نمی بینم ادامه داد: نمی دانم چرا تصمیم بر این شده که وزیر علوم مورد استیضاح قرار بگیر اما آنچه می دانم این است که هیچ نکته منفی در کارنامه حدود 9 ماهه ایشان دیده نمی شود.

میناسکانیان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به بهتر شدن فضای دانشگاه ها بعد از روی کار آمدن فرجی دانا گفت: از وقتی فرجی دانا بر روی کار آمده فضا صمیمی تر و دوستانه تر شده و دیگر خبری از فضای امنیتی که دوره آقای احمدی نژاد حاکم بود در دانشگاه ها دیده نمی شود.

این موسیقیدان مشهور کشور همچنین با بیان اینکه فکر دلیلی نمی بیند مجلس به این موضوع ورود کند ادامه داد: بحث آموزش عالی بحثی مستقل از سیاست است و فضای دانشگاه ها نباید با موضوعات سیاسی گره بخورد و گاهی قربانی تصمیماتی شود که دلایل سیاسی پشت آن پنهان شده است.

این هنرمند مشهور با بیان اینکه در فضاهای مجازی نیز کمپین هایی در مخالفت با استیضاح وزیر علوم راه افتاده اظهار کرد: کمپین هایی را برای مخالفت با این کار دیده ام و خوب است اگر این کار ادامه پیدا کند . وی ابراز امیدواری کرد: به هر حال آنچه بنظر من مسلم است آن است که هیچ دلیلی برای استیضاح وجود ندارد و امیدوارم اصلا کار به استیضاح نکشد.

چهره ماندگار ایرانشنانسی کشور: باعث دلسردی مدیران نشویم

دکتر منوچهر ستوده چهره ماندگار ، ایرانشناس و بنیانگذار جغرافیای تاریخی نیز معتقد است:‌ برنامه های جدیدی که فرجی دانا در وزارت علوم به اجرا گذاشته از هر لحاظ باعث رشد در این حوزه شده بود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون افتخار دیدار حضوری با فرجی دانا را نداشته است گفت: اما جوانانی که همواره به من عنایت دارند بارها از توجه ایشان به دانشگاه ها صحبت کرده اند .

ستوده ابراز امیدواری کرد: امیدوار بودم روزی دانشگاه های کشور به تکاپوی بیشتری بیفتد و جوانان این سرزمین ره به کار بیشتری وادارد.

این چهره ماندگارهمچنین در ادامه گفت: شنیده بودم از زمان شروع وزارت ایشان یک سری برنامه های جدیدی به اجرا در آمده بود که باعث پیشرفت شده بود، گرچه تا رسیدن به نمره دلخواه هنوز فاصله داریم،با این حال فقدان مدیرانی که به فکر دانشگاه و ارتقای دانش ایران هستند ما را به خسران برای کشور و جامعه دانشگاهی می دانم.

وی همچنین با بیان اینکه برخوردهای این چنینی با مدیران لایق می تواند باعث عقب‌گرد جامعه علمی کشور در دانش های مختلف باشد، گفت: امیدوارم با مدیران دلسوز که خواستار تحول در جامعه دانشگاهی کشور هستند فرصت بیشتری داده شود تا موجب دلسردی این افراد نشده و بتوانند در فرصت کافی به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.

احمد شیرزاد: مخالفان یک دستور غلطی که وزیر علوم صادر کرده را عنوان کنند

استاد دانشگاه صنعتی شریف با مثبت خواندن عملکرد فرجی دانا وزیرعلوم افزود: واقعا تاکنون عملکرد وزیر علوم موفقی بوده است و انصافا نمی خواهم از زاویه های سیاسی نگاه کنم بلکه به لحاظ علمی بررسی می کنم و عملکرد ایشان را بسیار مثبت می دانم.

وی با بیان اینکه خوب است افرادی که در مجلس هستند مبتنی بر سند صحبت کنند افزود: استیضاح کنندگان می‌گویند که "روند تحقیقاتی دانشگاه ها کم شده " در صورتی که آمار به هیچ وجه چنین چیزی را نشان نمی دهد.

وی افزود: این گروه از نمایندگان باید یاد بگیرند بر اساس آمار حرف بزنند و برای حرف های خود سند ارائه بدهند.

وی در توضیح گفته خود توضیح داد: پژوهش اصلا چیزی نیست که هشت ماهه بتواند آمارش بالا و پایین برود بلکه ده ها هزار دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی در انجام یک پروژه نقش دارند و پروژه ممکن است سال ها طول بکشد،بنابراین این حرف که تحقیقات پژوهشی کم شده حرفی علمی نیست.

این استاد فیزیک کشور همچنین افزود: اگر می خواهند از کار وزیر علوم ایراد بگیرند با تعداد مقالات و تحقیقات نمی توانند به جایی برسند، مثلا بروند تحقیق کنند فرجی دانا کجا دستور غلطی داده است و درباره آن وارد بحث شوند.

رضا منصوی: عملکرد وزیر علوم این دولت با دولت دهم قابل مقایسه نیست

به اعتقاد استاد برجسته نجوم و فیزیک، نمی توان گفت عملکرد وزیر علوم این دولت از عملکرد دولت قبل بهتر بوده بلکه عملکرد این دو اصلا با هم قابل مقایسه نیست.

دکتر رضا منصوری معاون پژوهشی اسبق وزارت علوم گفت: عملکرد این یک سال باعث بدست آمدن یک رکورد در میان دانشگاهیان شد به طوری که امروز همه دانشگاهیان و دانشجویان به یک آرامشی رسیده اند.

وی همچنین با بیان اینکه وضعیت مطلوب مطلق وجود ندارد ادامه داد: نمی گویم وضعیت کاملا مطلوب است و هیچ ایرادی در کار نیست اما عملکرد های خوب این وزیر به اندازه ای بوده که اصولا نمی توان عملکرد این یک ساله را با سال های پیشین مقایسه کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه انتصاباتی که وزیر علوم در این مدت کوتاه انجام داد بسیار مثبت و مفید بود افزود:به غیر از بحث انتصابات افراد لایق و کاردان، فرجی دانا با عزل مدیران نالایق نیز توانست فضای غیر علمی برخی دانشگاه ها را از بین ببرد.

به گفته منصوری تولیدات علمی در دولت قبل دچار یک نوع رکود و سقوط شده بود که خوشبختانه در این هشت ،9 ماه گذشته از این حالت خارج شد.

وی در رابطه با اینکه آیا این هشت ماه فرصت مناسبی برای عملکرد یک وزیر بوده است یا خیر اظهار کرد: بستگی دارد عملکرد را در چه مقوله ای بخواهیم ارزیابی کنیم. مثلا اگر بخواهیم ارزیابی کنیم انتصابات و عزل هایی که انجام شده علمی و صحیح بوده است یا خیر، باید بگویم حتی یک هفته هم برای ارزیابی این موضوع کافی است و وزارت علوم، در این مدت بسیار خوب عمل کرده است.اما یک سری تحقیقات علمی و کارهای پژوهشی است که به عنوان مثال 5 سال زمان می برد،بنابراین نمی توان آن کار تحقیقاتی را ارزیابی کرد چون هشت ماه در برابر 5 سال زمان بسیار کمی است و آن کار نیاز به زمان کافی برای شکوفا شدن دارد.

الهه کولایی:‌ از فرجی دانا انتظار معجزه دارند

الهه کولایی استاد دانشگاه تهران و نماینده سابق مجلس نیز گفت: ما انتظار نداریم آقای فرجی دانا معجزه کند و مشکلاتی که دولت پیش در دانشگاه ها ایجاد کرده را در طی مدت کوتاهی حل و فصل کند.

وی همچنین افزود: شرایط دانشگاه ها در سال های اخیر آنقدر از چارچوب علمی خارج شد که انتظار نمی رود وزیر علوم بتواند به این زودی به حالت نرمال در بیاورد چه بسا هر پیشرفتی که تا الان حاصل شده نیز به همت و زحمات ایشان اتفاق افتاده است.

الهه کولایی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در طول سال های گذشته معیارهای علمی جای خود را به باندبازی های جناحی و سیاسی دادند و این موضوع دانشگاهیان را به شدت نگران کرده بود و خوشبختانه در یک سال اخیر فضای آموزش عالی کشور کمی از آن شرایط فاصله گرفته و شایسته سالاری جای باند بازی های سیاسی را گرفته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فرجی دانا در سال گذشته گام های معقول و حساب شده ای در جهت ارتقای دانشگاه ها به لحاظ علمی برداشته است افزود: متاسفانه گروه اندکی در تعارض با این گام های مثبت و مفید گام برمی دارند و تلاش زیادی برای ایجاد اختلال در مسیر سیاست های ایشان می کنند تا جایی که کار را به استیضاح این وزیر کشانده اند، این در حالیست که رضا فرجی دانا شاخص ترین و برجسته ترین چهره دانشگاهی ما هستند و از زمان بدست گرفتن امور، تلاش های حساب شده ای برای ارتقای جایگاه دانشگاه ها و بازگرداندن آن به چارچوب علمی انجام داده اند.

به گفته کولایی، زمانی که ملاحظات سیاسی جای کارآمدی و ملاحظات علمی را بگیرد باید انتظار چنین اتفاقات عجیبی مانند استیضاح را هم داشت .

انتهای پیام

کد N450822