منتجب‌نیا:

حضور فرجی‌دانا با منافع جمعی عده‌ای مغایرت دارد

استيضاح وزير علوم

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی اظهار کرد:‌ چون دولت یازدهم دولتی پاک‌دست و قانونمند است عده‌ای با آن مخالفت می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به طرح استیضاح وزیر علوم خاطر نشان کرد: در اینکه طبق اصل 89 قانون اساسی استیضاح وزرای کابینه دولت از وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی است هیچ شکی نیست چرا که نمایندگان حتی می توانند رئیس جمهور را نیز استیضاح کنند و در صورتی که دو سوم کل نمایندگان به رای عدم کفایت رئیس جمهور بدهند، مراتب را برای اتخاذ تصمیم لازم به رهبری می‌رسانند.

وی همچنین با اشاره به اصل 84 قانون اساسی گفت: طبق این اصل هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد که در مورد همه مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کند. طبق این قانون نمایندگان نه به طیف، باند و گروهی خاص و نه حتی به حوزه انتخابیه خود بلکه در برابر همه ملت پاسخگو و مسئول هستند.

منتجب نیا افزود: در اصل 67 قانون اساسی نیز آمده است که نمایندگان در نخستین جلسه مجلس باید به قرآن سوگند یاد کنند که پاسدار حقوق ملت و خادم مردم و نگهبان قانون اساسی هستند نه اینکه حافظ یک جناح خاص و پاسدار منافع شخصی و گروهی.

این فعال سیاسی اظهار کرد: هدف قانونگذار از پرسش و استیضاح وزرا روشن شدن موضوعات است. در واقع می توان گفت استیضاح و سوال عاملی برای حسن اجرای وزرا و زیرمجموعه آنها است و چنانچه بی لیاقتی و بی کفایتی وزرا معلوم شود، نمایندگان باید با عزل آنها و رأی عدم اعتماد جلوی اشتباهات آنها را بگیرند. بنابراین هدف از استیضاح، اصلاح و جلوگیری از اشتباهات و به حرکت درآوردن امور است.

قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی با تأکید بر اینکه هدف نمایندگان از سوال و استیضاح نباید تسویه حساب حزبی و جناحی باشد، گفت: هدف از طرح سوال و استیضاح وزرای دولت نباید وسیله‌ای برای رانت خواری و سوء استفاده از امکانات و همچنین اهرم فشاری برای تسلیم کردن وزرا در برابر مقاصد شخصی و جناحی برخی نمایندگان مجلس و انتقام‌جویی از رئیس جمهور باشد.

وی در ادامه به طرح استیضاح وزیر علوم تحقیقات و فناوری در صحن علنی مجلس اشاره و اظهار کرد: آنچه که ما ظرف ماه های اخیر از وزارت آقای دکتر فرجی‌دانا مشاهده کردیم چیزی جز آرامش، اطمینان ، مدیریت،‌تدبیر و عقلانیت نبوده است.فرجی دانا توانسته است با تشکیل ستادی از بهترین ها و باسابقه ترین ها در هر چه عاقلانه‌تر عمل کردن در امور کوشش کند. اما تعدادی از نمایندگان که از یک جناح و حزب خاص و به دنبال حرکات افراطی و تند هستند، به هر دلیلی به دنبال استیضاح فرجی‌دانا می‌باشند.

این فعال سیاسی با اشاره به تشکیل جلسات مشترک میان هیات رئیسه مجلس و وزیر علوم و معاونان وی خاطر نشان کرد: با پادرمیانی هیات رئیسه مجلس، جلسات مختلفی تشکیل شد که در آن جلسه به همه سوالات و شبهات و ابهامات نمایندگان مجلس پاسخ داده شد اما متأسفانه جمعیت امضاکنندگان طرح استیضاح باز هم پیگیر اجرای این طرح شده‌اند.

منتجب نیا در ادامه به بیان برخی از اقدامات صورت گرفته در دولت گذشته پرداخت و اظهار کرد: ما در دولت گذشته شاهد انحطاط فرهنگی بودیم در این دوره انحطاط فرهنگی تا حدی تنزل کرده بود که شاید در تمام دوره های 35 ساله پس از پیروزی انقلاب شاهد چنین انحطاط و تنزلی در وزارت علوم نبودیم. ما مشاهده می کردیم که تا قبل از حضور آقای فرجی دانا در وزارت علوم فضای دانشگاه ها صد در صد امنیتی بوده و در انحصار جناحی خاص قرار داشت. در این دوران تشکل های دانشجویی اعم از انجمن های اسلامی همگی منحل شده بودند و یا به طور در بست در اختیار مدیران و یا بله قربان‌گویان قرار گرفته بودند.

وی با بیان اینکه در دولت گذشته به نشریات دانشجویی به جز آنهایی که کاملاً طرفدار آنها بودند اجازه انتشار نمی‌داد، افزود: در دوره گذشته روسای دانشگاه ها عموما از یک باند و یک گروه خاص انتخاب می‌شدند به طوری که در برخی از مواقع بسیاری از آنها حداقل شرایط را نداشته اند و صرف اینکه همراه و هماهنگ با وزیر و دولت بودند، منصوب می شدند.

این فعال سیاسی با اشاره به دلایل نمایندگان استیضاح کننده در استیضاح وزیر علوم اظهار کرد: بسیاری از نمایندگان نسبت به تغییرات صورت گرفته در دانشگاههای کشور معترض هستند این در حالی است که در دوران وزارت آقای زاهدی که خود امروز از فعالان استیضاح وزیر علوم است، از تعداد 64 دانشگاه تحت مدیریت وزارت علوم بیش از 60 رئیس یعنی نزدیک به 94 درصد رئسای دانشگاه ها تغییر کرده است در حالی که در زمان وزارت آقای فرجی‌دانا از تعداد 106 رئیس دانشگاه تنها 65 نفر یعنی حدود 62 درصد روسا تغییر کرده‌اند.

قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی با بیان اینکه همه تعویض هایی که از سوی فرجی دانا صورت گرفته است، تبدیل به احسن بوده و موجبات خوشحالی و شادی اساتید و دانشجویان را فراهم کرده است، گفت: از نظر کیفی و رتبه علمی آنهایی که امروز جایگزین روسای قبلی شده‌اند، در سطوح بالاتری قرار گرفته اند . این نکته نیز نباید هیچگاه فراموش شود که در انتصابات همه روند های لازم از جمله استعلام از وزارت اطلاعات و ارگان‌های مربوطه انجام می گیرد و چنانچه فردی اتهامی داشته باشد هیچ‌گاه منصوب نمی شود.

این فعال سیاسی همچنین با بیان اینکه فرجی دانا فردی کارآزموده و نخبه است، اظهار کرد: آقای فرجی‌دانا امروز با مشاوران و معاونان عالی رتبه خود در حال اصلاح امور با تدبیر و بدون تشنج است. طبیعی است که با این اقدامات جلوی بسیاری از رانت‌خواری ها و سوء استفاده‌هایی که عده‌ای در دوران گذشته از آنها مرتفع می شوند، گرفته می‌شود.

وی اضافه کرد: در این شرایط مشخص است که حضور شخصی مانند فرجی دانا با منافع جمعی عده‌ای مغایرت داشته باشد.

منتجب نیا با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس دارای شأن و منزلت بسیار بالایی هستند، گفت: متاسفانه امروز جمعی تندرو و افراطی که هدفشان برخورد با دولت روحانی و همچنین تضعیف دولت و انتقام‌گیری از مردم و دولت است، کار را دنبال می‌کنند. از آنجایی که آقای فرجی دانا فردی با شهامت است و به دنبال این است که به مطالبات مردم جامه عمل بپوشانند بسیاری از آقایان احساس خطر کرده‌اند و وی را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی در ادامه خطاب به وزیر علوم اظهار کرد: آقای فرجی دانا، چون شما بین ملت محبوبیت دارید و مورد حمایت دولت نیز قرار دارید با قوت و قدرت در مجلس حاضر شده و پاسخ دهید و هیچ نگرانی نداشته باشید.

وی همچنین گفت: از رئیس جمهور درخواست می کنم که با شدت و قدرت هر چه بیشتر از فرجی‌دانا، وزیر خود، به عنوان فردی که درحال جامه عمل پوشاندن به مطالبات مردم است حمایت کند. من همچنین از هیئت رییسه و نمایندگان مجلس نیز می خواهم که با برخورد منصفانه و به دور از غرض ورزی در جلسه استیضاح مطالب را استماع کنند.

منتجب نیا اضافه کرد: من از مردم نیز می خواهم مذاکرات مجلس در جلسه استیضاح را گوش دهند و حرکتهای نمایندگان و دولت را زیر نظر قرار دهند تا نمایندگان خود را بهتر از گذشته بشناسند.

این فعال سیاسی در پایان با تأکید بر اینکه استیضاح کنندگان می خواهند دولت، روحانی و فرجی‌دانا مطیع آنها باشند، اظهار امیدواری کرد که در جلسه فردا(سه‌شنبه) اکثریت نمایندگان مجلس با رایی قاطع مجدداً‌ به فرجی دانا اعتماد کنند.

انتهای پیام

کد N450804