انگلیس: به کمکهای نظامی به عراق برای نبرد با داعش ادامه می دهیم

عراق,داعش

لندن – ایرنا- روزنامه های انگلیسی در شماره روز دوشنبه خود ، با اشاره به تغییر تاکتیک و گسترش عملیات نیروهای بریتانیایی در عراق، به نقل از وزیر دفاع این کشور نوشتند: انگلیس در عراق درصدد متوقف کردن پیشروی داعش و کمک به دولت جدید بغداد برای مقابله با این گروه تروریستی است.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه های دیلی تلگراف و گاردین، مایکل فالون در جریان بازدید از پایگاه هوایی ˈاکروتیری ˈ در قبرس که محل استقرار جنگنده های تورنادو و بالگردهای شنوک عملیاتی این کشور درعراق است، هشدار داد ماموریت نظامی بریتانیا در عراق می تواند برای هفته ها و ماه ها به طول بیانجامد.

وزیر دفاع بریتانیا به نیروهای نظامی این کشور دراین پایگاه هوایی گفت که نقش انگلیس در عراق فراتر از ماموریت صرف بشردوستانه است.

روزنامه دیلی تلگراف نوشت: مایکل فالون به این مساله اشاره کرد که ماموریت بریتانیا در عراق از پایان دادن به بحران انسانی در این کشور، به پیوستن به ˈنبرد علیه تروریسم ˈ و ˈحمایت از دولت جدید بغدادˈ ، تغییر یافته است.

دیلی تلگراف اضافه کرد: فالون گفت که جنگنده های تورنادو و یک هواپیمای پیشرفته شناسایی این کشور، در حال ماموریت درعمق خاک عراق بوده و بدنبال جمع آوری اطلاعات از نقل و انتقالات گروه داعش هستند.

به نوشته دیلی تلگراف، فالون همچنین فاش کرد که نیروهای انگلیسی پیش از این و همزمان با آماده شدن بالگردهای شنوک این کشور برای تخلیه آوارگان از کوه های سنجار در شمال عراق، در این منطقه مستقر شده بودند.

این روزنامه به نقل از فالون افزود که بریتانیا کار انتقال تسلیحات و مهمات از کشورهای شرق اروپا به عراق را به منظور فراهم کردن ملزومات جنگی برای نیروهای کرد عراقی برعهده داشته و لندن قادر به دادن سلاح و نیز دوربین و عینک های دید در شب به این نیروها، به صورت مستقیم است.

وزیر دفاع انگلیس همچنین هشدار داد که در صورت عدم مداخله در بحران عراق و مبارزه با گروه داعش، این گروه مبدل به تهدیدی مستقیم علیه اروپای غربی خواهد شد.

به نوشته دیلی تلگراف، فالون گفته است که درصورت عدم رویارویی با این گروه تروریستی و عدم کمک دولت عراق برای مقابله با آن، جنگنده های داعش درنهایت به سوی اروپای غربی خواهند آمد و این یک تهدید مستقیم علیه اروپا خواهد بود.

صحبت های فالون، همزمان با انتشار مقاله دیوید کامرون نخست انگلیس در خصوص بحران عراق و تهدیدات گروه تروریستی داعش برای بریتانیا و غرب، در ساندی تلگراف صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، کامرون در این مطلب که روز یکشنبه منتشر شد، هشدار داد غرب درگیر یک مبارزه نسلی علیه اندیشه های افراط گری تکفیری ( داعش) است و در صورتی که اقدامی سریعی برای شکست دادن آن صورت نگیرد، خیابان های بریتانیا شاهد اقدامات تروریستی این گروه های افراطی خواهد بود.

کامرون با اشاره به کنترل بخشی از خاک عراق توسط گروه تروریستی داعش افزود: جهان نمی تواند چشمانش را به روی برپایی خلافت افراطیون در قلب عراق ببندد.

نخست وزیر انگلیس تصریح کرد: اگر با این افراطیون وحشی و منحرف هم اکنون برخورد نشود، آنها ˈدولت تروریستی شان ˈ را در سواحل مدیترانه ایجاد خواهند کرد.

وی اضافه کرد: انگلیس بایستی از قدرت نظامی اش برای کمک به شکست این جریان ˈبه شدت خطرناک ˈ استفاده کند ، وگرنه تروریست ها، مردم بریتانیا را هدف مقاصد مرگبارشان قرار خواهند داد.

دیوید کامرون گفت: ایجاد یک خلافت افراطی در قلب عراق و گسترش آن به سوریه مشکلی نیست که مایل ها دورتر از خانه ما باشد. این نگرانی ما درهمین جا و همین حالا است.

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: به خاطر همین، اگر ما اقدامی برای مقابله با یورش این جریان تروریستی خطرناک صورت ندهیم، این جریان تا جایی قوی تر می شود که می تواند ما را در خیابان های لندن هدف قرار دهد. ما از هم اکنون از مقاصد خطرناک آنها اطلاع داریم.

وی در این مقاله تصریح کرد: بریتانیا و غرب لازم است یک پاسخ قوی امنیتی به بحران کنونی درعراق بدهند چون جنگنجویان داعش درعراق و منطقه خاورمیانه به سادگی و با حمله صرف هوایی از بین نخواهند رفت.

کامرون با اشاره به ابعاد این پاسخ امنیتی گفت: دولت انگلیس بایستی اقدام قاطعی علیه افراطیون در داخل این کشور که در تلاش برای جذب نیروهای جنگنده برای جهان در خارج هستند، صورت دهد.

کامرون همچنین عنوان کرد که انگلیس بدنبال گفت وگو با ایران برای کنترل تهدیدات بی ثبات کننده داعش در منطقه است.

به نوشته کامرون، بریتانیا باید با کشورهایی مثل عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، مصر و ترکیه و ˈشاید حتی ایرانˈ همکاری کند.

به نوشته نخست وزیر بریتانیا ، کشورش باید نقشی پیشرو در تلاش های دیپلماتیک داشته باشد و به همین دلیل یک نماینده ویژه در اقلیم کردستان عراق منصوب خواهد کرد.

روزنامه گاردین نیز در شماره روز دوشنبه اش نوشت: بدنبال سخنان مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا که هواپیماهای جنگنده این کشور در حال پرواز درعمق خاک عراق هستند ، لندن درحال گام برداشتن بسوی یک درگیری نظامی علیه نیروهای داعش است.

به نوشته این روزنامه، فالون درسخنانش در پایگاه هوایی ˈاکروتیری ˈ در قبرس، گفت که درگیری بریتانیا در عراق بسرعت از ماموریت نخست بشردوستانه برای کمک به رهایی آوارگان ایزدی در کوه های اطراف سنجار، فراتر رفته است.

گاردین افزود: اظهارت فالون در خصوص گسترش ماموریت نیروهای بریتانیایی در عراق، در تقابل با سخنان مقامات نخست وزیر انگلیس در هفته گذشته است که عنوان می کردند ماموریت نیروهای انگلیسی در عراق تنها محدود به کمک های بشردوستانه است.

این روزنامه اضافه کرد: فالون گفت که کشور انگلیس ودیگر کشورهای اروپایی مصمم هستند که آنچه در توان دارند به دولت جدید عراق برای مبارزه با تروریست های بسیار افراطی داعش، کمک کنند.

ˈمایکل فالونˈ وزیر دفاع انگلیس روز شنبه در جریان بازدیدش از پایگاه اکروتیری قبرس فاش کرده بود که کشورش چندی پیش یک هواپیمای جاسوسی بسیار پیشرفته را به طور سری به شمال عراق فرستاد تا اطلاعاتی را در مورد آوارگان عراقی و شبه نظامیان داعش گردآوری کند.

وی درگفت وگو با اسکای نیوز گفت: تایید می کنم که تازه ترین هواپیمای جاسوسی مان موسوم به ˈریوت جوینتˈ را برای تهیه عکس و اطلاعات بهتر و تجزیه و تحلیل رویدادهای منطقه به عراق اعزام کرده ایم تا به دولت عراق، پیشمرگ های کرد و آمریکایی ها کمک کند.

به گفته وی ، این هواپیما ظرف چند هفته گذشته پروازهایی را به منظور کمک به مکان یابی افراد بی خانمان و نیروهای داعش بر فراز عراق انجام داده است.

این هواپیما که مخصوص گردآوری اطلاعات است، برای کمک به تیمی از جت های جنگنده تورنادو که مشغول جمع آوری اطلاعات در شمال عراق هستند، به منطقه اعزام شده است.

دولت انگلیس تاکنون به رغم اعلام آمادگی برای مسلح ساختن نیروهای کرد عراقی و ارسال کمک های امدادی به آوارگان شمال عراق و نیز اعزام هواپیماهای شناسایی، جنگنده تورنادو و بالگردهای جنگی به منظور آنچه آن را ˈپشتیبانی از کمک های بشردوستانهˈ خوانده ، تاکنون رسما با حملات هوایی علیه گروه داعش موافقت نکرده است.

اما براساس گزارش های منتشر شده از سوی رسانه های گروهی انگلیس، دیوید کامرون از سوی نمایندگان حزب محافظه کار برای اعلام همراهی نیروی هوایی انگلیس با نیروی هوایی آمریکا برای حمله به مواضع گروه تروریستی داعش تحت فشار قرار دارد.

سخنان تند و صریح کامرون علیه خطرات گروه های تکفیری و افراطی بویژه داعش و اشاره وی به خطرات جدی آن برای غرب و بریتانیا و نیز اظهارات فالون ، می تواند نشانه ای از بسترسازی دولت انگلیس برای درگیر شدن نظامی در بحران عراق باشد.

براساس گزارش منابع انگلیسی، برآورد می شود که تاکنون قریب به 500 انگلیسی به گروه افراطی داعش در عراق و سوریه پیوسته باشند.

گفته می شود که تاکنون 19 تن از آنان در جریان درگیری های صورت گرفته در عراق و سوریه کشته شده اند.

اروپام **1** 1552 ** 1551
کد N450585