راه‌اندازی راکتورهای هسته‌یی ژاپن در هاله ابهام

با وجود نیاز ژاپن به از سرگیری فعالیت راکتور‌های هسته‌یی‌اش، مسوولان این کشور هنوز تاریخ دقیقی را برای آغاز به کار دوباره این نیروگاه‌ها مشخص نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، واشنگتن‌پست در این‌باره نوشت: هم‌اکنون بیش از سه سال از وقوع فاجعه در نیروگاه هسته‌یی فوکوشیمای ژاپن در مارس 2011 می‌گذرد. این حادثه منجر به خاموش شدن همه 48 راکتور هسته‌یی کشور ژاپن شد. در این میان گزارش‌ها حاکی از آن است که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در تلاش برای از سرگرفتن برنامه راه‌اندازی این راکتورهاست.

ماه گذشته دو راکتور نیروگاه هسته‌یی سندای نخستین راکتورهایی در ژاپن بودند که برای فعال شدن دوباره تست‌های ایمنی لازم را پشت سرگذاشتند. ولی تاریخ رسمی آغاز به کار آن‌ها تا زمستان 2015 به تعویق افتاد.

به گفته مسوولان، مردمی که تا فاصله 5 کیلومتری از نیروگاه سندای زندگی می‌کنند داروهایی با ترکیب پتاسیم یدید در اختیار دارند تا از آن در صورت بروز هرگونه حادثه در این نیروگاه و نشت مواد رادیواکتیو استفاده کنند.

به نظر می‌رسد این تغییرات در رفتار مردم ژاپن در مواجهه با فعالیت‌های هسته‌یی در نتیجه حادثه‌ای که در نیروگاه فوکوشیما رخ داد به وجود آمده است. (در مارس 2011 وقوع سونامی منجر به خرابی دستگاه‌های سردکن راکتورهای هسته‌یی نیروگاه فوکوشیما شد که گدازش این راکتورها باعث نشت مواد رادیواکتیو به بیرون شد).

سازمان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌یی ژاپن که پس از وقوع فاجعه فوکوشیما تاسیس شد و زیرمجموعه وزارت حفاظت از محیط زیست این کشور است به نظر می‌رسد کارآمدی بیش‌تری نسبت به سازمان منابع طبیعی و انرژی داراست. در همین راستا سازمان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌یی ژاپن به تازگی لیستی را منتشر کرده است که در آن نام مسوولان هسته‌یی قبل از وقوع حادثه نیروگاه فوکوشیما به چشم می‌خورد که اغلب افرادی هستند که هم‌اکنون خواستار از سرگرفتن برنامه هسته‌یی ژاپن هستند.

در نظر سنجی که ماه گذشته در ژاپن صورت گرفت مشخص شد که 60 درصد مردم ژاپن مخالف آغاز به کار راکتورهای هسته‌یی نیروگاه سندای و به طور کلی فعالیت هسته‌یی ژاپن هستند.

شرکت انرژی و برق توکیو مالک نیروگاه هسته‌یی فوکوشیما علاوه بر آن که هیچ‌گونه تلاشی در زمینه بازگرداندن اعتماد عمومی به مردم درخصوص انرژی هسته‌یی انجام نداده است نشت آلودگی‌های رادیواکتیو نیروگاه فوکوشیما در زمان این حادثه را به طور صحیح مدیریت نکرده است. این‌ها عواملی هستند که باعث شده است مردم ژاپن مخالف انجام گرفتن هرگونه فعالیت هسته‌یی در خاک این کشور بشوند.

این در حالی است که برخلاف دید منفی نسبت به انرژی هسته‌یی در میان مردم ژاپن بهار سال گذشته کابینه شینزو آبه طرحی جدید در حمایت از از سرگرفتن فعالیت‌های هسته‌یی در این کشور را در دستور کار قرار داده است. این طرح هم‌چنین کاهش وابستگی به انرژی هسته‌یی در دراز مدت و افزایش بهره‌وری از منابع انرژی تجدیدپذیر را مطرح می‌کند. در ادامه این گزارش آمده است قطعا تاسیسات تولید انرژی ژاپن و مصرف‌کنندگان آن بخش‌هایی هستند که هزینه این نابسامانی در تولید انرژی ژاپن را می‌پردازند.

از سال 2011 تاکنون به دلیل جبران کاهش سطح تولید انرژی به علت تعطیل شدن نیروگاه‌های هسته‌یی ژاپن واردات سوخت‌های فسیلی خصوصا گاز طبیعی مایع به ژاپن افزایش یافته است. بر طبق گزارش وزارت اقتصاد تجارت و بازرگانی ژاپن در سال 2013، 88 درصد انرژی کشور ژاپن از منابع سوخت‌های فسیلی وارداتی تولید شده است. بر طبق همین گزارش بین سال‌های 2010 تا 2013 مصرف‌کنندگان خانگی با افزایش 19.4 درصدی قیمت انرژی روبه‌رو بوده‌اند که این افزایش قیمت در بخش مصرف‌کنندگان صنعتی 28.4 درصد بوده است.

هم‌اکنون ژاپن سالانه بیش از 16 میلیارد دلار برای واردات گاز هزینه می‌کند که پایین آمدن ارزش ین واحد پول ژاپن نسبت به دلار اوضاع را برای این کشور بدتر کرده است.

تاسیسات هسته‌یی ژاپن پس از فاجعه فوکوشیما ضررهای مالی عظیمی را تجربه کرد. شرکت‌های انرژی کیوشو و کانزایی رقمی بالغ بر 900 میلیون دلار ضرر مالی داشته‌اند که در همین راستا بانک مرکزی ژاپن به این دو شرکت 1.5 میلیارد دلار وام اعطا کرده است. با درنظر گرفتن این شرایط سوال مهمی که پیش می‌آید آن است که چه تعداد راکتور و در چه زمان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. در حال حاضر سازمان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌یی ژاپن 17 فرم درخواست در این زمینه را از نیروگاه‌های هسته‌یی این کشور دریافت کرده است. با فرض این که تست ایمنی هرکدام از آن‌ها چند ماه طول بکشد به نظر می‌رسد آغاز به کار کامل نیروگاه‌های هسته‌یی ژاپن تا چند سال آینده به طول بیانجامد.

تا پایان سال 2020 عمر 13 راکتور کنونی ژاپن به 40 سال می‌رسد که مجوز آن‌ها نیز برای ادامه فعالیت باطل خواهد شد. همچنین مجوز 10 راکتور دیگر نیز تا پایان سال 2025 باطل خواهد شد. بر همین اساس احتمالا بیش‌تر 48 راکتور موجود در ژاپن دوباره فعال نخواهند شد.

به نظر می‌رسد ژاپن در عرصه تولید انرژی هسته‌یی راه طولانی پیش رو دارد.

انتهای پیام

کد N450187