نگاه رویترز درباره سفر آمانو به ایران

خبرگزاری رویترز هم‌زمان با سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران گزارش داد: با توجه به وجود اختلافات میان ایران و 1+5 دستیابی به توافق نهایی در خصوص برنامه‌ی هسته‌یی این کشور نامشخص است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی روز یک‌شنبه به ایران سفر کرده است که این کشور تا 25 اوت فرصت دارد اطلاعات مربوط به تحقیقات آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌یی ایران را ارائه دهد. آژانس این تحقیقات را به وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه‌ی هسته‌یی ایران مرتبط می‌داند.

رضا نجفی، نماینده‌ی ایران در آژانس پیش از این گفته بود سفر پیشین آمانو به ایران به حدی کوتاه بود که امکان دیدار وی با حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران فراهم نشد از این رو اکنون این فرصت به وجود آمده تا جمهوری اسلامی ایران انتظارات خود را در بالاترین سطح به آژانس انتقال دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این سفر با رییس جمهور، وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرده است.

رویترز هم‌چنین گزارش داد با توجه به وجود اختلافات بر سر میزان غنی سازی اورانیوم ایران در آینده مذاکرات هسته‌یی ایران و گروه 1+5 شامل 5 عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان تا 24 نوامبر تمدید شده است. از این رو دستیابی به توافق نهایی نامعلوم است.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال2013 بر سر برنامه‌ی هسته‌یی و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به یک توافق اولیه دست یافتند و تصمیم داشتند که تا 20 ژوییه به راه حل نهایی برسند. اما به دلیل باقی ماندن اختلافات میان طرف‌های مذاکره کننده این مذاکرات 4 ماه دیگر یعنی تا 24 نوامبر سال جاری تمدید شد.

انتهای پیام

کد N450125