یک مقام رسمی پاکستان: دولت طرحی درباره انتخابات زودهنگام ندارد

اوضاع سیاسی

اسلام آباد – ایرنا – یک عضو ارشد حزب حاکم پاکستان با تکذیب گزارش برخی رسانه های این کشور مبنی بر طرح پیشنهادی دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام درصورت ثابت شدن ادعای تقلب در انتخابات 2013، تاکید کرد دولت تا این لحظه چنین طرحی ارائه نکرده است.

خانم «ماروی میمن» نماینده حزب مسلم لیگ شاخه نواز در مجلس ملی و ریاست کمیسیون رسانه ای و اطلاع رسانی مجلس پاکستان یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد افزود: برگزاری انتخابات زودهنگام یکی از مطالبات حزب مخالف تحریک انصاف است و دولت تاکنون هیچ طرحی مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام ارائه نکرده است.

روز گذشته روزنامه «دنیوز» به نقل از یک منبع آگاه و بدون اشاره به نام وی، گزارش داد: دولت پاکستان برای پایان دادن به تنش های سیاسی در کشور طرحی پیشنهادی شامل چهار بند ارائه کرده است که یکی از بندهای آن، برگزاری انتخابات زودهنگام درصورت تایید وجود تقلب در انتخابات 2013 از سوی دادگاه عالی این کشور است.

این مقام رسمی حزب حاکم پاکستان تاکید کرد: مواضع دولت نوازشریف در مقابل احزاب مخالف (تحریک انصاف و جنبش مردمی)، مواضعی منطقی، انعطاف پذیر و منطبق با اصول قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه دولت تاکنون چند بار مخالفان را به پای میز مذاکره برای حل و فصل مسایل و اختلافات از راه قانونی و به دور از تنش سیاسی دعوت کرده است، افزود: نواز شریف حتی از دادگاه عالی پاکستان خواسته است تا با تشکیل یک کمیته سه نفره، ادعاهای عمران خان رهبر حزب مخالف تحریک انصاف مبنی بر وجود تقلب در انتخابات سال 2013 را بررسی و نتیجه را اعلام کند.

عمران خان حتی این پیشنهاد را نیز نپذیرفته و با زیر سوال بردن دستگاه قضایی پاکستان، مدعی شده است که هیچ سیستم قضایی نمی تواند زیر سایه حکومت نواز شریف کارش را به درستی انجام دهد.

عمران خان مدعی تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی سال 2013 پاکستان است و ادعا می کند: نواز شریف با تقلب گسترده ای که در این انتخابات صورت گرفت، توانست کرسی نخست وزیری را تصاحب کند.

این نماینده ارشد مجلس ملی پاکستان خطاب به مخالفان دولت گفت: عمران خان بهتر است از مواضع غیرمنطقی خود کوتاه بیاید و برای حل مسایل و اختلافات، وارد گفت وگوی سازنده با دولت شود. او باید رفتاری منطقی داشته باشد و از فراهم کردن زمینه خشونت ها و ناآرامی ها بپرهیزد.

** تهدید عمران خان را جدی می گیریم

عضو ارشد حزب حاکم پاکستان همچنین درباره تهدید عمران خان مبنی بر کشاندن تظاهرات ضددولتی مقابل پارلمان و کاخ نخست وزیری واقع در «منطقه قرمز» پایتخت، گفت: دولت این تهدید عمران خان را جدی تلقی می کند چرا که او از ورود به منطقه قرمز و زیرپا گذاشتن خط قرمزهای تعیین شده از سوی دولت سخن گفته است که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی تاکید کرد: امنیت منطقه قرمز برای دولت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و در مجوزی که دولت اخیرا برای برگزاری تظاهرات در اسلام آباد داد به مخالفان داد، در آن تاکید شده است تظاهرکنندگان حق ورود به منطقه قرمز پایتخت را ندارند.

این مقام رسمی نزدیک به نواز شریف تاکید کرد: ورود تظاهرکنندگان به منطقه قرمز غیرقانونی تلقی می شود و اگر آنها بخواهند مقررات وضع شده برای حفظ امنیت این منطقه را زیرپا بگذارند، همه نیروهای پلیس، نیروهای امنیتی و سایر نیروهای مستقر در پایتخت وارد عمل خواهند شد.

عمران خان روز گذشته در جمع تظاهرکنندگان و هوادارانش در اسلام آباد تهدید کرد درصورتی که دولت به مطالبات او تن ندهد، موج تظاهرات را به سمت منطقه قرمز و مقابل پارلمان و کاخ نخست وزیر هدایت خواهد کرد.

«منطقه قرمز» به یکی از مناطق پایتخت پاکستان گفته می شود که تقریبا همه مراکز و ساختمان های مهم نظیر پارلمان، کاخ نخست وزیر، ریاست جمهوری، پارلمان، دستگاه قضایی و محدوده دیپلماتیک شامل سفارتخانه ها و اقامتگاه دیپلمات های خارجی، در این منطقه حساس قرار گرفته است و این روزها تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داد.

تمام مسیرهای منتهی به این منطقه با کانتینرهای بزرگ ، سیم خاردار و بلوک های سیمانی مسدود شده است.

آساق*3*272*1723**1392
کد N450038