صالحی پس از دیدار با آمانو:

مذاکره در خصوص چاشنی‌های انفجاری/ همکاری‌هایی در زمینه گام سوم آغاز شده است

سیاست خارجی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: همکاری‌هایی در زمینه گام سوم بین ایران و آژانس آغاز شده و بحث امروز در خصوص چاشنی های انفجاری بود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پس از مذاکرات ایران و آژامس در تهران در نشست خبری مشترک با یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن خوشامدگویی به وی برای سفر دوم به ایران گفت: در سفر اول آمانو به ایران یک تفاهم نامه امضا شد که بر آن اساس در دو بخش مختلف بیش از 13 سوال مورد نظر آژانس را تامین کردیم و این خواسته ها به صورت مثبت در گزارش های آژانس منعکس شد.

وی افزود: اما در بخش سوم که آژانس 5 خواسته دیگر دارد قرار است به این خواسته ها در چارچوب تفاهم اقدام مشترک با 1+5 پاسخ دهیم که در این زمینه نیز اقداماتی شروع شده است.

صالحی گفت: بحثی که امروز با آقای آمانو داشتیم و تاکید بیشتری روی آن بود، بحث EBW (چاشنی‌های انفجاری) بود که بحث مفصلی است و خوشبختانه تمامی سوال های مورد نظر را دوستان ما پاسخ داده اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: امیدواریم این‌بار جناب آقای آمانو در خصوص EBW گام بلندی را در جهت اینکه این موضوع تقریبا در حال بسته شدن است، بردارد. انتظار ما این است و به ایشان گفته شد که اگر این قدم برداشته شود، قدم‌های بعدی آسانتر خواهد بود.