یک روزنامه ترک: اراده‌ سیاسی از الزامات مذاکرات هسته‌ای است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

یک روزنامه ترک با اشاره به اینکه تحریم‌های اعمالی علیه ایران نتوانسته اهداف غرب را به تحقق برساند، نوشت: تحریم‌ها تأثیر اقتصادی خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه زمان در تحلیلی درباره روند مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 نوشت: تمدید مذاکرات به چهار ماه دیگر نشان می‌دهد که روند مذاکرات مثبت بوده و امیدها برای دستیابی به توافق ادامه می‌یابد اما به نظر می‌رسد در این ماه مذاکرات توقف داشته است که نشانه‌ خوبی نیست. دو طرف تلاش می‌کنند که فاصله زیادی میان دوره‌های مذاکرات ایجاد نشود که این مسأله ناشی از نبود اعتمادسازی است.

به نوشته این روزنامه، هنوز مشخص نیست که در پایان این چهار ماه چه اتفاقی روی خواهد داد اما هر دو طرف می‌دانند که چه می‌خواهند و در مقابل طرف دیگر چه مطالباتی دارد. اکنون برای مذاکرات زمان نیاز نیست بلکه اراده‌ی سیاسی یکی از الزامات است. ایران کشوری صاحب منابع گازی و نفتی در جهان در طول 10 سال گذشته به‌دلیل دستیابی به فناوری هسته‌ای هزینه‌هایی را می‌پردازد اما تیم جدید روحانی پس از بر سر کار آمدن تلاش می‌کند با اتخاذ سیاستی دیگر این هزینه‌های سیاسی و اقتصادی را نپردازد و می‌خواهد انعطاف‌پذیر باشد. همچنین در این دوران ایران به دنبال عادی سازی روابط است و با بازی کردن نقش سیاسی در مسائلی مانند عراق و سوریه تلاش می‌کند که در مدت کوتاهی بتواند از دست تحریم‌ها رهایی یابد.

این روزنامه در ادامه با اشاره به تحریم‌های اعمالی علیه ایران بخصوص در حوزه اقتصادی آورد: اگرچه تحریم‌ها اثرات خود را بر روی ایران نشان می‌دهد اما آنگونه که تصور می‌شد این تحریم‌ها به صورت هوشمند اهداف مورد نظر را اجرا نمی‌کند. در واقع حوزه دارویی و سلامت ایران مورد مخاطره قرار گرفت و یکی از حوزه‌های تأثیرپذیر از تحریم‌ها بود. بسیاری از انسان‌ها به خاطر این تحریم‌ها با کمبود دارو مواجه بودند. همچنین تحریم‌های اعمالی علیه ایران باعث شده است که بازارهایی مانند هند و چین نیز تأثیر بپذیرند و غرب رفته‌رفته بازارهای خود را از دست بدهد در واقع تحریم‌ها تأثیر اقتصادی خود را از دست داده است.

این روزنامه در ادامه این تحلیل با اشاره به مسایل منطقه ای آورد: ترکیه در دو سال اخیر اعتماد و صحنه‌ی بازی خود را در خاورمیانه از دست داده است و اکنون ایران در برابر گروه تروریستی داعش به یک شریک قابل اعتماد برای مقابله و حل مسائل تبدیل شده است. به نظر می‌رسد سیاست خارجی ترکیه در سایه قرار گرفته است و این کشور تنها و در حالت پریشانی قرار دارد.

انتهای پیام

کد N449858