اخبار مرتبط با برگزاری جشنواره امام رضا(ع)

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

تاکنون 30 اثر به جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) با عنوان «نماهنگ رضوی» رسیده است که از میان آنها برحی طرح و برخی فیلم هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام علی اسماعیلیان مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار بنیاد امام رضا(ع) با اشاره به برگزاری نهمین دوره از جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) در این استان گفت: ششمین دوره است که «نماهنگ رضوی» به عنوان موضوع جشنواره انتخاب می‌شود پیش از این «آواها و نواهای زیارت» موضوع جشنواره بود.

وی افزود: تاکنون 30 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده که برخی از آنها فیلم و برخی دیگر نیز در قالب طرح هستند. آثار از طریق پست الکترونیکیinfo@lorestan.farhang.gov.irبه دبیرخانه ارسال می‌شود. پنجم شهریور نیز مهلت ارسال آثار است.

این مدیرکل ادامه داد: تاکنون از 12 استان برای دبیرخانه اثر فرستاده شده است که اصفهان، فارس، خراسان و کرمانشاه از جمله استان‌های فعال در جشنواره‌اند.

اسماعیلیان درباره میزان استقبال از جشنواره امسال توضیح داد: هنوز همه آثار به دست‌مان نرسیده‌اند بنابراین امکان افزایش تعداد آثار نسبت به سال قبل وجود دارد. امسال اطلاع‌رسانی را در سطح وسیع‌تری انجام دادیم بنابراین افزایش شرکت‌کنندگان دور از ذهن نخواهد بود.

وی افزایش کیفی آثار را هدف مهم‌تری نسبت به افزایش کمی آن دانست و گفت: با رایزنی‌هایی که با برخی فیلمسازان انجام دادیم، در اطلاع‌رسانی‌های جشنواره تأکید کردیم که نماهنگ‌ها مستقیما با فرهنگ رضوی مرتبط باشند زیرا سال‌های گذشته نماهنگ‌هایی داشتیم که این ارتباط مستقیم چندان در آنها مشهود نبود.

مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از حمایت طرح‌های برتر بومی خبر داد و گفت: برخی طرح‌های بومی که امتیاز بالاتری می‌آورند مورد حمایت اداره کل قرار گرفته و بخشی از بودجه ساخت نماهنگ به آن اختصاص می‌یابد.

اسماعیلیان با اشاره به برگزاری اختتامیه جشنواره در تاریخ سیزدهم شهریورماه گفت: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 40 میلیون ریال برای بهترین نماهنگ به عنوان اثر اول، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 30 میلیون ریال برای بهترین نماهنگ به عنوان اثر دوم و تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال برای بهترین نماهنگ به عنوان اثر سوم اعطا خواهد شد.

وی افزود: یک داور بومی و دو داور غیربومی آثار را داوری می‌کنند. از برخی هنرمندان و فیلمسازان و همچنین اعضای معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای شرکت در اختتامیه دعوت کرده‌ایم که البته حضور آنها در این مراسم به خودشان بستگی دارد.

این مقام مسئول در پایان تأکید کرد: هدف ما رونق بیشتر این جشنواره است که این امر به عواملی مانند برنامه ریزی بیشتر برای جذب هنرمندان مانند ارایه مشوق یا تسهیلات برای آنها، زیرا ساخت فیلم هزینه بسیار بیشتری نسبت به سایر فعالیت‌های فرهنگی دارد. عامل دیگر در اثرگذاری و رونق جشنواره می‌تواند پخش فیلم‌های برگزیده در تلویزیون یا شبکه نمایش خانگی باشد.

1500 اثر به دبیرخانه نهمین جشنواره کودک و نوجوان رضوی ارسال شد

دبیر اجرایی جشنواره ادبیات کودک ونوجوان رضوی چهارمحال و بختیاری از برگزاری نهمین جشنواره کودک و نوجوان رضوی در 11 شهریور93 در شهرکرد خبر داد و گفت: 1500 اثر به دبیرخانه نهمین جشنواره کودک و نوجوان رضوی ارسال شد.

حبیب‌الله توفیقی دبیر اجرایی جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی چهارمحال و بختیاری گفت: در مرحله اولیه پس از بررسی 1213 اثر مورد تایید قرارگرفته و جهت داوری ارسال شدند.

وی افزود: حدود 800 نفر در سه مقطع سنی کودک، نوجوان و بزرگسال با دبیرخانه مشارکت داشته که به ترتیب در بخش شعر 490اثر ( کودکان 108اثر ، نوجوانان 178 اثر و بزرگسالان 204 اثر) در بخش داستان 407 اثر ( کودکان 117اثر، نوجوانان و بزرگسالان هرکدام 145 اثر ) و در بخش قطعه ادبی 299 اثر( کودکان 88 اثر ، نوجوانان 104 اثر و بزرگسالان 107 اثر) برای داوری ارسال شد.

داوری آثار تا پایان مردادماه صورت می‌گیرد و 11 شهریورماه اختتامیه جشنواره با حضور27 نفر منتخبین مرحله نهایی در شهرکرد برگزار خواهد شد.

ترویج سبک زندگی رضوی نیازمند برنامه ریزی دقیق است

چرخ نان عنوان فیلمی است که تاکنون جوایز بسیاری را به خود اختصاص داده است، امسال نیز این اثر طبق رای هیئت انتخاب نهمین دوره جشنواره سراسری فیلم مستند و کوتاه رضوی برای حضور در بخش مسابقه انتخاب شد.

این فیلم به کارگردانی و تهیه کنندگی حسین نظری، روایت شاعرانه‌ای از زندگی یک پیرمرد در آسیاب آبی قدیمی است. این مرد سال‌ها پیش این آسیاب را برقی کرد اما متاسفانه بعد از مدتی هنگام کار دستش را از دست داد و مجبور شد دوباره آسیاب را به همان شکل اول بازگرداند.

این فیلم در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره را از آن خود کرد. همچنین در جشنواره حسنات جایزه ویژه هیئت داوران به این اثر تعلق گرفت. دریافت جایزه بهترین فیلم در جشنواره نان تهران، جایزه بهترین صداگذاری در جشنواره استانی آسمان و قرار گرفتن جزو 4 فیلم برتر جشنواره شبکه مستند از موفقیت‌های دیگر این فیلم به حساب می‌آید.

کارگردان این فیلم تاکنون در جشنواره‌های بسیاری شرکت داشته و جوایز بسیاری را دریافت کرده است. برای مثال فیلم داستانی شکلات ساخته این فیلمساز توانست جایزه بهترین داستانی کوتاه را در بخش شهر و فرد جشنواره شهر آیین تهران را به خود اختصاص دهد.

به گفته کارگردان فیلم چرخ نان، جشنواره‌ها دریچه‌ای برای به نمایش گذاشتن آثار فیلمسازان هستند تا آنها نیز بتوانند خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

نظری معتقد است: در روزگاری که سبک زندگی مردم گرایش بسیاری به فرهنگ غربی پیدا کرده است اضافه شدن بخش سبک زندگی رضوی به این دوره از جشنواره ایده کاملا بجا و درستی بوده است.

وی با بیان اینکه بازگشت به سبک زندگی اسلامی ایرانی نیازمند برنامه ریزی دقیق است، گفت: سعی کرده‌ام در اثرم فاکتورهای این نوع زندگی را به درستی رعایت کنم.

بر اساس این گزارش نهمین دوره جشنواره سراسری فیلم مستند و کوتاه رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با دهه کرامت در استان یزد برگزار می‌شود.

حضور 450 وبلاگ نویس در نهمین جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی رضوی

دبیر جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی رضوی گفت: تاکنون بیش از 450 اثر به دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی رضوی ارسال شده که در بخش بین الملل 50 اثر از آمریکا، شیلی، پرو، ترکیه، پاکستان و برخی دیگر از کشورهاست.

علی کوثری، افزود: برخی شرکت کنندگان بین المللی را کسانی تشکیل می‌دهند که در یک سال اخیر به تشیع تشرف پیدا کرده و ضمن انجام تحقیقات در مباحث محتوایی امام رضا(ع) برای اولین بار در این قسمت ثبت نام کرده‌اند.

کوثری با بیان این که در بخش ملی جشنواره وبلاگ نویسی امام رضا(ع) تاکنون 400 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است، تصریح کرد: بخش داوری از چند روز پیش در دو بخش فنی و محتوایی آغاز به کار کرده است.

وی اضافه کرد: بررسی بخش فنی مانند طراحی، گرافیک و مسائل هنری توسط مهندسین و اساتیدی از دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر صورت می‌گیرد و بخش محتوایی آثار رسیده توسط حوزه‌های علمیه بررسی می‌شود.

وی یکی از اهداف برگزاری این جشنواره را حضور معنوی در جبهه جنگ نرم و معرفی آثار هنری در قالب وبلاگ با موضوع رضوی دانست و اظهار کرد: فراخوان نهمین جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی رضوی از آذرماه سال گذشته آغاز شد و هشت جایزه حوزه ملی معادل دو میلیون تومان تا 200 هزار تومان و 80 جایزه نقدی 100 هزار تومانی نیز برای برگزیدگان در نظر گرفته شده است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج حضرت ولی عصر(عج) اضافه کرد: جایزه نفر اول در بخش بین الملل مبلغ هزار دلار، نفر دوم 750 دلار و نفر سوم 500 دلار خواهد بود.

وی در ادامه گفت: اخلاق شهروندی در سبک زندگی امام رضا(ع)، شادی و نشاط در سیره امام رضا (ع)، الگوی اقتصادی خانواده‌ها بر گرفته از سیره امام رضا، تولید نسل و افزایش جمعیت از منظر امام رضا(ع) و نحوه پوشش و حجاب از دیدگاه امام هشتم(ع) از جمله موضوعات این جشنواره است.

کوثری با اشاره به برگزاری دوره‌های قبلی این جشنواره گفت: چهار دوره از این جشنواره توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، دو دوره از سوی شبکه قرآن و معارف سیما و یک دوره نیز توسط مرکز تولیدات دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

وی در پایان گفت: نهمین جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از ششم تا شانزدهم شهریورماه امسال همزمان با دهه کرامت برگزار خواهد شد.

آغاز داوری جشنواره خوشنویسی رضوی در تهران

داوری آثار دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی با حضور داوران این جشنواره در انجمن خوشنویسان کشور در تهران آغاز شد.

در بخشی از آیین داوری دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی که در خانه خوشنویسان ایران برگزار شد، اساتیدی همچون غلامحسین امیرخانی در رشته نستعلیق، علی شیرازی و احمد قائم‌مقامی در رشته شکسته نستعلیق، محمد حیدری و مجتبی ملک زاده و علی‌اکبر رضوانی در رشته نسخ و ثلث، سیدرضا بنی‌رضی و محمد کاشانی آزاد و حسین نجفی در رشته خط تحریری به بررسی آثار پرداختند.

تمجید استاد امیرخانی از آثار جشنواره

استاد امیرخانی درباره سطح آثار رسیده جشنواره گفت: سطح آثار رسیده بسیار مطلوب است و نسبت به دوره‌های قبل رشد داشته خوشبختانه جوانان هنرمند و با استعدادی در هنر خوشنویسی پرورش یافته‌اند که نمونه آن در تاریخ ما کم‌سابقه است.

وی افزود: نکته دوم انتخاب معنا است که نشان‌دهنده حُسن تشخیص، معرفت و بصیرت هنرمندان خوشنویس است و آثاری که انتخاب کرده‌اند، از لحاظ مضامین فوق‌العاده عمیق و عالی است.

ارسال 480 اثر خوشنویسی به جشنواره خوشنویسی رضوی

حجت‌الاسلام مهدی علیپور، مدیر اجرایی دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی نیز گفت: جشنواره خوشنویسی رضوی چندین سال است که برگزار می‌شود، سال نخست آن از مشهد مقدس شروع شد، چندسالی را در یزد به فعالیت خود ادامه داد و هم اکنون دو سال است که این جشنواره به شهر امام رضا(ع) بازگشته و فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در این جشنواره هر ساله استقبال خوبی از طرف هنرمندان خوشنویس صورت می‌گیرد، عنوان کرد: امسال حدوداً 480 اثر به جشنواره ارسال شده و 12نفر از اساتید برجسته خوشنویسی به داوری آثار منتخب می‌پردازند.

سرپرست انجمن خوشنویسان مشهد مقدس عنوان کرد: در جشنواره‌ها طبق روال معمولی که وجود دارد، آثار ارسالی در دو مرحله داوری می‌شود؛ یک داوری اولیه و دیگری داوری نهایی است که قبل از این داوری‌ها کارها ایمیل می‌شود یعنی تصویر اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شود و از میان تصاویر ارسالی یک سری از آثار برگزیده شده و به صاحبان آثار اطلاع داده می‌شود که اصل آثار را ارسال کنند.

وی ادامه داد: کارهایی که قابلیت برتری را دارند برای داوری نهایی ارسال می‌شود همچنین آثار اساتید اصلی جشنواره و داوران برتر که معمولاً از اساتید به‌نام و درجه یک کشور هستند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنابر سیاستی که شورای سیاستگذاری هر جشنواره‌ای مد نظر قرار می‌دهد تعدادی از آثار ارسالی را به عنوان نفرات برگزیده و تعدادی را نیز به عنوان تقدیرشدگان در جشنواره معرفی می‌کند.

علی‌پور با اشاره به رشته‌های دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی مبنی بر نسخ، ثلث، نستعلیق و شکسته‌نستعلیق و خط تحریری گفت: تفاوتی که در جشنواره رضوی قائل شدیم و تقریباً می‌توان گفت نسبت به جشنواره‌هایی که در این سطح از کار در حال فعالیت هستند، منحصر به فرد است. در کنار خطوط نسخ، ثلث و... خط تحریری را هم گنجانده‌ایم. از این رو خوشنویسی با خودکار نیز در همین راستا مورد توجه و استقبال دوستانی که در عرصه خط تحریری کار می‌کنند قرار گرفته و آثار بسیار زیادی در رشته تحریری مورد کارشناسی قرار می‌گیرند.

جشنواره خوشنویسی رضوی یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌ها در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) است که امسال دوازدهمین دوره آن به صورت سراسری برگزار می‌شود. این جشنواره اهدافی همچون ترویج و اشاعه فرهنگ رضوی، جریان‌سازی هنر ایرانی اسلامی، الگوسازی و تبیین فرهنگ متعالی رضوی و ... را دنبال می‌کند و در پنج رشته نستعلیق، شکسته‌نستعلیق، نسخ، ثلث و خط تحریری برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N449814