آغاز دیدار آمانو و صالحی با حضور هیات‌های فنی ایران و آژانس

دیدار آمانو و صالحی

دیدار آمانو و صالحی با حضور هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شد.

  دیدار هیات فنی و کارشناسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرپرستی یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس و معاونان و کارشناسان فنی و نیز علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و معاونان و کارشناسانش بعد از ظهر امروز (یکشنبه) در محل سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

هیات آژانس شنبه شب برای ملاقات و مذاکرات با مقامات عالی‌ کشورمان وارد تهران شد. مدیرکل آژانس صبح روز یکشنبه با حسن روحانی رییس‌جمهور و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار کرد.

ایران و آژانس در چارچوب مذاکرات فنی و کارشناسی سازمان انرژی اتمی و آژانس برای چگونگی ادامه همکاری‌ها در چارچوب تفاهمی که میان آن‌ها در آبان ماه سال 1392 به دست آمد، مذاکره می‌کنند. بر اساس این تفاهم ایران موافقت کرد تا به سوالات و ابهامات آژانس درباره مسائل باقی‌مانده و همچنین موضوعات مطرح در چارچوب مطالعات ادعایی پاسخ دهد.

ایران از آبان سال گذشته تاکنون 2 دور همکاری با آژانس داشته است و بازدیدهای مختلفی از برخی مراکز هسته‌ای ایران نیز در این چارچوب از سوی آژانس صورت گرفته است.

همچنین آخرین دور از توافقات ایران و آژانس قرار بود تا سوم شهریور با اجرای چند مورد از همکاری‌ها صورت گیرد که با توجه به برخی اختلاف‌نظرها بر سر چگونگی ادامه همکاری‌ها به ویژه در بخش مربوط به سوالات و ابهامات در چارچوب مطالعات ادعایی و ابعاد احتمالی نظامی متوقف شده است. در آخرین دور از همکاری‌های ایران و آژانس، ایران به موضوع چاشنی‌های انفجاری پرداخت و به طرق مختلف به سوالات آژانس پاسخ داد اما آژانس مدعی است که این پاسخ‌ها کافی نیست. در عین حال ایران معتقد است پاسخ‌ها و همکاری‌های لازم و کافی را با آژانس درباره چاشنی‌های انفجاری داشته است.

  یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس را در دیدار با علی‌اکبر صالحی، معاونان و کارشناسان مربوطه در مذاکرات فنی با ایران همراهی کردند.
کد N449788