آسانژ: حبس انفرادی من تاکنون 7 میلیون پوند برای انگلیس هزینه داشته است

انگليس

«جولیان آسانژ» موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس که دو سال پیش برای فرار از مواجهه با استرداد به اتهام‌ آزار جنسی به سفارت اکوادور در لندن گریخته بود، از کمی امکانات و عدم توجه دولت انگلیس گلایه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جولیان آسانژ 43 ساله که باید به سوئد استرداد شود، مدعی است که حفاظت از سفارت اکوادور در لندن برای دولت دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس ماهیانه 240 هزار پوند هزینه دارد.

وی که از استرداد به آمریکا از سوی انگلیس و یا سوئد هراس دارد، بدون امکانات چندانی و بدون آنکه بتواند قدم به بیرون بگذارد، در سفارت اکوادور مانده است. آسانژ که از کمبود نور خورشید نگران است، می‌گوید که کمبود آفتاب موجب بیماری قلبی او شده و اجازه ندارد که به بیمارستان برود. آسانژ از فشار خون بالا، آریتمی قلبی و بیماری مزمن ریوی و کمبود ویتامین دی رنج می‌برد. این موارد ممکن است در بلندمدت موجب آسم، دیابت، شکنندگی استخوان‌ها و افزایش خطر زوال عقل (جنون) شود.

آسانژ در مصاحبه با دیلی میل می‌گوید که حبس انفرادی او در سفارت اکوادور تاکنون هفت میلیون پوند هزینه داشته است که به قیمت سلامتی او تمام شده است. آسانژ می‌گوید: ببینید، ژئوپولتیک وسیعتر این است که جهان در حال دیوانه شدن است. شاید زمان آن رسیده است که فکر کنیم شاید ویکی‌لیکس تنها مشکل اصلی برای غرب نباشد. شاید من و یا افشاگری من تهدیدش نسبت به داعش در عراق و یا حتی از آن هم نزدیکتر، کودک‌آزادی در وست مینستر، کمتر باشد.

وی افزود: چرا آن‌ها ماهیانه 240 هزار پوند برای من هزینه می‌کنند در حالی که می‌توانند آن را برای تخت بیمارستان‌ها، غذا و یا دستمزد معلمان هزینه کنند؟ این اسراف پول مالیات‌دهندگان است. آنها تاکنون هفت میلیون پوند هزینه کرده‌اند. می‌خواهم به من این فرصت داده شود تا قبل از اینکه آمریکا درخواستی برای استردادم بدهد، انگلیس را ترک کنم و مثل هر پدری پیش فرزندانم بروم.

دولت آمریکا در تلاش است تا جولیان آسانژ را به دلیل افشاگری سال 2010 و انتشار اسناد محرمانه فعالیت‌های پنتاگون در عراق و افغانستان و انتشار مکاتبات دیپلمات‌های آمریکایی در سراسر جهان محاکمه کند که در آن صورت آسانژ دست‌کم به 35 سال زندان محکوم می‌شود.

انتهای پیام

کد N449766