ابراز تردید علاوی نسبت به توانایی العبادی در اصلاح روند سیاسی عراق

عراق

رئیس ائتلاف الوطنیه عراق ادعا کرد که حیدر العبادی قادر به اصلاح روند سیاسی کشور نیست چرا که او برآمده از حزب مالکی است؛ حزبی که شرکای خود را نادیده می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، ایاد علاوی، رهبر ائتلاف الوطنیه عراق نسبت به توانایی حیدر العبادی، نخست وزیر مکلف عراق برای تشکیل دولت آتی و اصلاح روند سیاسی کشور ابراز تردید کرد و مدعی شد: حیدر العبادی برآمده از حزب الدعوه و وارث سیاست تک‌روی در حکومت است و به دیگر فرقه‌های سیاسی در عراق هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

علاوی در عین حال نقش حزب الدعوه را در مبارزه با نظام سابق رد نکرد و گفت: الدعوه را عامل بازگشایی روند گفتگوهای ائتلاف الوطنیه با رهبران مهم در ائتلاف اتحاد ملی می‌داند.

اما وی معتقد است که بیشتر شخصیت‌های اصلی در ائتلاف اتحاد ملی قادر نیستند که برای حکومت کردن در زمینه‌های اقلیمی و بین‌المللی تصمیم‌گیری کنند.

علاوی با اشاره موضع آمریکا و جهان نسبت به بحران عراق از جامعه بین‌الملل خواست تا برای حل بحرانی که عراق و دیگر کشورها را تهدید می‌کند، وارد عمل شود.

علاوی همچنین بر ضرورت اصلاح روش مذاکرات با کردها تاکید کرد و آن‌ها را جزئی از خود عراق دانست. وی افزود: باید برای تعامل با برادران کرد و برقراری روابط با آن‌ها به ویژه در زمینه نفت و گاز، قوانین صریح و آشکاری تدوین شود.

انتهای پیام

کد N449734