کارشناسان صلیب سرخ کاروان کمک های روسیه به اوکراین را بررسی می کنند

اوکراین,صلیب سرخ

تهران- ایرنا- سازمان صلیب سرخ روز یکشنبه با اعلام رسیدن کارشناسان این سازمان به محل توقف خودروهای حامل کمک های انساندوستانه، از آمادگی این افراد برای بررسی کمک ها خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رویترز از ˈکامنسک- شاختینسکیˈ در مرز روسیه و اوکراین، ˈویکتوریا زوتیکوواˈ یک سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در مسکو گفت: نمایندگان ما برای بررسی کاروان کمک های انسان دوستانه در محل حاضر شده اند، اما هنوز محتوای کامیون ها را بررسی نکرده اند.

وی افزود: روز گذشته در مورد اینکه بررسی ها چطور انجام شود، توافق به دست آمد اما هنوز بررسی های رسمی آغاز نشده است.

طی چندین روز اختلاف نظر بین ˈکی یفˈ و مسکو بر سر اجازه ورود به کاروان کمک های انسان دوستانه روسیه برای ورود به شرق اوکراین، 300 کامیون حامل این کمک ها در مرز مانده اند. روسیه روز پنج شنبه گذشته 23 مرداد (14 اوت) این کمک ها را ارسال کرده بود.

صلیب سرخ شامگاه شنبه اعلام کرده بود دو طرف در مورد روند بررسی کاروان کمک ها توافق کرده اند اما هیچ تضمین امنیتی در مورد عبور کامیون ها از منطقه تحت تسلط جدایی طلبان طرفدار روسیه وجود ندارد.

یکی از مقامات وزارت موقعیت های اضطراری در مرز روسیه تایید کرد که صلیب سرخ در حال بررسی این کمک هاست در حالیکه پیش از این ادعا شده بود بررسی ها پیشتر آغاز شده است.

اوکراین اعلام کرد بیش از 60 مقام مرزی را برای بررسی این کمک ها به آن سوی مرز داخل خاک روسیه اعزام کرده است تا مطمئن شوند کامیون ها محتوی کمک های نظامی و تسلیحاتی مسکو برای جدایی طلبان نیست.

الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در پی برگزاری همه پرسی از مردم این منطقه، روابط کی یف -مسکو را بیش از پیش تیره ساخت. درگیری ها در شماری از شهرهای شرقی و صنعتی اوکراین از جمله دونتسک و لوهانسک بین نیروهای دولت اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه و تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه مسکو، اوکراین را به بحرانی میان غرب و روسیه تبدیل کرده است.

سازمان ملل روز چهارشنبه 22 مرداد (13 اوت) اعلام کرد چهار ماه درگیری در شرق اوکراین تاکنون بیش از دو هزار کشته بر جای گذاشته و 285 هزار نفر را آواره کرده است.

روسیه اعلام کرده بود برای کمک به مردم شرق اوکراین که با کمبود آب آشامیدنی و مواد غذایی دست و پنجه نرم می کنند، این کمک ها را ارسال کرده است.

اروپام**9157**1485** 1583
کد N449422