در گفت‌وگو با ایسنا

هانی‌زاده:مصر به دنبال جایگزینی تشکیلات خودگردان به جای حماس در مذاکرات آتش‌بس است

حماس,غزه,مصر

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اسرائیل و مصر تمام تلاش خود را می‌کنند تا امنیت غزه به تشکیلات خودگردان سپرده شود ولی مقاومت اسلامی فلسطین اصرار دارد که امنیت غزه باید زیر نظر حماس و جهاد اسلامی تأمین شود.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با اخبار منتشر شده مبنی بر تلاش مصر برای جایگزین کردن تشکیلات خودگردان به جای حماس در طرح آتش بس، خاطرنشان کرد: هم‌زمان با جنگ غزه و تهاجم ارتش اسرائیل علیه مردم بی‌دفاع غزه دولت مصر و رژیم اسرائیل به صورت مشترک طرحی را تهیه کردند.

وی ادامه داد: در این طرح مشترک قرار شده بود که علاوه بر خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی، امنیت گذرگاه رفح را هم به تشکیلات خودگردان بسپارند.

هانی‌زاده با بیان این‌که طرح مشترک مصر و رژیم اسرائیل برای سپردن امنیت غزه به تشکیلات خودگردان با مخالفت حماس و جهاد اسلامی مواجه شد، تأکید کرد: از آنجا که خلع سلاح این جنبش‌ها امکان‌پذیر نبود قطعا" سپردن امنیت غزه به تشکیلات خودگردان هم میسر نخواهد شد چرا که این امر به آن معنا است که عنصر مقاومت از غزه جدا شده و غزه تسلیم خواسته های رژیم اسرائیل شود.

وی گفت: با گذشت دو هفته از مذاکرات نمایندگان حماس و جهاد اسلامی با رژیم صهیونیستی که با وساطت دولت مصر صورت می‌گیرد به نظر می‌رسد هیچ نتیجه‌ای از این مذاکرات حاصل نشود و این در حالی است که دولت مصر و تشکیلات خودگردان همچنان سعی خواهند کرد نقطه نظرات خود را در این مذاکرات تحمیل کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که دولت مصر تلاش می‌کرد امنیت غزه را ابتدا به نیروهای سازمان ملل بسپارد، خاطرنشان کرد: پس از مدتی این تلاش‌ها حتی با مخالفت نیروهای خودگردان هم مواجه شد بنابراین سپردن امنیت غزه به تشکیلات خودگردان را می‌توان توطئه مشترک صهیونیستی- مصری دانست که با موافقت تشکیلات خودگردان صورت می‌گیرد و هدفی جز خارج کردن تدریجی حماس از مقاومت ندارد.

هانی‌زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به آغاز مجدد مذاکرات آتش‌بس در قاهره و ادامه پرتاب موشک‌ها از سوی طرفین، تأکید کرد: به هر حال اگر این مذاکرات منجر به آتش‌بس پایدار که دربرگیرنده خواسته‌های حماس و جهاد اسلامی باشد نشود قطعا" جنگ فرسایشی در غزه ایجاد خواهد شد که ناامنی‌ها، پرتاب موشک و حمله متقابل اسرائیل به غزه تا ماه‌ها ادامه خواهد داشت و همواره مسئله نه جنگ و نه صلح بر غزه سایه خواهد افکند.

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر شرایط اعلام شده از سوی حماس و جهاد اسلامی عملیاتی شود قطعا" شاهد ایجاد امنیتی پایدار در غزه خواهیم بود؛ چرا که این خواسته‌ها کاملا منطقی است و رژیم صهیونیستی به عنوان بازنده این جنگ باید تسلیم خواسته‌های حماس بشود، علاوه بر این حضور تشکیلات خودگردان در غزه به معنی حضور اسرائیل خواهد بود.

انتهای پیام

کد N449362