نماینده آبادان مطرح کرد

ضرورت ثبت سالروز سوختن سینما رکس در تقویم رسمی کشور

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نسبت به ضرورت وارد کردن 28 مرداد 57 سالروز آتش سوزی سینما رکس در تقویم رسمی کشور تذکر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری ایسنا، سید حسین دهدشتی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: مناسبت‌های تقویم همواره یادآور حوادث مهمی در تاریخ کشورمان است، حوادثی که بیش از آنکه ضرورتی تاریخی داشته باشد از نظر فرهنگی، سیاسی واجتماعی دارای اهمیت هستند.

وی ادامه داد: 28 مرداد 57 یکی ازحوادثی است که در تاریخ انقلاب اسلامی است و خاطره‌ی تلخی در ذهن ملت ایران بر جای گذاشته و موجب شعله ور شدن آتش خشم مردم علیه رژیم شاهنشاهی شد که هنوز هم یاد آور آن درد و نفرت از عاملان وآمران آن را به همراه دارد.

نماینده‌ی مردم آبادان با بیان این که در حال حاضر 36 سال از فاجعه آتش سوزی در یک سینما در آبادان می‌گذرد تصریح کرد: در سینما رکس آبادان صدها انسان سوختند، سینمایی سوزان که برای چند لحظه، مردان وزنان وجوانان و کودکانی را قربانی کرد که فارغ از هیاهو به تماشا نشسته بودند، تا چند ساعت بعد اجساد سوخته‌شان به دشواری شناسایی وبه گورستان منتقل شود.

دهدشتی خاطرنشان کرد: آنها که بودند و دید می‌دانند که چه روزها وشب‌هایی به مردم این دیار و خانواده‌های داغدار رکس گذشت که پس از داغداری باز هم مجبور به مهاجرت شدند ومهمتر از همه قربانیان رکس که به راستی قربانی تاریخ شدند و فراز و نشیب‌ها طوری بود که نتوانستند حتی به تشریح واقع‌گرایانه این فاجعه کمک کند.

این نماینده‌ی مجلس در ادامه بیان کرد: بیش از سه دهه این جنایت می‌گذرد وبا توجه به ابعاد وسیع این فاجعه تاثیر شگرف آن بر سرعت بخشیدن به انقلاب اسلامی کم لطفی‌های بسیاری در زنده نگه داشتن این فاجعه وقربانیان روا شده به طوری که در روند نامگذاری مناسبت‌های تاریخی و انقلابی تقویم کشورمان نیز 28 مرداد 57 فرموش شده است.

وی یادآور شد: این اتفاق اتفاقی بود که امام (ره ) از آن به عنوان آتش دان ومشعل فروزان انقلاب یاد کرده وآن را مبدا بیداری ایرانیان و برپایی موج جدید در مخالفت با شاه دانستند که در حال حاضردر گوشه‌ای از بایگانی تاریخ انقلاب در حال فراموشی است.

نماینده مردم آبادان با اشاره به از بین رفتن کلیه آثار و بقایای ساختمان سینما رکس گفت: این موضوع موجب شده معاندین خارج از مرزها با مستند سازی مجعول سعی در تحریف در تاریخ و منحرف ساختن اذهان مردم داشته باشند که البته انتظاری هم از آن نمی‌رود.

دهدشتی در پایان بیان کرد: وارد کردن این مناسبت در تقویم رسمی می‌تواند قدمی در راه نقشه برآب کردن این تحرکات داشته باشد وامید است نه فقط از بعد سیاسی وماهیتی بلکه از بعد فرهنگی به نقش آبادان در انقلاب وتاریخ دفاع مقدس توجه شود.

انتهای پیام

کد N449318