پاپ فرانسیس "گفتگوی برادرانه" با چین و سایر کشورها را خواستار شد

پاپ

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز (یکشنبه) در مراسمی در سئول در سخنانی ضمنی از چین و کره شمالی انتقاد کرد و خواستار "برگزاری گفتگوی برادرانه" با چین و دیگران شد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز (یکشنبه) در مراسمی در سئول در سخنانی ضمنی از چین و کره شمالی انتقاد کرد و خواستار "برگزاری گفتگوی برادرانه" با چین و دیگران شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس در سخنانش گفت که وی "صادقانه" امیدوار است روابط بهبود یابد و تاکید کرد که کلیسای کاتولیک به عنوان "یک فاتح" نیامده و تلاش ندارد که هویت دیگران را بگیرد.

پاپ در جریان سفر به آسیا اولویت‌های کلیسای کاتولیک را در دیداری با حضوراسقف‌های این منطقه مطرح کرد و به آن‌ها گفت که به سخنان مردم با فرهنگ‌های مختلف گوش دهند. وی گفت: من با گشاده‌رویی با دیگران، صادقانه امیدوارم که کشورهای قاره شما که هنوز روابط کاملی با واتیکان ندارند، به مذاکره و گفتگو علاقمند شوند. چرا که هر دو طرف سود می‌برند.

پاپ افزود: من اینجا تنها درباره مذاکره سیاسی صحبت نمی‌کنم بلکه درباره گفتگوی برادرانه سخن می‌گویم. این مسیحیان به عنوان فاتح نیامده‌اند و قصد ندارند که هویت شما را بگیرند. مساله مهم این است که ما بتوانیم با یکدیگر گام برداریم.

اینگونه به نظر می‌رسد که اظهارات پاپ فرانسیس آرژانتینی اشاره‌ای به چین است که در 1951 روابط دیپلماتیک خود را با واتیکان قطع کرد. اما این سخنان همچنین می‌تواند اشاره‌ای به کره شمالی نیز باشد چرا که دولت پیونگ یانگ کلیسای کاتولیک کشورش را به سختی کنترل می‌کند و از سوی واتیکان به رسمیت شناخته نشده است.

در واقع هیچ روابط دیپلماتیکی میان پیونگ یانگ و واتیکان وجود ندارد. پاپ در جریان سفر به کره جنوبی، به چین نیز پیامی ارسال کرد و مراتب احترام خود را به شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین اعلام کرده است. این دو مقام در مارس 2013 به فاصله چند ساعت از یکدیگر انتخاب شدند، آن زمان پاپ نامه‌ای به وی نوشت و جوابش را دریافت کرد.

چین پس از روی کار آمدن حزب کمونیست روابطش را با واتیکان قطع کرد و کلیسای خودش را بدون اجازه پاپ تاسیس کرد.

انتهای پیام

کد N448821