جنگنده های آمریکایی حومه اربیل و سد موصل را بمباران کردند

سدموصل,آمریکا

تهران- ایرنا- براساس اعلام ارتش آمریکا، هواپیماهای این کشور برای کمک به نیروهای کرد برای پس گرفتن سد موصل بزرگترین سد عراق از دست گروه تروریستی داعش، روز شنبه هفت بار مناطق نزدیک اردبیل و سد موصل را بمباران کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا اعلام کرده که جنگندها و هواپیماهای بدون سرنشین در این عملیات، چهار دستگاه نفربر زرهی، هفت خودرو حامل مهمات و یک دستگاه زرهپوش را از کار انداخته یا منهدم کردند.

سرلشکر ˈعبدالرحمن کورینیˈ یک مقام نظامی ارشد کرد عراقی نیز پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای پیشمرگه با حمایت هوایی آمریکا، کنترل سمت شرقی مجموعه سد موصل را در دست گرفته اند.

وی افزود: ما شماری از نیروهای داعش را کشتیم و همچنان در حال پیشروی هستیم.

شاهدان عینی گفته اند که حملات هوایی علیه مواضع داعش صبح روز شنبه آغاز شده و درگیری ها در بعدازظهر نیز ادامه داشته است.

نیروهای پیشمرگه کرد روز هفتم اوت (16 مرداد) کنترل سد بزرگ موصل را از دست دادند. سد موصل واقع بر روی رودخانه دجله در حدود 50 کیلومتری شمال شهر موصل، برق مورد نیاز بخش زیادی از این منطقه را تامین می کند و برای کشاورزی در استان نینوا نیز حیاتی است.

تروریست های داعش از 9 ژوئن (19خرداد) بخش هایی از شمال عراق را به تصرف خود درآورده و تهدید به تجزیه این کشور کرده اند. این گروه در پیشروی های اخیر خود در شمال و مرکز عراق، مرتکب جنایت های بی سابقه ای شده است.

**مترجمام**1480** 2023
کد N448298