اولین فرمانده آمریکا در عراق: عراقی که می‌شناختیم، دیگر وجود ندارد

یکی از فرماندهان بازنشسته جنگ عراق با تاکید بر مسلح کردن نیروهای کرد توسط دولت اوباما گفت: عراق تجزیه شده و عراق سابق دیگر وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، ژنرال سابق جی گارنر، فرمانده بازنشسته ارتش آمریکا به که عنوان اولین فرمانده نیروهای اشغالگر در عراق خدمت می‌کرده، گفت، این کشور در عمل وجود ندارد و به دولت اوباما تاکید کرد تا در عوض قاطعانه از کردهای عراق حمایت کرده و آن‌ها را مسلح کند.

گارنر اظهار کرد: عراقی که می‌شناختیم دیگر وجود ندارد.

گارنر یکی از حامیان قدیمی کردهای عراق است؛ کردهایی که روابطشان با بغداد با قتل عام انفال توسط صدام در سال‌های 8-1987 برای همیشه به یاد می‌ماند. در سال 1991، گارنر در پی اولین جنگ خلیج فارس عملیات آمریکا در کردستان را فرماندهی کرد. حالا او از آخرین سفرش به اربیل، مرکز کردستان عراق بازگشته است. چیزی که او در عراق دیده گریختن صدها هزار عراقی از نیروهای داعش بوده است.

گارنر درباره آوارگان عراقی گفت: بسیاری از آن‌ها "به هر جایی که می توانند" می‌گریزند، در حالی که در محل‌های ناامنی مانند ساختمان‌های نیمه کاره مستقر می‌شوند.

این فرمانده سابق آمریکا در عراق هم‌چنین از تشکیلات پیشمرگ‌های کردستان بازدید کرده است که برای دفاع از شهر در مقابل ارتش داعش آماده می‌شدند. این پیشمرگ‌ها در مقابل نیروهای داعش که مسلح به جنگ‌افزارهای آمریکایی هستند که از واحدهای عقب‌نشینی کرده عراقی به دست آورده‌اند، تنها مسلح به کلاشنیکف هستند.

گارنر تاکید کرد که نیاز مبرم است تا آمریکا پیشمرگ‌ها را با سلاح‌های سنگین و ضد تانک‌ها مسلح کند. آن‌ها نیاز به تعداد بیشتری آر.پی.جی، خمپاره و توپخانه دارند.

وی گفت: ویرانی‌هایی که گروه داعش در عراق به بار آورد، برای همیشه این کشور را از هم گسسته است و سیاست کنونی آمریکا که کمک به دولت جدید در بغداد است باید تلاش برای بهبود این گسستگی را متوقف کند.

او افزود: عراقی وجود ندارد. من شخصا معتقدم که عراق سابق از بین رفته است و باز نمی‌گردد.

از نظر گارنر بهترین راه برای حفظ وحدت عراق "یک کنفدراسیون است، یک سیستم فدرال متشکل از سنی‌ها، کردها و شیعیان".

در همین حال جی گارنر که با تجارت در کردستان عراق با مسائل نفتی و سایر مسائل مالی در ارتباط بوده است، سود بردن از روابطش در این منطقه را رد می‌کند.

انتهای پیام

کد N447897