تحلیل هافینگتن‌پست از انحراف توجهات به غزه با مقصر جلوه دادن ایران از سوی اسرائیل

ايران,اسراييل,غزه

روزنامه هافینگتن پست در گزارشی تحلیلی با موضوع جنگ اسرائیل و مردم غزه نوشت: بسیاری در دنیا تلاش می‌کنند تا با استناد به حمایت‌های ایران از حماس و حزب‌الله این کشور را به دلیل جنگ غزه مقصر بدانند، در حالی که این کار تلاشی است برای منحرف کردن اذهان عمومی از این واقعیت که اسرائیل به عنوان قدرت اشغالگر مقصر اصلی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هافینگتن پست در ادامه نوشت: در اثنای جنگ و خونریزی در غزه که به دلیل حملات اخیر اسرائیل در این منطقه ایجاد شده است، برخی تلاش می‌کنند با منحرف کردن توجهات از دلایل اصلی این تلفات انسانی تقصیر را به گردن ایران بیندازند.

برخی ادعا می‌کنند این جنگ در نتیجه اتحاد ایران، حزب‌الله و حماس به وجود آمده که ظاهرا نمی‌خواهند اسرائیل کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس را ترک کند. بنابراین دشمنی آنها با اسرائیل توجیه پذیر است. اما همه اینها تلاشی است برای منحرف کردن توجهات از این واقعیت که اسرائیل از اکتبر 1967 تا کنون کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس را اشغال کرده است. اسرائیل همچنین از سال 2007 تا به امروز غزه را محاصره، زمین‌های فلسطینیان را تصاحب کرده تا شهرک‌سازی کند و منابع طبیعی آنها را نیز مصرف کرده است. حقیقت این است که به عنوان مثال حدود 55 درصد از آب آشامیدنی اسرائیلی‌ها از منابعی تأمین می‌شود که متعلق به مرزهای 1967 است.

واضح است که جمهوری اسلامی ایران در سال 1967 تشکیل نشده بود. زمانی که اسرائیل اولین شهرک سازی‌های خود را در کرانه باختری آغاز کرد در آن زمان حتی رقابتی میان عربستان و ایران وجود نداشت چون هر وقت در مسئله‌ای پای ایران به میان می‌آید عربستان سعودی و اسرائیل با هم متحد هستند.

محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری‌اش در سال 2002-1977 همواره تأکید داشت که ایران راه‌حلی را که مردم فلسطین برای پایان مناقشه اسرائیل – فلسطین بپذیرند، خواهد پذیرفت.

وی همچنین به جورج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا پیشنهاد داد تا مسائل مهم میان ایران و آمریکا شامل حمایت کشورش از حزب‌الله و حماس را مورد بحث بگذارند اما دولت آمریکا بدون تأمل این پیشنهاد را رد کرد.

هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق ایران نیز در دوران ریاست جمهوری‌اش تلاش کرد تا با بهبود روابط ایران و آمریکا به جنگ اسرائیل- فلسطین پایان دهد اما حتی این تلاش‌ها از سوی کلینتون مورد مخالفت قرار گرفت.

هافینگتن پست در ادامه با اشاره به انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی نوشت: واضح است که دورنمای خاور میانه همانند سال 1979، یعنی پیش از وقوع انقلاب اسلامی در ایران نیست.

این انقلاب موجب نوعی بیداری در اسلام سیاسی شد اما کسانی که معتقدند جنگ کنونی میان اسرائیل و فلسطین برای تغییر دورنمای خاورمیانه در نتیجه انقلاب 1979 ایران به وجود آمده، در واقع مهم ترین حقایق را که منجر به وضعیت اسفبار کنونی شده نادیده می‌گیرند. این امر در نهایت موجب شده تا اسرائیل همواره از مجازات به دلیل نقض حقوق بین‌الملل مصون بماند.

این روزنامه آمریکایی همچنین آورده است: با تشکیل دولت لیکود در سال 1977 در اسرائیل و مهاجرت یک میلیون یهودی روس به اراضی اشغالی که اغلب راست‌گراهای تندرو بودند، علاوه بر بنیامین نتانیاهو، نئوفاشیست‌هایی چون آویگدور لیبرمن و موشه میگلین روی کار آمدند. میگلین حتی پاکسازی نژادی غزه به علاوه پیوستن آن به اسرائیل را خواستار شده بود. این در حالی است که ایران هیچ‌گاه حتی کوچک‌ترین نقشی در رشد نئوفاشیست‌ها در اسرائیل نداشته است.

مصونیت کامل اسرائیل از مجازات به دلیل جرایم جنگی که مرتکب شده به تشدید این وضعیت وحشتناک کمک کرده است. حمایت کورکورانه آمریکا از اسرائیل که در آن به طور قطع ایران دخالتی نداشته منجر به چنین مصونیت مطلقی شده است. به جای این‌که ایران مقصر دانسته شود، ‌لازم است که مصونیت اسرائیل از مجازات‌های قوانین بین‌المللی پایان یابد. طبق این قوانین اسرائیل به ویژه به دلیل تفاوت قائل نشدن میان اهداف نظامی و غیرنظامی حقوق بین‌الملل را به طور آشکارا و گسترده نقض کرده است. نقض این قوانین می‌تواند جزو جرایم جنگی و جنایات علیه بشریت محسوب شود که گویا هیچ‌گاه پایان نخواهد یافت.

کشور و یا کشورهایی باید ارتش و مقامات سیاسی اسرائیل را حتی به صورت غیابی بر اساس عدالت جهانی محاکمه کنند. اما چنین چیزی به طور قطع آسان نخواهد بود چون اسرائیل همواره حمایت بی ‌قید و شرط آمریکا را داشته است. این‌که به یک قدرت اجازه دهیم با مصونیت کامل به نقض قوانین ادامه دهد بدین معنا است که به همه کشورها اجازه دهیم دست به چنین جنایاتی بزنند.

این در حالی است که نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و طرفدارانش خواهان صلح واقعی نیستند و تنها سکوت و آرامشی را می‌خواهند که در آن اجازه داشته باشند به سیاست‌های پیشین خود ادامه دهند. از این رو زمان آن رسیده که به سرزنش ایران پایان داده و به ریشه‌های اصلی و واقعی وقوع این مشکلات رسیدگی شود.

انتهای پیام

کد N447677