ایتالیا ارسال سلاح به کردهای عراق را مشروط به تصمیم پارلمان کرد

عراق,ایتالیا

رم - ایرنا - ˈفدریکا موگرینیˈ وزیر خارجه ایتالیا ضمن تایید ارسال کمک های بشردوستانه به آوارگان عراقی، ارسال تسلیحات به کردها را مشروط به تصمیم مستقیم پارلمان کرد.

به گزارش ایرنا، موگرینی اعلام کرد که ایتالیا در پی درخواست کردهای عراق، در حال بررسی برای ارسال سلاح است اما برای چنین اقدامی نیاز به تصمیم مستقیم پارلمان است.

شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته طی نشستی، چراغ سبز را برای آن دسته از دولت های اروپایی که قصد ارسال تسلیحات را به کردها و رقبای گروه تروریستی داعش دارند، روشن کرد.

وی درخصوص ارسال تسلیحات به عراق گفت: برای ما مهم این بود که چنین تصمیمی در چارچوب اروپایی وجود داشته باشد که روز گذشته اتخاذ شد. ما از کردهای عراق درخواست حمایت نظامی دریافت کردیم و با وزیر دفاع نیز اعلام آمادگی برای بحث در کمیسیون خارجی و دفاع پارلمان کردیم.

وی افزود: ما در حال دریافت چنین درخواستی از سوی مقامات بغداد نیز هستیم و پس از بررسی های لازم در این خصوص آن را برای تصمیم گیری در پارلمان مطرح می کنیم.

این در حالی است که ماموریت بشردوستانه ایتالیا در حمایت از مردم شمال عراق که تحت تهدید گروه تروریستی داعش قرار دارند از امروز (شنبه) آغاز می شود.

در پی چراغ سبز فدریکا موگرینی وزیر خارجه و ˈروبرتا پینوتیˈ وزیردفاع ایتالیا، یک پل هوایی با شش پرواز برای توزیع 36 تن آب، 14 تن بیسکویت پروتئینی، 200 چادر و 400 کیسه خواب از طریق یونیسف آماده ارسال به شمال عراق شد.

وزیر دفاع ایتالیا یک فروند هواپیمای ˈC130Jˈ نیروی هوایی این کشور را برای ارسال کمک های بشردوستانه اختصاص داد که از امروز ماموریت خود را آغاز می کند.

این هواپیما که هم اکنون در منطقه است جهت کمک رسانی به آوارگان و پناهندگان عراقی که از تهدیدات تروریست های داعش به اردوگاه های سازمان ملل متحد در شمال عراق پناه برده اند، رسانده می شود.

این ماموریت از امروز (شنبه) با دو پرواز برای توزیع 20 تن آب و هشت تن بیسکویت در منطقه اربیل عراق آغاز می شود و تا روز چهارشنبه برای ارسال مابقی کمک ها ادامه خواهد داشت.

این عملیات جدید که در پی اختصاص بودجه کمک رسانی در هفته های اخیر اجرایی شده است، شامل 980 هزار یورو کمک می شود که در اختیار سازمان جهانی بهداشت، برنامه جهانی غذا و یونیسف قرار می گیرد و همچنین یک میلیون یوروی دیگر نیز برای فعالیت های سازماندهی شده در منطقه از سوی ارگان های غیردولتی ایتالیا اختصاص داده شده است.

اروپام**1**461**1663** 1337
کد N447443