اعتراضات و تظاهرات ضد نژاد پرستی در برخی شهر های ایالت میسوری امریکا همچنان ادامه دارد

قتل نوجوان سیاهپوست

تهران-ایرنا-پلیس شهرˈفرگوسنˈآمریکا یک هفته بعداز قتلˈمایکل براونˈ نوجوان سیاهپوست،وی را مظنون به دزدی یک پاکت سیگار چند دقیقه قبل از کشته شدن توسط یک افسر سفیدپوست دانست و این امر سبب بروز اعتراضات و تظاهرات ضد نژاد پرستی در شهرهای سنت لوئیس و فرگوسن درایالت میسوری شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از شهر فرگوسن ایالت ˈمیسوریˈ در پی اعلام پلیس مبنی بر مظنون بودن براون به دزدی، اعتراضات نسبت به قتل وی در سنت لوئیس در میسوری و فرگوسن ادامه یافت و شماری از مغازه های این شهر بامداد روز شنبه غارت شد.

اتهامات پلیس نسبت به این نوجوان سیاهپوست به عصبانیت بیشتر مردم این شهر منجر شد، در حالی که پلیس در گزارش نوزده صفحه ای خود قصد داشت مایکل براون را شخصیتی حقیر نشان دهد. نیروهای پلیس در بعضی مناطق با گازهای اشک آور و بمب های دودزا معترضان را متفرق کردند، خودروهای زرهی و پلیس ضدشورش نیز برای جلوگیری از گسترش اعتراضات در نقاط محتلف این شهر مستقر شدند.

پلیس شهر ˈفرگوسنˈ ، براون را با ماجرای دزدی یک بسته سیگار 49 دلاری از مغازه ای نزدیک محل سکونت وی چند دقیقه قبل از کشته شدنش توسط نیروهای پلیس 9 اوت (18 مرداد) مرتبط دانست، اما وکیل خانواده براون اعلام کرد آنها به شدت از اقدام پلیس برای گناهکار نشان دادن فرزندانشان عصبانی هستند، فرزند آنها هیچ سابقه جنایی نداشته است و با اتمام دبیرستان قصد داشت وارد کالج شود.

ˈتوماس جکسونˈ رییس پلیس محلی فرگوسن روز گذشته در گزارش خود در مورد قتل براون گفت ˈدارن ویلسونˈ پلیس بیست و هشت ساله سفیدپوست قاتل براون است ،ولی برخورد اولیه بین براون و ویلسون ربطی به ماجرای دزدی احتمالی براون ندارد، بلکه ویلسون هنگام گشت زنی متوجه شده که براون باعث راه بندان در خیابان شده است.

یکی از ساکنان فرگوسن گفت: آنها می خواهند حقیقت را مخفی کنند، اگر واقعا ماجرا این بود چرا از ابتدا اطلاع رسانی نکردند.

اعتراضات به قتل براون هفته گذشته تشدید شد و به رویارویی مردم شهر فرگوسن و شماری دیگر از شهرهای بزرگ آمریکا با پلیس این شهر گسترش یافت. نیروهای پلیس در بسیاری از موارد برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی متوسل شد.

کشته شدن براون روز شنبه گذشته (18 مرداد/ 9 اوت) در شهر فرگوسن به دست پلیس به اعتراضات مردمی علیه اقدامات پلیس آمریکا در دیگر شهرهای این کشور نیز منجر شد. جمعیتی گسترده در نیویورک در پارک ˈمیدان یونیونˈ حاضر شدند و پلیس را به بستن یکی از خیابان های اصلی منتهی به این میدان وادار ساختند.

رسانه های محلی همچنین از بازداشت شماری از معترضان خبر دادند. هزاران نفر نیز در شهر سنت لوئیس تظاهرات کرند که اعضای خانواده و مادر براون نیز جزء آنها بودند.

ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا برای کاستن از شدت اعتراضات از نیروهای پلیس خواست به معترضان احترام بگذارند.

فرگوسن شهرستان کوچکی از توابع شهر سنت لوئیس درایالت میسوری آمریکاست که بیش از نیمی از جمعیت آن را سیاهپوستان تشکیل می دهند.

اروپام**9157**5981
کد N447439