درخواست پاپ فرانسیس برای انجام مداخله نظامی بین‌المللی در عراق

پاپ

رهبر کاتولیک‌های جهان از مداخله نظامی بین‌المللی برای حفاظت از مسیحیان عراق به خاطر تهدیدهای داعش حمایت کرده و خواستار یک اقدام فوری برای پایان دادن به خشونت‌های سیستماتیک علیه اقلیت‌های مذهبی در عراق شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان سفرش به کره جنوبی در نامه‌ای به سازمان ملل خواستار انجام اقدامی فوری از جانب جامعه بین‌الملل برای پایان دادن به خشونت‌ها علیه اقلیت‌های دینی نظیر مسیحیان توسط داعش شد.

این صحبت‌ها خلاف سخنان سال گذشته وی علیه مداخله نظامی در سوریه بود. وی سال گذشته میلادی گفته بود که نمی‌توان با خشونت به خشونت پایان داد.

پاپ فرانسیس در نامه خود خطاب به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نوشت: حملات خشن در سراسر شمال عراق باعث بیدار شدن ذهن مردان و زنان در انجام اقدامات مستحکم و اتحاد برای حفاظت و دفاع از خودشان در مقابل تهدیدها می‌شود و تضمین کننده ضرورت و فوریت ارسال کمک‌ها به افراد نیازمند و بی‌خانمان در منطقه و بازگشت امن این افراد به شهرها و خانه‌هایشان را در بر خواهد داشت.

وی در ادامه نامه خود آورده است: تجربه‌های غمبار قرن 21 به همراه مفاهیم پایه‌ای شرافت بشری، جامعه بین‌الملل را به ویژه از طریق هنجارها و مکانیزم‌های قوانین بین‌الملل وادار می‌سازد تا هر آنچه را که در توان دارد انجام دهد تا با استفاده از آن‌ها خشونت‌های سیستماتیک علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی متوقف و از بروز آن‌ها در آینده جلوگیری شود.

سر اسقف توماس، ناظر واتیکان در سازمان ملل گفت: افرادی که از واژه "اجبار" استفاده می‌کنند، منظورشان این است که یک "اجبار اخلافی" و یک "ضرورت برای اقدام" احساس می‌شود.

وی افزود: ما نباید اجازه دهیم تا یک حمام خون دیگر چون قتل‌عام روآندا تکرار شود. هر ساله در پی بزرگداشت قتل‌عام یک میلیون تن در آن کشتار، ما به یکدیگر قول می‌دهیم که اجازه نخواهیم داد قتل‌عام دیگری نظیر آنچه که در روآندا رخ داد، اتفاق بیفتد و افراد بیگناهی کشته شوند.

انتهای پیام

کد N447239