درآمد 18میلیارد دلاری هند از گردشگری پزشکی

هند,گردشگری

دهلی نو - ایرنا - هند با کسب درآمد 18میلیارد دلاری از گردشگری پزشکی در سال گذشته میلادی جزو پنج کشور برتر جهان در بهره برداری ازاین صنعت قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، دراطلاعاتی که روز شنبه در رسانه های هند در این رابطه منتشر شد آمده که این کشور توانسته با ارایه خدمات پزشکی و درمانی ارزان ، درکنار مناظر طبیعی بکر و کم نظیر، گردشگران زیادی را جذب کند.

از طرفی افزایش هزینه های درمانی و گردشگری در کشورهای دیگر پیشتاز دراین بخش موجب شده خارجیان به سمت کشورهای ارزان تر جذب شوند و این مهم هند را در گردشگری پزشکی و سلامت، چند پله ارتقا داده است.

مصر که در سالهای قبل جزو کشورهای برتر در جذب گردشگر پزشکی بود در دو سال اخیر به علت بحران های سیاسی و اجتماعی با افت شدید مواجه شده و این فرصت را در اختیار کشورهایی مانند هندوستان قرار داده است.

در فصل گرما بیمارستان ها و مراکز درمانی استاندارد هند میزبان تعداد زیادی از مسافران عرب است.

هند برای پیشتازی در این زمینه ، مترجم و راهنماهایی را در بیمارستان ها برای گردشگران کشورهای عربی در نظر گرفته تا مراحل درمان به راحتی صورت گیرد و رزرو بلیت و هتل از داخل بیمارستان انجام شود.

سال گذشته هند موفق شد در فهرست کشورهای جذاب توریستی جهان قرار گیرد و به این ترتیب به یک مقصد توریستی رقیب مصر ، ترکیه و تعدادی از کشورهای اروپایی تبدیل شده است.

از طرفی در سال های اخیر تقویت ارزهای خارجی در مقابل روپیه هند، سفر ارزان تری را برای گردشگران خارجی رقم زده و این موضوع به رونق گردشگری در این کشور کمک کرده است.

تنوع محیطی، فرهنگی و تمدنی و همچنین مراکز درمانی متعدد و پیشرفته، از دیگر عوامل رشد گردشگری پزشکی و سلامت در هندوستان به شمار می آید.

هند تعداد زیادی از کاخ های قدیمی و مناطق باستانی خود را به هتل هایی با حال و هوای تاریخی تبدیل کرده تا گردشگران خارجی علاقه بیشتری به اقامت در این کشور پیدا کنند.

مسافرانی که با مقاصد درمانی یا تجاری به هند سفر می کنند ترجیح می دهند در این فرصت از مناطق دیدنی و تاریخی این کشور نیز بازدید کنند و این خود موجب طولانی تر شدن سفر و صرف هزینه بیشتر و در نتیجه رونق گردشگری در هند شده است.

نکته دیگر اینکه علم پزشکی و دانشکده های علوم پزشکی و دارویی هند در سال های اخیر از رشد چشمگیری برخوردار بوده و هر سال هزاران نفر در رشته های پزشکی و درمانی و داروسازی در هند فارغ التحصیل می شوند و این موضوع به رشد علم پزشکی و درمانی در این کشور کمک کرده است.

از سوی دیگر هند یکی از بزرگترین کشورهای جهان در زمینه تولید گیاهان دارویی و طب سنتی به شمار می آِید که در سال های اخیر با توجه به عوارض داروهای شیمیایی ، داروهای گیاهی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

بخش گردشگری هند از سال گذشته تسهیلات ویژه ای را در زمینه اعطای روادید در اختیار مسافران 180 کشور جهان قرار داده است.

گردشگری درمانی تا قبل از قرن هجدهم اهمیت چندانی نداشته ولی به تدریج رو به گسترش گذاشته است.

در برخی کشورها این بخش از گردشگری به شهرهای دارای چشمه های آب گرم اختصاص داشت و عموماً مناطقی که آب های معدنی داشتند برای درمان امراض مختلف از بیماری های روده ای گرفته تا کبدی و برونشیت مورد توجه قرار می گرفتند.

امروزه برخی کشورهای پیشرفته در زمینه بهداشت و درمان، اقدام به توسعه شهرک های گردشگری درمانی در کشورهای خود کرده اند تا بیمارانی که نیاز به عمل های جراحی دارند با هزینه کمتر مداوا شوند.

آساق * 1 * 1519 * 268 *
کد N447213