موسسه مودیز: بلاتکلیفی سیاسی تا انتخابات پارلمانی 2015 ترکیه ادامه می‌یابد

تركيه

آژانس رتبه‌بندی بین‌المللی مودیز (Moody's) هشدار داد که پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر موجب فرو نشاندن تنش‌های سیاسی در ترکیه نمی‌شود و تهدید اقتصادی همچنان پابرجاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما هشدار می‌دهیم که نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر بعید است که بتواند چالش‌های اقتصادی مهم و اعتباری سازمان‌های ترکیه را حل و فصل کند چرا که تنش‌های سیاسی داخلی که در جریان است، ادامه دارد و این بلاتکلیفی دستکم تا انتخابات پارلمانی 2015 ادامه خواهد یافت.

این موسسه رتبه‌بندی با اشاره به ضعف‌های دولت ترکیه اعلام کرد که رشد اقتصادی پایین، تورم بالا، آسیب‌پذیری خارجی و تضعیف استقلال در نهادهای مهم از جمله در بانک مرکزی از چالش‌های اصلی است.

این آژانس علاوه بر این اعلام کرد که اعتبار انتخابات ریاست جمهوری دهم اوت تا زمانی که نخست وزیر جدید در اواخر اوت تعیین نشده و انتخابات سراسری در ژوئن سال آتی میلادی برگزار شود، مشخص نخواهد شد. آلپونا بانرجی، معاون تحلیل‌گر ارشد آژانس مودیز در یادداشتی گفت: تا زمانی که چشم‌انداز سیاسی ترکیه به ثبات برسد، اصلاحات ساختاری این کشور با مانع مواجه می‌شود و باعث می‌شود تا آنکارا در عرصه بازارهای بین‌المللی تغییرات محسوسی را انجام دهد.

موسسه رتبه بندی فیچ (Fitch) نیز اخیرا در بیانیه‌ای هشدار داد که تداوم خطرات پس از انتخابات، موجب واکنش شدید دولت ترکیه خواهد شد. این موسسه یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم اوت اعلام کرد: احتمال اینکه پیروزی اردوغان بتواند تهدیدهای سیاسی در ترکیه را بهبود بخشد، بسیار اندک است.

در واکنش به این بیانیه، ‌وزیر اقتصاد ترکیه این گزارش را "سیاسی" خواند و گفت: برای ما ممکن نیست که بتوانیم به گزارش موسسه فیچ تکیه کنیم چرا که این گزارش یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با آرای مستقیم مردم منتشر شده و جنبه سیاسی دارد و عینی نیست.

انتهای پیام

کد N447098