هدف سفر آمانو به تهران؛

ایران و آژانس درتلاشی دیگر برای پیشبرد مذاکرات و همکاری

امانو,سفر

تهران - ایرنا- یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه 26 مرداد ماه -هفدهم اوت 2014 - برای ملاقات و گفت و گو با مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران به تهران می آید و هدف از این دیدار بخشی از تلاش ها برای پیشبرد مذاکرات و همکاری بین دو طرف عنوان شده است.

این دومین سفر آمانو به تهران از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم است و در این دوران همکاری خوبی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی شکل گرفته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش ماهانه خود در پایان تیرماه امسال اعلام کرد:ˈ ایران در براساس موافقتنامه هسته ای موقت با قدرت های جهان که سال گذشته به دست آمد، اقدام کرده است.ˈ

رضا نجفی سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته درباره هدف سفر روز یکشنبه (فردا) آمانو به تهران به ایرنا گفته بود که آقای آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با ادامه همکاری های بین ایران و آژانس در قالب«چارچوبی برای همکاری» که سال گذشته امضا شد به ایران سفر می کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد در سفر قبلی با توجه به فرصت کم امکان ملاقات مدیرکل با ریاست محترم جمهوری فراهم نشد و در این سفر ملاقات جناب آقای دکتر روحانی با آقای آمانو برای روز یکشنبه تنظیم شده است تا گفت و گویی در بالاترین سطح بین ایران و آژانس بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید صورت پذیرد.

سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس خاطرنشان کرد در این سفر همچنین انتظارات جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطوح به آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل خواهد شد.

در سفر نخست آمانو به تهران در 20 آبان ماه 1392( 11 نوامبر 2013 ) و گفت وگو با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران ، طرفین بیانیه مشترکی صادر کردند و قرار شد ایران اقدامات عملی شامل ارایه اطلاعات مربوطه و دسترسی مدیریت شده مورد توافق دو جانبه به معدن ˈگچینˈ بندرعباس ، ارایه اطلاعات مربوطه و دسترسی مدیریت شده مورد توافق دوجانبه به کارخانه تولید آب سنگین اراک، ارائه اطلاعات درمورد تمام رآکتورهای تحقیقاتی جدید، ارایه اطلاعات مربوط به شناسایی16 سایت مد نظر جهت ساخت نیروگاه های هسته ای، شفاف سازی در مورد بیانیه ایران در رابطه با تاسیسات غنی سازی جدید و شفاف سازی بیشتر درمورد بیانیه ایران در ارتباط با غنی سازی لیزری را انجام دهد.

گفتنی است در چارچوب همکاری های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ، طرفین در دو روز مذاکره در روزهای 19 و 20 بهمن ماه 1392 نیز در خصوص 7 اقدام عملی که توسط ایران تا 25 اردیبهشت ماه 1393 اجرا خواهد شد، توافق کردند.

براساس توافق طرفین برای برگزاری یک جلسه فنی دیگر در قالب چارچوب همکاری که نوامبر سال 2013 توافق شده بود،مذاکرات کارشناسی بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان اردیبهشت ماه امسال انجام شد و طرفین در پایان مذاکرات با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند ایران و آژانس در خصوص 5 اقدام عملی دیگر که قرار است تا 25 اوت یعنی سوم شهریور ماه امسال اجرا شود، به توافق رسیدند.

رضا نجفی سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران در پایان این دور از مذاکرات گفته بود که 13 اقدام عملی توافق شده در مذاکرات قبلی با آژانس را کاملا اجرا کردیم.

امانو در نشست شورای حکام آژانس در خرداد ماه امسال ضمن اشاره به همکاری های بیشتر ایران در ماه های گذشته گفت: ˈهمکاری ایران با آژانس در ماه های گذشته که از جمله شامل فراهم آوردن دسترسی وسیع تر و ارایه ی اطلاعات از طرف این کشور بوده، به آژانس کمک کرده است تا درک بهتری از برنامه ی اتمی آن به دست بیاورد.ˈ

وی در گزارش دوره یی خود درباره ی برنامه ی هسته یی ایران به اقدام های اعتمادساز ایران اذعان داشت.

اروپام**1561**5981
کد N447059