پیرمرد 91 ساله هلندی مدال افتخار اسرائیل را پس داد

یک پیرمرد 91 ساله هلندی که برای نجات یک پسر یهود در جریان جنگ جهانی دوم مدال "شرافت اسرائیل در میان ملل" را دریافت کرده بود، پس از آنکه متوجه شد شش تن از بستگانش اخیرا توسط موشک‌های اسرائیل در نوار غزه کشته شده‌اند، این مدال را بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، هنک زانولی، پیرمرد هلندی 91 ساله این مدال را به لاهه، مکانی که آن را دریافت کرده بود، بازگرداند و در نامه‌ای توضیح داد که انجام این تصمیم اصلا برایش آسان نبوده است.

در ادامه این نامه آمده است: بسیار باعث تاسف است که من این مدال را که به عنوان افتخار و نشانه قدردانی اسرائیل دریافت کردم، باز می‌گردانم.

زانولی و یوهانا زانولی-اسمیت، مادرش در سال 2011 میلادی برای نجات "الهانا پینتو"، کودک یهودی متولد سال 1932 میلادی در جریان اشغال هلند توسط نازی‌ها، این مدال افتخار را از سوی موزه "یاد واشم هولوکاست" دریافت کردند.

این خانواده این پسربچه را که خانواده‌اش از سال 1943 تا 1945 میلادی به اردوگاه‌های کار اجباری آلمان فرستاده شده بودند، نزد خود پنهان کردند. خانواده زانولی با این کار خودشان را در خطری جدی قرار دادند چرا که آن‌ها به خاطر مخالفت با اشغال نازی‌ها تحت بازرسی دقیق آن‌ها قرار داشتند.

زانولی در نامه‌ای به "حییم دیوون"، سفیر اسرائیل نوشت: بسیار تکان دهنده و تاسف‌بار است که این روزها خانواده ما با کشته شدن اقوام‌مان در نواز غزه مواجه شده است؛ کشتاری که توسط اسرائیل صورت می‌گیرد.

گزارش شده که یک جنگنده اسرائیلی 20 ژوئیه سال جاری میلادی خانه یکی از خویشاوندان زانولی در البریج را بمباران کرده و باعث کشته شدن شش تن از اعضای یک خانواده از جمله یک مادربزرگ 70 ساله و یک پسر 12 ساله شد.

زانولی در نامه خود نوشت: از نظر من با این شرایط نگه داشتن این مدال افتخار از سوی اسرائیل توهینی به مادر شجاعم و خویشاوندانم که جانشان را از دست داده‌اند، محسوب می‌شود. من از تل‌آویو می‌خواهم تا سرکوب مردم اسرائیل در کرانه باختری و غزه را که از سال 1967 میلادی تحت اشغال اسرائیل زندگی می‌کنند، متوقف کرده و برای تمامی افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند، حقوق برابر قائل شود.

انتهای پیام

کد N446809