اتحادیه اروپا آماده ایفای نقش قوی‌تر در مدیریت مرزهای غزه است

اتحاديه اروپا,غزه

اتحادیه اروپا پیشنهاد داد تا مسئولیت عبور و مرور مرزی غزه را برعهده بگیرد و برای مقابله با ورود غیرقانونی تسلیحات به این باریکه و برقراری آتش‌بس دائمی فعالیت و همکاری کند چرا که بازگشت به وضعیت پیش از جنگ در غزه گزینه مناسبی نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: این اتحادیه آماده ایفای نقش قوی‌تر در مدیریت عبور و مرور مرزی و تضمین دادن به اسرائیل برای تامین امنیت است.

این اتحادیه پیشنهاد کرده تا بار دیگر نظارت و کنترل خود را بر گذرگاه رفح با مصر و سایر پست‌های مرزی فعال کند و گسترش دهد.

همچنین اتحادیه اروپا گفته است که اسرائیل باید محاصره غزه را پایان داده تا به این ترتیب اجازه دهد شرایط زندگی برای فلسطینی‌هایی که در این منطقه ساکن هستند، بهتر شود.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا همچنین اعلام کردند: این اتحادیه آماده جلوگیری از قاچاق تسلیحات و انجام برنامه‌های آموزشی برای پلیس فلسطین و مقام‌های گمرک مستقر در غزه است.

این وزرا اعلام کردند: اوضاع در نوار غزه برای سال‌های متمادی ناپایدار بوده و بازگشت به وضعیتی پیش از آخرین درگیری‌ها گزینه مناسبی نیست.

این پیشنهاد احتمالا باعث برداشتن برخی تحریم‌ها می‌شود و نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطین مسئولیت حفاظت و نظارت از عبور و مرور مرزی را تحت توافقات جدید با مصر بر عهده می‌گیرند.

اگرچه با این پیشنهاد از جانب اتحادیه اروپا برخی از تحریم‌ها و حتی محاصره غزه تا حدودی برداشته می‌شود اما اسرائیل می‌گوید این محاصره برای جلوگیری از ورود سلاح به غزه ضرورت دارد و مقام‌های تل‌آویو برای لغو محاصره و توافقی که به حماس اجازه می‌دهد تا اعلام پیروزی کند، بی‌میل هستند.

انتهای پیام

کد N446808