14 کشته حاصل 2 روز تظاهرات در سالروز کشتار میدان‌های "رابعه" و "النهضه" مصر

مصر

در حمله نیروهای امنیتی مصر به تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در نخستین سالگرد کشتار میدان‌های رابعه‌ العدویه و النهضه هفت تن روز جمعه در الجیزه و قاهره کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، سه تن از تظاهرکنندگان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در منطقه فیصل در الجیزه کشته شدند و دو تن دیگر نیز در منطقه الحوامدیه واقع در همین استان جان خود را از دست دادند.

یک تظاهرکننده نیز به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در منطقه المطریه در قاهره و یک تن دیگر در شرایط مشابهی جان خود را از دست داد.

فعالان مصری اعلام کردند که نیروهای امنیتی مصر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مخالف نظامی کنونی از گلوله جنگی، گلوله پلاستیکی و گاز اشک آور استفاده کردند.

روز پنجشنبه نیز هفت تن از تظاهرکنندگان از جمله یک دختر جان خود را از دست داد و بدین ترتیب تعداد کشته شدگان در دو روز اعتراضات به 14 تن رسیده است.

این تظاهرات بنا به فراخوان ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت در نخستین سالگرد کشتار صدها تن در تحصن‌های میدان‌های رابعه‌ العدویه و النهضة برگزار شد.

ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت که از حامیان اخوان المسلمین است خواهان ادامه تظاهرات‌ها شده و نام "اجرای قصاص خواسته ماست" بر موج جدید اعتراضات گذاشت که هدف از آن محاکمه عاملان کشتارهای رابعه العدویه و النهضة است.

در همین حال فعالان مصری اعلام کردند که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرات‌ها در الجیزه و در منطقه المطریه واقع در قاهره وارد عمل شدند و کمی پس از اینکه خبر کشته شدن تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی منتشر شد معترضان خشمگین یک ایست بازرسی را در الجیزه به آتش کشیدند.

در همین حال وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک اعلام کرد که یکی از کشته شدگان نقاب زده و سلاح ساچمه‌ای و همچنین تعدادی گلوله و شش نارنجک و شش بمب دست‌ساز و هفت کوکتل مولوتف در اختیار داشت.

در این بیانیه آمده است که یک افسر پلیس به ضرب گلوله ساچمه‌ای در سرش در هنگام درگیری‌ها در منطقه فیصل زخمی شد.

در همین حال منابع پزشکی اعلام کردند که حدود 10 معترض نیز در این درگیری‌ها زخمی شدند.

علاوه بر تظاهرات‌ها در الجیزه و قاهره تظاهرات‌ دیگری در چندین استان مصر از جمله اسکندریه، اسماعیلیه و الشرقیه و بنی سویف برگزار شد که شرکت کنندگان در این تظاهرات خواهان محاکمه عاملان کشتارهای رابعه‌ العدویه و النهضه و آزادی بازداشت شدگان و تحقق مجدد مشروعیت شدند.

همزمان در برخی از کشورهای عربی و کشورهای غربی در نخستین سالگرد کشتارهای رابعه العدویه و النهضه تظاهراتی برپا شد.

در خارطوم پایتخت سودان ده‌ها تن از اتباع مصری تجمع کرده و لوگوی میدان رابعه العدویه را در دست گرفته و خواهان سرنگونی "حکومت نظامی" در مصر شدند.

در چند شهر ترکیه نیز با شعار "صدایت را در مقابل ظلم بلند کن" فعالیت‌هایی در سالگرد کشتارها صورت گرفت.

فعالان ترکیه‌ای خواهان این شدند که این سالگرد یک روز جهانی می‌شود که نماد آزادی ملت‌ها و مقابله با ظلم در هر جای دنیا باشد.

در آمریکا نیز صدها مصری آمریکایی در مقابل مقر هیات مصر در سازمان ملل واقع در نیویورک تظاهرات کردند.

آن‌ها همچنین پرچم مصر و عکس‌هایی از محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر در دست گرفته و شعارهایی برای محاکمه "کودتاچی‌ها سردادند".

در آتن پایتخت یونان نیز فعالانی از اتباع مصری و عربی در مقابل ساختمان پارلمان در نخستین سالگرد این کشتارها جمع شدند.

در جریان این تجمع بیانیه‌هایی به زبان یونانی و انگلیسی در اختیار عابران پیاده قرار گرفت که در آن در خصوص تعداد قربانیان و روش کشتار آن‌ها و مخفی کردن جسدهایشان صحبت شده بود.

انتهای پیام

کد N446751