۲

بلاخره توضیحات درباره چگونگی بورسیه فرزندان نمایندگان رسید!

  • ۳۹۷بازدید
  • ۲ رای
  • ۴ دیدگاه
حسن مسلمی نائینی, معاون بورس تحصیلی

معاون سابق بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم درباره بورسیه تحصیلی فرزندان مسئولان در دولت دهم توضیح داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسن مسلمی نائینی مدیرکل بورس دولت دهم طی نامه‌ای به رسانه‌های کشور درباره بورسیه‌های تحصیلی توضیحاتی ارایه داد و چگونگی بورسیه شدن فرزندان مسئولان را تشریح کرد.


متن کامل این نامه به شرح ذیل است:


«در پاسخ به عدم تمایل به مصاحبه با خبرنگاران محترم در چندماه اخیر، ضمن عذرخواهی به استحضار می رسانم، در خصوص موضوع بورسیه‌ها چندین جلسه با کمیته تعیین شده از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  و مدیران محترم کنونی سازمان امور دانشجویان داشته و گزارش مفصلی به همراه مدارک، اسناد و دلایل لازم به این کمیته ارائه شد.


در آخرین جلسه کمیته نیز مقرر شد تا نهایی شدن نتیجه بررسی کمیته هیچکدام از افراد مصاحبه نکنند مگر جناب آقای دکتر جعفری سخنگوی کمیسیون.


لذا اگرچه بعضی از اعضای محترم کمیته تعهد خود را نادیده گرفته و در این دوماه مصاحبه‌های متعددی انجام دادند اما بنده برغم تماس‌های زیاد خبرنگاران محترم از مصاحبه خودداری کردم.


اما متاسفانه در ادامه بداخلاقی و بی انصافی راجع به دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه، بعد از قطعی شدن استیضاح وزیر علوم، بعضی رسانه‌ها شروع به بداخلاقی بسیار زشت در مورد تعدادی از نمایندگان محترم مجلس و استیضاح کنندگان وزیر کردند.


لذا لازم دیدم در مورد این موضوع توضیحاتی داده شود. سوابق فرزند آقای دکتر سلیمانی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر سابق ارتباطات به شرح زیر است:


ـ رتبه زیر 70 در کنکور سراسری کارشناسی


ـ رتبه زیر 15 در کنکور سراسری کارشناسی ارشد


ـ تحصیل در دو مقطع کارشناسی با معدل تقریبا 16 و کارشناسی ارشد با معدل 17 در دانشگاه صنعتی شریف


ـ عضو بنیاد ملی نخبگان و دریافت کمک هزینه تحصیلی از این بنیاد در دوران تحصیل به دلیل نخبگی


ـ رتبه دو رقمی در کنکور سراسری دکتری داخل


ـ دریافت کمک هزینه تحصیلی و معافیت از شهریه در دوره دکتری درخارج از کشور


ملاحظه می‌شود چنین فردی که با این سوابق علمی و تحصیلی هیچگاه نیازی نداشته است از امتیازات خاص استفاده نماید.


قابل ذکراست که، فرزند یکی از نمایندگان محترم اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی که اتفاقا ایشان نیز از وزاری محترم دوره اصلاحات هستند نیز با مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز با معدل 14.3 و مدرک کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های دولتی شهرستان با معدل 17.3 در بورس تحصیلی خارج از کشور سال 1391 پذیرفته شده‌اند.


خوشبختانه بدون توجه به اینکه پدر این عزیزان مسئولیتی داشته، آنها نیز همانند بقیه داوطلبان فرآیند بورس که عبارت از بررسی مدارک و مصاحبه علمی و عمومی بوده را با موفقیت طی کرده و پذیرفته شده اند.


در خصوص استعداد درخشان نیز هرچند بنده جوابگو نبوده و همکاران سازمان سنجش مجری بوده و هم اکنون نیز در سازمان مشغول هستند. برای اطلاع افرادناآگاه و مغرضی که مبادرت به اطلاع رسانی غلط راجع به فرزند نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر محترم علوم دولت نهم نموده و برای تنویر افکار عمومی  به اطلاع می رسانم براساس مواد 1 و 4  آیین نامه تسهیلات آموزشی مورخ  19/12/81 استعدادهای درخشان، برای ورود به مقطع دکتری بدون شرکت در آزمون، نیاز به معدل بالای 17 و 2 مقاله در مجلات علمی و پژوهشی داشته و هیچ ارتباطی با معدل کارشناسی ندارد.


اما راجع به فرزند وزیر محترم علوم دولت دهم، به اطلاع می رسانم که تقریبا همزمان فرزند ایشان و فرزند آقای دکتر صدیقی رئیس محترم کنونی سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، درخواست بورس تحصیلی توسط پدرشان انجام شد. بنده خودم از آنها درخواست کردم جهت بورس نیاز به  ارائه اعلام نیاز از دانشگاه است.


فکر می کنم در مدت زمان کوتاهی، فرزند وزیر از دانشگاه تربیت مدرس و فرزند رئیس سازمان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدارک لازم بورس را ارائه نمودند.


مطمئنا این گونه برخوردهای غیراخلاقی کمکی به رهایی از استیضاح نکرده و نخواهد کرد. لذا پیشنهاد می دهم برای دفاع درست و منطقی از وزیر محترم علوم، گزارشی از عملکرد ایشان و مدیران حوزه وزارت علوم در طی یکسال گذشته ارائه شود.»

نظر شما چیست؟

تاکنون ۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.شما هم نظری دارید؟


از هشت سال گذشته ای که تو دانشگاه بودم متنفرم چه بلاهایی که سرماها نیاوردن

۲ سال پیش   |   goli95   |     |  
۴

امیدوارم که این نقد را تو سایت بزارید
من سال 89-90 با شرایط زیر وارد این فرایند شدم:
- متولد 1360 ( 29 سال و واجدالشرایط از نظر سنی)
- معدل کارشناسی 17.07 دانشگاه سراسری - معدل 18.23 ارشد دانشگاه سراسری
- بیش از 8 مقاله علمی پژوهشی چاپ شده و پذیرش شده در حوزه تخصصی
- 1 مقاله خارجی علمی ترویجی
- 7 مقاله کنفرانسی
- دارای مدرک تافل PBT 560
- معافیت از خدمت سربازی
- دارای سوابق پژوهشی
- نامه رسمی پذیرش به عنوان بورسیه از دانشگاه خلیج فارس بوشهر
من به مصاحبه علمی دعوت شدم ولی اصلا مصاحبه علمی نبود و بیشتر عقیدتی سیاسی بود. بعد از چندماه نتایج اعلام شد. من رد شدم. 10 نفر رو می شناختم از دانشگاه امام صادق که حتی نمی دونستن مقاله نوشتن یعنی چی ولی پذیرفته شدن.
من به دفتر همین اقا رفتم و مستقیم باهاش حرف زدم و با خانم آتشی معاون ایشان. تنها جوابشون این بود که شما رد شدین بدون هیچ توضیحی.
سن ما که گذشت از 32 سال و دیگه این فرصت رو از دست دادیم ولی امیدوارم که خدا جواب شما رو تو این دنیا و اون دنیا بده.

۲ سال پیش   |   alijamali2006   |     |  
۲

الان ایشون توضیحات قانع کننده ارائه دادند؟ آیا اگر هر یک از این عزیزان صرفا به خاطر پست پدران عالی مرتبه‌شان حتی در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه هایی مثل شریف و امیرکبیر شده باشند چیز عجیب غریبی‌ست؟؟ یعنی بدون کمک این رتبه ها را آورده‌اند؟ بابا این که اصلا تابلوست!

۲ سال پیش   |   sadaf213   |     |  
۱

اصن باشه اینا راست میگن الان چون وزیر اومده دست بعضیارو رو کرده باید استیضاح بشه یا چون اساتیدی رو که تحمل نامردمی های گذشته رو نداشتند و رفته بودند رو برگردونده؟

۲ سال پیش   |   goli95   |  
۴