/تحولات عراق/

سناریوی کشتار ایزدی‌ها به دست داعش در شمال عراق ادامه دارد

داعش

منابع خبری گزارش دادند که گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) ده‌ها ایزدی را در کوه‌های سنجار واقع در شمال عراق به قتل رسانده است، این در حالی است که در حمله اشتباه جنگنده‌های آمریکایی 11 عراقی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، منابع رسمی در اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که پس از اینکه حدود 80 تن در روستای کوجو یکی از بزرگترین روستاها در کوه‌های سنجار واقع در شمال عراق مخالفت کردند که به اعضای داعش بپیوندند اعضای این گروه تروریستی این افراد را به ضرب گلوله کشتند.

منابع کرد اعلام کردند که پس از اینکه این افراد با درخواست داعش مخالفت کردند اعضای داعش به این روستا حمله کرده و تعداد زیادی را اعدام کرده و زنان، دختران و کودکان را به تلعفر بردند.

پیشتر محمد شیاع السودانی، وزیر حقوق بشر عراق روز یکشنبه گذشته اعلام کرده بود که اعضای داعش در حمله خود در شمال عراق صدها ایزدی‌ را کشتند.

وزارت دفاع آمریکا نیز اخیرا اعلام کرد که تعداد ایزدی‌ها در کوه‌های سنجار بسیار کمتر از آن چیزی است که پیش بینی می‌شد.

وزارت دفاع آمریکا خارج کردن این افراد از مناطق تحت تصرف داعش در سنجار واقع در استان نینوا را بعید دانست.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که هیاتی متشکل از حدود 20 نظامی آمریکایی در پایان ماموریت اطلاعاتی خود در کوه‌های سنجار به این نتیجه رسید که تعداد ایزدی‌ها بسیار کمتر و اوضاع آن‌ها بهتر از آن چیزی است که گمان می‌رفته است و این افراد غذا و آب از طریق کمک‌هایی که جنگنده های آمریکایی و غربی با چتر می‌فرستند به دست می‌آورند.

وی افزود: هزاران تن از اعضای این طائفه توانستند شبانه از کوه‌های سنجار خارج شوند که این اقدام از طریق کمک‌ها و حملات جنگنده‌های آمریکایی از حدود یک هفته به پایگاه‌های داعش صورت گرفت.

این در حالی است که ساکنان ایزدی عراق اعلام کردند که اعضای داعش حدود 100 تن را در کوجو واقع در جنوب شرق سنجار به قتل رساندند و این اقدام به دلیل آن بود که این افراد با اسلام آوردن مخالفت کردند.

امان هواپیمای حامی کمک‌های انسانی به اربیل فرستاد

اردن روز گذشته هواپیمای حامی کمک‌های انسانی به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق فرستاد. در همین حال یک منبع در فرمانده کل نیروهای مسلح اردن اعلام کرد که با دستور عبدالله دوم، پادشاه اردن و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور و در چارچوب نقش انسانی اردن، یک هواپیمای نظامی حامی چندین تن کمک‌های انسانی به اربیل فرستاده شد.

این منبع اعلام نکرد که این کمک‌ها چند تن بوده و یا ارزش آن چقدر بوده است.

وی خاطرنشان کرد که این کمک‌ها شامل خوار و بار، آب آشامیدنی و پتو و همچنین برخی لوازم پزشکی است.

پیشتر ایتالیا نیز یک کوریدور هوایی برای انتقال کمک‌های انسانی به آوارگان در شمال عراق به راه انداخته بود.

یک روزنامه اتریشی نیز اعلام کرد که اتریش در صدد است در این پل هوایی برای انتقال کمک‌های انسانی به آوارگان ایزدی محاصره شده در کوه‌های سنجار مشارکت داشته باشد.

کشته شدن 11 عراقی در حمله اشتباه جنگنده‌های آمریکایی

از سوی دیگر، شاهدان عینی اعلام کردند که در حمله جنگنده‌های آمریکایی که برای تحت تعقیب قرار دادن گروه‌های مسلح وابسته به داعش در سنجار واقع در شمال غرب موصل صورت گرفت 11 تن کشته شدند.

شاهدان عینی در مصاحبه با یک خبرگزاری آلمانی اعلام کردند جنگنده‌های آمریکایی دست به حمله برای هدف قرار دادن افراد مسلح در سنجار زدند اما موشک‌های آن‌ها به اشتباه به خانه‌های غیرنظامیان اصابت کرد که براثر آن 11 تن در غرب شهر موصل جان خود را از دست دادند.

اعضای داعش یک حسینه را در جلولا منفجر کردند

اعضای داعش یک مسجد شیعیان را در جلولا منفجر کردند و سپس موذن این مسجد را به قتل رساندند. منطقه جلولا از چند روز گذشته به دست اعضای گروه تروریستی داعش افتاده است.

شاهدان عینی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که این مسجد کاملا منهدم شد و اعضای داعش در هنگام این حمله خود تکبیر می‌گفتند.

از سوی دیگر، منابع امنیتی و شاهدان عینی در روستای سید احمد واقع در شمال جلولا اعلام کردند که اعضای داعش شش تن از نیروهای پلیس محلی را در این روستا به قتل رساندند.

اتریش به عراق سلاح نخواهد فرستاد

در همین حال وزیر خارجه اتریش اعلام کرد که کشورش به کردهایی که با داعش در شمال عراق می‌جنگند سلاح نخواهد فرستاد اما این کمک‌ها در زمینه کمک‌های انسانی خواهد بود.

وی در بروکسل کمی قبل از نشست فوق العاده وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت: ما آماده مشارکت در ارسال سلاح نیستیم. همانطور که می‌دانید ما منابع زیادی از سلاح نداریم و ما یک قدرت نظامی گسترده نیستیم. ما می‌توانیم از طریق راه‌های دیگر همچون ارسال کمک‌های انسانی به عراقی‌ها کمک کنیم و این کار را انجام می‌دهیم.

انتهای پیام

کد N446529