یک فعال سیاسی:

باید در قانون تعریف دقیقی از جرم سیاسی داشته باشیم

جرم

یک فعال سیاسی گفت: هنر نیست که مخالفان سیاسی خود را مجرم و متهم امنیتی معرفی کنیم و برای نظام دشمن بتراشیم.

محمد علی نمازی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که فعال، مجرم و متهم سیاسی با یکدیگر متفاوتند، از دلایل وجود مشکل تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان امنیتی را عدم وجود تعریف درستی از مجرم سیاسی دانست و اظهار کرد: علی رغم این‌که قانون اساسی تأکید کرده است متهمان و مجرمان سیاسی باید در مراجع قضایی با حضور هیات منصفه‌ای از نمایندگان همه افکار سیاسی محاکمه شوند، هنوز قانون و تعریف درستی از جرم سیاسی نداریم.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: در هر کشوری از هر جای دنیا افرادی حضور دارند که به درجات مختلف با حاکمیت اصطکاک و تضاد دارند که این مخالفت‌هایشان در درجات مختلف از تضاد تا انتقاد، نارضایتی، معارض بودن و ضدیت پیش می‌رود.

وی با تأکید بر این‌که حکومت‌ها آمده‌اند که برای مردم کار کنند و طبیعی است در عملکردشان نواقض و خلل وجود داشته باشد که مردم به آن معترض شوند، خاطر نشان کرد: با یک مخالف نباید مثل یک دزد و یا جانی و یا قاچاقچی برخورد شود، چون در کشور ما گاهی مخالفان از افراد متدین اهل نماز و حج هستند که برخی رفتارهای حکومت را نمی پسندند و در صورتی که در قانون تعریف درستی از جرم سیاسی وجود نداشته باشند برخی آنها را تحت عنوان مجرم امنیتی در کشور مطرح می‌کنند که طی سال‌های اخیر بیشتر این واژه را شنیده‌ایم.

نمازی با بیان این‌که مجرم امنیتی کسی است که دلیل ، منطق و استدلال ندارد و به کارهایی مثل بمب ‌گذاری دست می‌زند، تصریح کرد:‌ دلیل اصلی تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان امنیتی در کشورمان نبودن قانون و تعریف درستی از جرم سیاسی در کشورمان است و نیاز است که مجلس به دور از تنگ‌نظری تعریف واقعی از جرم سیاسی داشته باشد و البته باید دادگاهی با حضور هیات منصفه‌ای متشکل از نمایندگان تمامی افکار عمومی به بررسی و محاکمه یک مجرم سیاسی بپردازد و البته این نکته را در نظر داشته باشد که تنبیه یک مجرم سیاسی با تنبیه دزد و قاچاقچی متفاوت است.

وی با تأکید بر این‌که نباید از انتقاد بترسیم، افزود: امام (ره) فرموده است« انتقاد به جای خود ، تخطئه هم موهبت الهی است» پس هنر نیست که مخالفان سیاسی خود را مجرم و متهم امنیتی معرفی کنیم و برای نظام دشمن بتراشیم.

این فعال سیاسی در رابطه با تأثیر بازگرداندن مجرمان سیاسی به زیر چتر نظام در راستای افزایش اقتدار نظام گفت: بخشش و عفو، عین قدرت است و عفو کردن نشانه اقتدار و توانایی است و به لحاظ روحی نشان دهنده طبع بلند است که انسان از مخالف خود بگذرد.

نمازی افزود: هر فردی ممکن است اشتباه کند، پس ممکن است برخی مخالفت ها نسبت به ما درست باشد پس حاکمیت بداند که همیشه نباید از ابتدا حرف مخالف را مردود حساب کند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در یک نظام دموکراتیک باید ظرفیتهایمان رابالا ببریم و اجازه بیان نظرات و مطالب مخالف خود را بدهیم تا بتوانیم از بین آنها بهترین را انتخاب کنیم.

انتهای پیام

کد N446459